VEZA 'BEZ OBAVEZA' /

Zemlja iz srca Europe otkrila da nikada neće postati članica EU-a, a sve zbog jedne odluke stare 30 godina

Image
Foto: Profimedia

Sklapanje dogovora s EU-om je bolje od pridruživanja, stoji u švicarskom izvješću

13.12.2022.
12:29
Profimedia
VOYO logo

Potpisivanje sporazuma s Europskom unijom 'dio po dio' bolje je od pridruživanja tom bloku. Zaključak je to novog izvješća švicarske vlade, kojim se potvrđuje ono što borci za Brexit godinama tvrde - zemlja ne mora biti članica EU-a da bi imala funkcionalan trgovinski odnos s organizacijom.

Kako piše Daily Mail, Iako nije članica bloka, Švicarska ima pristup jedinstvenom tržištu i dio je šengenske zone bez viza. Švicarska također Bruxellesu plaća milijarde funti 'kohezijske' isplate i dopuštena joj je sloboda kretanja. Švicarski glasači odbili su mogućnost pridruživanja Europskom gospodarskom prostoru (EEA) prije trideset godina - 6. prosinca 1992. - dajući pristup unutarnjem tržištu Europske unije.

Tekst se nastavlja ispod oglasa

Tri desetljeća kasnije, Vlada Švicarskog saveznog vijeća procijenila je trenutne mogućnosti zemlje u odnosu na EU blok, gledajući pristup jedinstvenom tržištu, mogućnosti suradnje i vanjsku politiku. Razmatrale su se prednosti četiri opcije: slobodni trgovinski odnos, nastavak sadašnjeg bilateralnog pristupa, pristupanje EGP-u i pristupanje EU-u.

"Savezno vijeće zaključuje (…) da bilateralni pristup ostaje najbolje rješenje za Švicarsku', priopćila je vlada.

Tekst se nastavlja ispod oglasa
Image
POTRES U BANKARSKOM LEGLU /

Moćna švicarska banka služila diktatorima i kriminalcima, okretali 100 milijardi franaka

Image
POTRES U BANKARSKOM LEGLU /

Moćna švicarska banka služila diktatorima i kriminalcima, okretali 100 milijardi franaka

Politički gubici manji od ekonomskih koristi

Europska unija glavni je trgovinski partner Švicarske, dok je ta zemlja četvrti najveći trgovinski partner bloka. osim toga, u Švicarskoj - zemlji od 8,6 milijuna stanovnika - živi otprilike 1,4 milijuna građana EU-a.

"Švicarski interesi počinju u Europi i s Europom", reklo je Savezno vijeće. "U trenutnoj globalnoj situaciji, koju karakterizira višestruka kriza, sigurni i stabilni odnosi između Švicarske i EU-a postaju važniji nego ikad. Oni jamče prosperitet i stabilnost za obje strane", dodaje se.

No, jednako tako, navodi se da bi članstvo u EU-u nadilazilo ekonomske potrebe Švicarske i da bi puno sudjelovanje Berna u europskim procesima donošenja odluka jedva nadoknadilo smanjenje političkog manevarskog prostora.

Odnos koji je završio u slijepoj ulici

Veze između Bruxellesa i Berna zategnute su od svibnja 2021., kada je Švicarska iznenada odlučila prekinuti višegodišnje razgovore o širokom sporazumu o suradnji s blokom. Odnosi EU-a i Švicarske trenutačno su uređeni cijelim nizom sporazuma, no više od desetljeća raspravljalo se o izradi sveobuhvatnog ugovora za usklađivanje pravnog okvira odnosa.

Tekst se nastavlja ispod oglasa

Rasprave su došle u slijepu ulicu nakon što je Europska unija odbila popustiti švicarskim zahtjevima da se izuzmu ključna pitanja koja se odnose na državnu potporu, zaštitu plaća i slobodu kretanja. Švicarska od tada pokušava uspostaviti zajednički jezik s Europskom unijom kroz takozvane istraživačke rasprave. U izvješću se navodi da su politički razgovori s Bruxellesom 'omogućili dvjema stranama izgradnju povjerenja'. "Prije nego što Švicarska i EU započnu pregovore, moraju pronaći dovoljno zajedničkog jezika. Sukladno tome, aktivno se nastavljaju istražni razgovori", rečeno je.

Ovo izvješće objavljeno je nakon prošlomjesečnih izvješća da bi britanska vlada mogla razmatrati odnos s EU-om u 'švicarskom stilu' kako bi pomogla trgovini. No torijevski zastupnici koji se zalažu za Brexit reagirali su bijesno, rekavši da bi to predstavljalo 'izdaju' sloboda koje su osvojene nakon rezultata referenduma 2016.

Tekst se nastavlja ispod oglasa
Tekst se nastavlja ispod oglasa
savrseni
Gledaj odmah bez reklama
VOYO logo