Korupcijska afera s kupoprodajom visokoškolskih diploma diljem Bosne i Hercegovina još se nije ohladila, a Sveučilište u Mostaru na čelu s rektorom Zoranom Tomićem pohvalio se sjajnim rezultatima o akadeskom i profesionalnom uspjehu , piše Telegram.
Naime, Međunarodni centar za istraživanje postignuća u obrazovanju (IARC), kako je objavljeno u još u ponedjeljak, mostarsko Sveučilište proglasio je "sveučilištem godine" za 2022., a rektora Tomića rektorom godine.
Problem je što se navedena priznanja mogu kupiti putem interneta za tisuću dolara.
"Zbog vašeg inovativnog pristupa u upravljanju obrazovnim procesom, uvođenja suvremenih obrazovnih tehnologija, unapređenja istraživačke djelatnosti, održavanje razina kvalitete obrazovnog procesa kao i tehnološke opremljenosti Sveučilišta i kampusa te razvijanja znanstvenog, kreativnog i sportskog potencijala studenata, stvaranja brenda i korporativne kulture dodjeljuje vam se titula 'Rektor godine 2022.'", istaknuli su u obrazloženju nagrade rektoru Tomiću na news portalu sveučilišta u Mostaru i dodali nadalje dodali:
"Međunarodni stručnjaci i ocjenjivački odbor IARC-a analizirali su nastavu, istraživanje, znanstvena dostignuća, podršku studentima, međunarodnu suradnju te su zbog impresivnih dostignuća koje je Sveučilište u Mostaru postiglo tijekom posljednjih godina prepoznali ga kao Sveučilište godine 2022. u kategoriji „Podrška studentima".
Fantastični uspjesi Sveučilišta u Mostaru popraćeni su pripadajućim plaketama nepoznatog Međunarodnog centra za istraživanje postignuća u obrazovanju.
Ista priznanja sumnjivog porijekla dobila su i Sveučilišta iz Kirgistana, Ruande, Burkine Faso, Češke te s Filipina.
Cijelu situaciju na društvenim mrežama komentirao je i Dalibor Milas, doktor pastoralne teologije i socijalne etike sa Sveučilišta u Grazu.
"Nagrade za najbolje znanstvenike godine dobili su likovi s par objavljenih radova (svi u istom časopisu) te jedva nekoliko citiranja. To je solidno za phd studente, ali sramotno loše za profesora, ako uopće imaju tu titulu. Sve u svemu, riječ je o prevari.Budući da će ovo pročitati i ponosni djelatnici SUM-a, ne bi loše bilo razmisliti o međunarodnoj tužbi zbog povrede ugleda ili što li već. Jer ovakva bruka ne smije proći bez posljedica. Za dobro naše djece, studenata na SUM-u, i svega onoga što je do sada dobro napravljeno nema smisla izlagati i Sveučilište i profesore nepotrebnim rizicima blamaže. Ta djeca imaju potencijal i budućnost", istaknuo je, između ostalog, Milas u objavi o ovom slučaju.