Nakon što su cijene tjestenine, najpopularnije namirnice u talijanskoj kuhinji, vrtoglavo skočile - dvostruko više od stope inflacije - jedna udruga potrošača pozvala je građane na tjedan dana bojkota, počevši od 22. lipnja, prenosi Jutarnji list.
"Bojkotom želimo vidjeti hoće li cijene biti srušene ako nitko ne bude kupovao tjesteninu. Cijena tjestenine je u totalnom nesrazmjeru s troškovima proizvodnje", izjavio je Furio Truzzi, šef udruge Assoutenti.
Talijanska vlada je, piše AP, odlučila da neće intervenirati u cijene, ali da će pojačati praćenje cijena bližom suradnjom s 20 regija u zemlji.
Francuzi postigli dogovor s trgovcima, Španjolci ukinuli porez
Noéa Borey, 26-godišnjakinja, namirnice kupuje u supermarketu u Parizu. Kupuje manje mesa i odlazi u trgovine s povoljnijim cijenama. Sve što kupuje poskupjelo je za kojih 20 posto. Trešnje više ne kupuje jer koštaju 15 eura po kilogramu, kazala je.
Francuska vlada postigla je tromjesečni sporazum s trgovačkim lancima kako bi oni snizili cijene stotina osnovnih namirnica i druge hrane, a očekuje se da će taj dogovor biti produžen do ljeta. O sličnom potezu razmišlja i Britanija, u kojoj se inflacija popela na najvišu razinu u 45 godina.
Države poput Hrvatske i Mađarske, koja ima najveću inflaciju cijena hrane u EU, ograničile su cijene nekih proizvoda.
Španjolska je izbjegla kontrolu cijena, ali je ukinula sav porez na dodanu vrijednost na osnovne proizvode i prepolovila porez na jestivo ulje i tjesteninu na 5%.
Opasna intervencija
Cijene hrane i bezalkoholnih pića u Europi su snižene sa 17,5% u eurozoni u ožujku na još uvijek visokih 15% u travnju. I to u trenutku kada su cijene energenata, ključne za uzgoj i prijevoz, prošle godine pale nakon rekordnih brojki.
Ekonomisti upozoraaju da će proći još puno mjeseci prije nego što se cijene u trgovinama stabiliziraju.
"U Europi je ograničavanje cijena zapravo okretanje biračima, koji svaki put na blagajni dobiju podsjetnik na inflaciju", izjavio je Neil Shearing, glavni ekonomist za Capital Economics te dodao da bi takve intervencije trebale biti rezervirane za izvanredne situacije, poput rata. Napomenuo je da kontrola cijena zapravo može pogoršati inflaciju te da trenutačni rast cijena ne opravdava takvu intervenciju.
'Ako si ne možete priuštiti…'
Četveročlana talijanska obitelj na namirnice godišnje potroši u prosjeku 915 eura više, što je povećanje od gotovo 12 posto. Jedna trećina Talijana odlučila je kupovati manje, a gotovo polovica njih kupuje u jeftinijim trgovinama međutim, ni popusti nisu što su nekad bili.
"Prije ste mogli dobiti dva paketa tjestenine za 1 euro. Sada s dva eura, dobivate tri paketa", rekao je Carlo Compellini, umirovljenik koji je kupovao u središtu Rima.
Zbog inflacije su neke stvari mnogima postale nedostižne. Nakon nedavnog otvorenja Sacher Cafea u Trstu izjava gradonačelnika doživjela je brojne kritike.
Naime, na pitanje o pritužbama da je komad bečke čokoladne torte preskup (10 eura), prvi čovjek Trsta Roberto Dipiazza dao je zapanjujuće drzak odgovor:
"Dosta je kontroverzi, ako imate novca, možete si to priuštiti, u suprotnom, gledajte. Želite li Ferrari? Ali ne možete si ga priuštiti, stoga kada prođe, samo ga gledate", izvalio je Dipiazza na lokalnoj TV postaji TeleQuattro.