SVIJET STRAHUJE OD NOVE UTRKE U NAORUŽANJU: /

Kakav odgovor na Putinov nuklearni izazov spremaju Amerikanci?

Image
Foto: AFP / YouTube

Istog dana kada je Putin predstavio nova nuklearna oružja u ruskom arsenalu, američki State Department odobrio je prodaju oružja Ukrajini.

5.3.2018.
18:00
AFP / YouTube
VOYO logo

Nakon što je prošloga tjedna ruski predsjednik Vladimir Putin bacio rukavicu u lice Sjedinjenim Američkim Državama i NATO-savezu predstavivši najnovije nuklearne rakete i borbene sustave, svijet iščekuje hoće li i na koji način SAD i NATO odgovoriti na taj izazov.

Iako su nakon Putinovog predstavljanja novih nuklearnih oružja iz NATO-a poručili da ne žele utrku u naoružanju niti novi Hladni rat, teško je očekivati da će Zapad, u prvom redu SAD, ostati suzdržani.

Tekst se nastavlja ispod oglasa
Image
NATO ODGOVORIO NA PUTINOVE PRIJETNJE NOVIM ORUŽJIMA: /

'Ne želimo novi Hladni rat i novu utrku u naoružanju'

Image
NATO ODGOVORIO NA PUTINOVE PRIJETNJE NOVIM ORUŽJIMA: /

'Ne želimo novi Hladni rat i novu utrku u naoružanju'

Ruski vojni budžet znatno je manji od američkog

Istog dana kada je Putin predstavio naoružanje, američki State Department odobrio je prodaju oružja Ukrajini. Analitičari smatraju da su svi ti koraci poduzeti s ciljem započinjanja nove utrke u naoružanju. Neki pak ističu kako Rusija ipak neće reagirati na američko naoružavanje Ukrajine jer raspolaže značajno manjim budžetom.

Putin je tijekom podnošenja godišnjeg izvješća o stanju nacije predstavio moćnu nuklearnu raketu RS-28 Sarmat, raketni sustav Avangard, te sustav Kinžal (Bodež), ali i dva sustava koja još nemaju naziv - inteligentni torpedo i malu nuklearnu raketu neograničenog dometa koja može izbjegavati protivničke protuzračne sustave.

Tekst se nastavlja ispod oglasa

Putinova prezentacija shvaćena je kao otvoreno upozorenje, pa i prijetnja SAD-u budući da su u vizualnoj simulaciji kretanja raketa lansiranih iz Rusije sve imale putanju prema američkom teritoriju. Usto je ruski predsjednik rekao kako prezentaciju ne treba shvatiti kao početak utrke u naoružanju, već kao plan asimetričnog odgovora na američke planove o razvoju proturaketnog štita.

Image
Foto: AFP / YouTube

"Da na svijetu ima razuma, sada bi počeli pregovori"

Jedan od onih koji ne vjeruje u to švedski je diplomat Carl Bildt koji je na Twitteru napisao: "Da na svijetu ima razuma, sada bi uslijedila faza razgovora o strateškoj stabilnosti između SAD i Rusije nakon koje bi slijedili konkretni sporazumi."

I dok mnogi smatraju da je sada prilika za početka novih pregovora o kontroli naoružanja, Trumpova administracija spremna je, čini se, za novu utrku. SAD su ponovno povećale svoj vojni budžet i spremne su obnoviti nuklearni arsenal. Naime, budžet Pentagona iznosi 700 milijardi dolara i uvjerljivo je najveći vojni budžet neke zemlje. Očekuje se da će iduće godine biti povećan na 716 milijardi dolara, s američki je Kongres sredinom prošloga mjeseca zatražio dodatnih 6,5 milijardi dolara, upravo radi "obuzdavanja Rusije".

Tekst se nastavlja ispod oglasa

"Ako utrka još nije počela, sigurno će započeti uskoro"

Voice of America (VoA) u tekstu naslovljenom "Nova trka u naoružanju" postavlja pitanje zašto se Putin upravo sada odlučio na taj potez. U istom se sugerira da to ima veze s predstojećim predsjedničkim izborima u Rusiji, koji se održavaju 18. ožujka, te da su Putinovi savjetnici zabrinuti zbog apatije glasača.

Radio Free Europe u tekstu pod naslovom "Zbogom kontroli naoružanja, pozdrav utrci u naoružanju?" piše da će utrka u naoružanju, ako već nije počela, svakako početi uskoro. Matthew Kroenig sa Sveučilišta Georgetown kao sugovornik u tom tekstu ističe kako su SAD i Rusija već cijelo desetljeće u utrci u naoružanju, bez obzira je li Washington bio toga svjestan ili ne.

Tekst se nastavlja ispod oglasa
Tekst se nastavlja ispod oglasa
Sjene prošlosti
Gledaj odmah bez reklama
VOYO logo