Danas je pred članovima Odbora za digitalne medije, kulturu, medije i sport britanskog Parlamenta svjedočio Christopher Wylie, koji je otkrio krađu podataka pedesetak milijuna korisnika Facebooka. Wylie je bivši zaposlenik tvrtke Cambridge Analytica koja se sumnjiči da je koristila ukradene podatke s Facebooka i zlorabila ih za predizborne manipulacije u mnogim zemljama.
Prethodnik otrovan u hotelu u Keniji
Britanske vlasti odlučile su pokrenuti istragu kako bi utvrdile jesu li ukradeni podaci zlorabljeni i u kampanji za referendum na kojemu se odlučivalo o izlasku ili ostanku Ujedinjenog Kraljevstva u Europskoj uniji, tzv. Brexitu.
Kako javlja Daily Mail, najdramatičniji trenutak Wileyjevog svjedočenja bio je kada je rekao da je njegov prethodnik u tvrtki Cambridge Analytica, Dan Muresan, ubijen 2012. godine u jednom hotelu u Keniji, a da je policija podmićena da previše ne istražuje to ubojstvo. Wiley tvrdi da je Muresan otrovan nakon propasti jednog posla Cambridge Analytice, ali da nema dokaza za to, tek priče drugih zaposlenika.
Imali prste i u kampanji za Brexit
Wylie je ranije ustvrdio da je Cambridge Analytica koristila osobne podatke korisnika Facebooka ukradene 2014. godine kako bi kreirala program koji profilira američke glasače i na taj način ih izlaže utjecaju personaliziranih političkih kampanja. Kazao je da je jedan od razloga zbog kojih je odlučio progovoriti bio izbor Donalda Trumpa za predsjednika SAD-a.
"Tada sam shvatio o kakvom se golemom utjecaju radi", kazao je.
Izkavio je i da je Cambridge Analytica utjecala na izbore u nizu zemalja diljem svijeta te da je možda sudjelovala u kampanji uoči referenduma o Brexitu. Navodno je tvrtka Aggregate IQ, koja je bila povezana s Cambridge Analyticom, uoči referenduma o Brexitu utjecala na pet do sedam milijuna glasača.