ZATIŠJE PRED BURU? /

Svijet se treba pripremiti za njegov povratak: Ismijavali su ga, a onda je postao nemilosrdni diktator

Image
Foto: Profimedia

'Izazov za Sjevernu Koreju raste iz mjeseca u mjesec, iz godine u godinu, a izazov s kojim ćemo se suočiti pet godina kasnije bit će značajno drugačiji', kaže Panda iz Carnegie Endowmenta za međunarodni mir

17.12.2021.
9:39
Profimedia
VOYO logo

Prije deset godina svijet je gledao kako mladi Kim Jong-un svečano hoda pokraj očevih pogrebnih kola u snježno jutro u Pjongjangu dok izbezumljeni Sjevernokorejci plaču od tuge. Kimov dugi crni kaput i frizura, koji podsjećaju na njegova pokojnog djeda Kim Il-sunga, smatrani su površnim pokušajem oponašanja autoriteta svojih predaka, piše CNN.

No, 20-godišnji nasljednik sjevernokorejskog vodstva brzo se suživio s ulogom, a korejski promatrači koji su nekoć bili skeptični prema njegovoj vladavini sada očekuju da će ostati na vlasti na neodređeno vrijeme - pod pretpostavkom dobrog zdravlja. To je izrazita promjena u odnosu na rane dane, kada je prema Josephu Yunu, bivšem američkom specijalnom predstavniku za Sjevernu Koreju, Kim bio predmet ismijavanja.

Tekst se nastavlja ispod oglasa

"Neko vrijeme bilo je jako puno negativnog karikaturiziranja Kima Jong-una u Južnoj Koreji i Kini, gotovo ga ismijavajući. Međunarodnoj javnosti - Južnoj Koreji i Americi - bilo je vrlo teško shvatiti ga ozbiljno", prisjetio se. Percepcija se brzo promijenila jer je mladi Kim pokazao nemilosrdnost i odlučnost koja je bila u suprotnosti s njegovim godinama.

Image
I OSTAT ĆE JOŠ DESETLJEĆIMA /

Deset godina vladavine Kim Jong Una: Kod njega, tvrdi on, korone nema, ali ima mrtvih rođaka i nuklearnog oružja

Image
I OSTAT ĆE JOŠ DESETLJEĆIMA /

Deset godina vladavine Kim Jong Una: Kod njega, tvrdi on, korone nema, ali ima mrtvih rođaka i nuklearnog oružja

Kimova nemilosrdnost

U pokušaju da ojača moć, Kim se nije ustručavao čistki ili pogubljenja čak i onih koji su mu bili najbliži. Njegov moćni ujak Jang Song-thaek, za kojeg se nekoć pretpostavljalo da je Kimov mentor, pogubljen je 2013. zbog "pokušaja rušenja vlade", prema izvješću državnih medija.

Tekst se nastavlja ispod oglasa

Kimov stariji polubrat Kim Jong-nam ubijen je plinom VX u zračnoj luci Kuala Lumpur u Maleziji 2017. dok je živio u egzilu, iako je Sjeverna Koreja poricala bilo kakvu odgovornost za drski atentat. Sada malo tko dovodi u pitanje Kimov autoritet, ali neki stručnjaci se brinu da bi ga njegova konsolidirana moć mogla ohrabriti na veće rizike i da će, kako koronavirus tjera Sjevernu Koreju na sve veću izolaciju, postati samo opasniji.

Stvaranje vođe

Kim Jong-un održao je svoj prvi javni govor na stogodišnjicu rođenja svog djeda Kim Il-sunga u travnju 2012., što je jedan od najvažnijih datuma u kalendaru Sjeverne Koreje. Imao je izrazit odmak od stila svoga oca Kim Jong-ila, čiji se glas jedva čuo u javnosti. Mladi vođa stajao je za govornicom i prebacivao svoju težinu s jedne noge na drugu kao što bi to radio školarac, za vrijeme dok je držao govor obećavajući da će ispuniti očeve želje na samrti da izgradi snažnu socijalističku zemlju.

Manje od godinu dana kasnije, u veljači 2013., Kim Jong-un izveo je svoj prvi nuklearni test - treći u povijesti Sjeverne Koreje - provokativan potez protumačen kao Kimova poruka svijetu, posebno SAD-u, da ga treba shvatiti ozbiljno. Otprilike u isto vrijeme, Kim je najavio svoju politiku "Pyongjin" kako bi istovremeno razvijao nuklearni program i gospodarstvo.

Tijekom sljedećih nekoliko godina, Sjeverna Koreja se posvetila razvoju svojih vojnih sposobnosti, pri čemu se nije ograničavala na interkontinentalne balističke rakete (ICBM). Također su testirane razne rakete kratkog i srednjeg dometa, a detonirane su još tri podzemne nuklearne eksplozije.

