Države koje se bore sa Zika virusom bi trebale razmotriti nove načine borbe protiv komaraca prijenosnika, uključujući testiranje i puštanje genetski modificiranih insekata i bakterija koji mogu spriječiti da se njihova jajašca izlegnu, poručili su u utorak iz Svjetske zdravstvene organizacije.
Također, s obzirom na obujam krize izazvane virusom, podržavaju upotrebu novih i starih pristupa kontroli komaraca. Naglasili su i potencijal puštanja sterilnih i ozračenih mužjaka komaraca.
Zika virus se primarno prenosi Aedes aegypti komarcem kojeg su zdravstvena tijela Ujedinjenih naroda opisali kao „oportunističku i upornu prijetnju“, a mnogi znanstvenici vjeruju da opaki virus uzrokuje mikrocefaliju kod novorođenčadi, kao i ozbiljni neurološki poremećaj kod odraslih – Guillain-Barre sindrom.
Stoga Svjetska zdravstvena organizacija predlaže borbu s infekcijom na njenom izvoru, eliminirajući komarce odgovorne za prijenos virusa. Iako prskanje insekticidima može biti dio rješenja, stručnjaci preporučaju genetski modificirane prototipe komaraca čiji potomci uginu prije nego što odrastu, odnosno prije nego što se mogu razmnožavati.
Druga je opcija masovno puštanje mužjaka komaraca koji su sterilizirani malim dozama radijacije.
Također, tu je i bakterija Wolbachia koja ne djeluje na ljude, već utječe na to da se jajašca inficiranih ženki komaraca ne izlegnu. Komarci zaraženi Wolbachijom su već pušteni kako bi smanjili stopu zaraze tropskom groznicom, dok je Svjetska zdravstvena organizacija potvrdila da će veliki terenski eksperimenti uskoro biti pokrenuti.