Tekst se nastavlja ispod oglasa

"Diverzifikacija koju vidimo u Sjevernoj Koreji je zbunjujuća s obzirom na ograničene resurse u zemlji", rekao je Ankit Panda, stariji suradnik u Carnegie Endowmentu za međunarodni mir. "Ono što vidimo je stvarno više od 10, oko 15, potencijalnih nuklearnih sustava u razvoju. To je stvarno izvanredno."

Osim razvoja vojske u zemlji, Kim je također postigao diplomatsku pobjedu koju ni njegov otac ni njegov djed nisu mogli postići za vrijeme svojih mnogo dužih vladavina - samit s američkim predsjednikom. Kim se susreo s tadašnjim američkim predsjednikom Donaldom Trumpom u Singapuru 2018. na sastanku koji je najavljen kao prilika za stvaranje novih odnosa među nacijama.

Tekst se nastavlja ispod oglasa

Tijekom svog putovanja, Kim je slobodno šetao centrom Singapura mašući ljudima, nešto što bi bilo nezamislivo u doba njegova oca ili djeda čiji su javni nastupi uvijek bili pomno vođeni. Yun je rekao da je Kimov susret s Trumpom značio da on "izlazi, utvrđujući se kao regionalni vođa kojemu je mjesto na toj sceni".

Niz sastanaka sa svjetskim čelnicima, uključujući Trumpa, kineskog predsjednika Xija Jinpinga, ruskog predsjednika Vladimira Putina i predsjednika Južne Koreje Moon Jae-ina, dao je nekoliko opipljivih rezultata i malo napretka u rješavanju nuklearnog pitanja Sjeverne Koreje, ali su podigli globalni profil i Kima Jong-una i Sjeverne Koreje.

Stvaranje kimjongunizma

Do trenutka kada je Kim odobren za "generalnog tajnika" na 8. Kongresu Radničke partije Koreje u siječnju, portreti njegova oca i djeda uklonjeni su sa zidova dvorane, ako je suditi prema slikama događaja koje su objavili državni mediji. Stručnjaci i Ministarstvo ujedinjenja Južne Koreje to vide kao znak da Kim dostiže razinu svojih prethodnika.

Južnokorejska špijunska agencija izvijestila je zakonodavce te zemlje da je Sjeverna Koreja počela interno koristiti neologizam "kimjongunizam". U državnim medijima pojavili su se izvještaji o Kimovoj izvrsnosti, čak i do razine idolizacije. Ovog mjeseca, Središnja novinska agencija režima (KCNA) opisala je Kima kao "izvrsnog učitelja koji jasno ukazuje na put… sa svojom jedinstvenom ideološkom i teorijskom mudrošću".

Tekst se nastavlja ispod oglasa

Cheong Seong-chang, direktor Centra za sjevernokorejske studije na Institutu Sejong, smatra da su ova izvješća namjerna strategija Sjeverne Koreje kako bi se razlikovao kimjongunizam od ideologija Kima Jong-ila i Kima Il-sunga. Kaže da kimjongunizam prioritizira ljude, za razliku od njegova oca koji je vojni razvoj stavljao iznad svega.

Kimova politika također poziva na domoljublje i izgradnju sjevernokorejske države, što je odstupanje od djedovih ambicija za socijalističkom državom podignutom kolektivnom željom za samodostatnošću. Duyeon Kim, viša suradnica u Centru za novu američku sigurnost, kaže kako se čini da Kim pokušava zacrtati vlastiti put. "Čini se da on svakako pokušava izaći iz sjene svog oca i djeda i privući svu pažnju na sebe", kaže ona.

Tekst se nastavlja ispod oglasa

Pandemija - najveći izazov?

Prema Cheongu, to nije jedinstven potez Kima Jong-una. Tvrdi da je Kimov djed, koji je bezuvjetno prihvatio marksizam i lenjinizam rano u svojoj vladavini, krenuo prema vlastitoj neovisnoj liniji u svojoj 10. godini vladavine, a Kim Jong-il je počeo promovirati svoju ideologiju uz Juche ili ideologiju samopouzdanja Kima Il-sung u 1985., 11 godina nakon što je preuzeo vlast.

No, za razliku od svojih prethodnika, koji su slikali sliku raja na Zemlji i nisu priznavali nikakve nedostatke, Kim je bio spreman priznati da postoje područja za poboljšanje kao što je "napeta" situacija s hranom u zemlji. Sljedeće desetljeće bit će ključno za kimjongunizam jer će Kim nastojati ispuniti svoje obećanje da će poboljšati živote ljudi unatoč sputanosti strogim međunarodnim sankcijama. Za razliku od svojih prethodnika, Kim je poticao mješavinu tržišne ekonomije - koja omogućuje ljudima ostvarivanje profita - s planskom ekonomijom koja ograničava pojedinačnu dobit.

Međutim, neočekivana globalna pandemija mogla bi biti najveći izazov u potrazi za kimjongunizmom. Granice Sjeverne Koreje zatvorene su gotovo dvije godine od početka pandemije, blokirajući gotovo svu trgovinu i humanitarnu pomoć. Sjeverna Koreja ima kroničnu nestašicu hrane od oko milijun tona svake godine, navodi južnokorejska vlada. Ministarstvo za ujedinjenje Južne Koreje priopćilo je da neki prehrambeni artikli pokazuju "nagli rast" cijena i da "volatilnost hrane i dnevnih potrepština sveukupno raste kako se produžava situacija sa zatvaranjem granice."

"Najveća poteškoća s kojom se Sjeverna Koreja sada suočava je to što čak ni Sjeverna Koreja ne zna koliko će ova izolacija trajati", rekao je Cheong.

Tekst se nastavlja ispod oglasa

Što to znači za svijet?

Sjeverna Koreja nije testirala nijedan projektil od ovog listopada. Ali taj prekid ne treba zamijeniti s promjenom strategije Sjeverne Koreje, može zapravo značiti suprotno, upozoravaju stručnjaci. Neki stručnjaci vjeruju da bi pauza mogla biti povezana s važnim kineskim programom sljedeće godine - Zimskim olimpijskim igrama u Pekingu i Kongresom Komunističke partije 2022.

"Kina ne želi nikakav nered prije Olimpijskih igara u Pekingu ni nestabilnu situaciju na Korejskom poluotoku prije vlastitog kongresa, pa mislim da je to ključni razlog zašto Sjeverna Koreja nije napravila nikakva testiranja raketa ili nuklearna testiranja jer bi to silno naljutilo Kinu", kaže Yun, bivši američki specijalni predstavnik za Sjevernu Koreju.

Tekst se nastavlja ispod oglasa

Očekuje se da će Sjeverna Koreja nastaviti raditi na planovima koje je Kim iznio u siječnju, uključujući razvoj taktičkog nuklearnog oružja, hipersoničnih projektila, ICBM-a na kruto gorivo, podmornice na nuklearni pogon i nuklearnog strateškog oružja za podvodno lansiranje. I postoje znakovi da zemlja pojačava svoj nuklearni program, dok su pregovori sa SAD-om u zastoju. Čini se da su nastavljene aktivnosti u reaktoru u glavnom nuklearnom kompleksu u Yongbyonu, koji je, kako se činilo, bio zatvoren od prosinca 2018., prema izvješćima Međunarodne agencije za atomsku energiju (IAEA) i drugih.

"Povijesno gledano, razvoj programa nuklearnih i balističkih projektila DNRK-a ubrzao se tijekom razdoblja kada zemlja nije bila vezana sporazumima sa, ili uključujući SAD da ograniči programe oružja za masovno uništenje", kaže Laura Rockwood, direktorica Open Nuklearna mreža i bivši voditelj odjela za neširenje i kreiranje politike u IAEA-i.

Dok je Trump pristao na samit u Singapuru uz nekoliko obaveza, američka politika prema Sjevernoj Koreji općenito je inzistirala na preduvjetu da se Sjeverna Koreja obveže na denuklearizaciju. Međutim, Rockwood dodaje da bi bilo produktivnije upustiti se u pregovore sa Sjevernom Korejom s ciljem kontrole naoružanja, prije bilo kakvog nastavka prema potencijalnoj denuklearizaciji. Nažalost, Sjeverna Koreja trenutno nije na vrhu dnevnog reda Washingtona.

Diktator s kojim će se trebati nositi

Naizgled stabilna situacija režima pod Kimovim snažnim vodstvom mogla bi navesti Bidenovu administraciju da pomisli kako se može usredotočiti na druga, bliža pitanja u regiji, Kini i Tajvanu. No, stručnjaci upozoravaju na posljedice neaktivnijeg angažmana na Sjeveru, budući da Sjeverna Koreja nastavlja jačati svoje vojne sposobnosti.

Tekst se nastavlja ispod oglasa

"Izazov za Sjevernu Koreju raste iz mjeseca u mjesec, iz godine u godinu, a izazov s kojim ćemo se suočiti pet godina kasnije bit će značajno drugačiji", kaže Panda iz Carnegie Endowmenta za međunarodni mir. Jedna stvar se čini sve sigurnijom, a to je da će Kim biti tu još neko vrijeme, kao samouvjereni vođa i kao čvrsti diktator s kojim će se trebati nositi.

"Sve dok se bude fizički zdrav, mislim da će biti tu sljedećih nekoliko desetljeća", kaže Duyeon Kim iz Centra za novu američku sigurnost. "I zato je tu zaista važno zapamtiti da je u pitanju igra na duge staze - čak i ako Sjeverna Koreja ne napravi velike korake u postizanju svojih ciljeva odmah ili u srednjoročnom razdoblju, Sjeverna Koreja je uvijek bila otporna čak i u najsurovijim ekonomskim vremenima."

Tekst se nastavlja ispod oglasa
djevojke sunca
Gledaj odmah bez reklama
VOYO logo