Kim Jong-Un i Vladimir Putin izgledali su kao najbolji prijatelji dok su se smješkali i rukovali na za njih važnom samitu gdje je bilo govora o trgovini oružjem, obrambenoj tehnologiji, ali i o razvoju svemirskog programa.
Kimove svemirske ambicije vjerojatno su povezane s njegovim naporima da razvije snažnije interkontinentalne balističke rakete koje su dizajnirane da dosegnu SAD. Neki analitičari kažu da bi Kim također mogao tražiti rusku pomoć u razvoju podmornica s balističkim projektilima i podmornica s nuklearnim pogonom.
Koja je priroda odnosa između sjevernokorejskog i ruskog čelnika, za Net.hr komentirao je i vanjskopolitički analitičar Marinko Ogorec.
Sastanak, koji su zapadni saveznici budno pratili privukao je pažnju i stručnjaka za govor tijela koji su za The Sun analizirali suptilne neverbalne poruke između Kima i Putina.
Kim bi na ovom sastanku mogao biti u blagoj prednosti jer je spreman dati Putinu topničke granate i protutenkovske projektile u zamjenu za satelitsku i nuklearnu podmorničku tehnologiju, a to su pokazale i analize stručnjaka za neverbalnu komunikaciju.
Pozadina 'željeznog rukovanja'
Stručnjaci za neverbalnu komunikaciju primijetili su da se Kim i Putin prilikom svog susreta natječu za kontrolu situacije.
Obojica su uspostavljala intenzivan kontakt očima, širili su ruke u "alfa" maniri i demonstrirali rukovanje koje "lomi kosti".
Obojica su nastojala pokazati mačo stav - Putin je možda bio nervozniji.
Judi James, stručnjakinja za govor tijela, kazala je za The Sun da je "željezno rukovanje" - koje je trajalo četrdesetak sekundi - otkrilo poruku jedinstva, ali i tjeskobu te zastrašivanje.
Od prvog trena Kim svojim intenzivnim kontaktom očima ima prednost u odnosu na "samosvjesnog" Putina.
"Kimov cjelokupni izgled odiše potpunim samopouzdanjem, od oštrog odijela do načina kako hoda", kazala je za The Sun.
Mačo izgled
Zanimljivo je da je Kim prvi pružio ruku Putinu.
"Postoje očite kulturološke razlike", dodaje James, "ali često se smatra da je zadatak domaćina da inicira rukovanje, što znači da Kim preuzima vodstvo i implicira osjećaj kontrole ovom gestom. Dodaje snažan kontakt očima u tom trenutku, a ispružena ruka ima blago nagnut palac, što je znak samopouzdanja", pojašnjava.
Putin je tijekom prvog rukovanja, nastavlja, pokušao napraviti mačo gestu zarivanja ruke kako bi preuzeo kontrolu nad rukovanjem, ali mlađi Kim je bio taj koji je zapovijedao.
Dvojac je zatim sjeo, a Kim je zadržao dominaciju i tijekom drugog rukovanja pred fotografima.
Dok su sjedili, Kim i Putin poslali su poruku da su "na istoj valnoj duljini", sjedeći u prilično sličnim pozama. Obojica izvode vrlo "alfa" pokret raširenih nogu prilikom sjedenja, napominje James.
"Raskorak projicira moć i snagu. To je Kim čija je poza ovdje simetričnija, s rukom čvrsto postavljenom na oba bedra. I njegov sako je još uvijek zakopčan, dok je Putin otkopčao svoj, zbog čega izgleda otvorenije za razgovore, dok se čini da Kim drži svoje karte bliže prsima", pojašnjava dalje stručnjakinja.
Međutim, prije nego što su sjeli, Kim je pokazao zabrinutost poslavši službenike u bijelim rukavicama da mu obrišu stolac, zbog straha od "pozadinskog zračenja" s kozmodroma. Osim toga, poznato je da Putinovi udarni odredi koriste smrtonosne Novičok i Polonij 210 za trovanje neprijatelja, tako da Kim nije riskirao.
'Širok stav nogu kao moćan potez'
Napetost prilikom susreta bila je očita.
"Jasno je da Putin nastavlja sam i želi da ga se doživi kao jaču silu. Njegov prvi potez je približiti se Kimu i rukovati se s njim kao 'drobitelj kostiju' - snažnije nego što je normalno da potvrdi autoritet. To provode mnoge moćne osobe", kaže Darren Stanton, bivši policajac poznat kao "detektor ljudske laži".
Darren vjeruje da je Putin bio u velikoj ofenzivi - pokušavajući uspostaviti kontrolu nad Kimom.
"Putin je iznimno samouvjeren čovjek, a široki stav njegovih nogu još je jedan moćan potez", kaže Darren.
"Tijekom konferencije za novinare, možete vidjeti Kima kako sjedi s jednom rukom naslonjenom na stol sa stisnutom šakom. Ako pogledate bolje, možete vidjeti da trlja kažiprst i palac jedan o drugi. Ovo je gotovo demonstracija tjeskobe, davanje sigurnosti sebi. To također može biti znak nestrpljivosti, kao da ne želi biti tamo", pojašnjava.
Kim također, čini se, drži desnu ruku u džepu, što je "umirujuća gesta uvjeravanja".
"Vjerujem da je on pomalo zastrašen Putinom, što je vjerojatno i namjera. Također sam primijetio da, ako zumirate Kima, čini se da zaspi jer se čini da mu oči ne mogu ostati otvorene", kaže Darren.
Putin je, dodaje, uložio vidljiv napor kako bi izgledao "veći" na fotografijama - pružajući ruke i držeći se s desne strane.
"Malo je poznata činjenica da tko god se nalazi s desne strane širokog kadra, dok ga gledate, često se čini većim zbog načina na koji naše oči registriraju svjetlost", otkriva Darren.
Susret s Trumpom u Singapuru
Kim se u lipnju 2019. godine u Singapuru susreo s jednim drugim čelnikom, a stručnjaci su i tada analizirali njihov govor tijela. Bio je to tadašnji američki predsjednik Donald Trump, ujedno prvi američki predsjednik koji je posjetio Sjevernu Koreju.
Susret u Singapuru nije bio prvi susret između Trumpa i Kima. Za razliku od prethodnog, formalnijeg susreta u veljači, ovoga puta odnos između dvojice čelnika odavao je znakove veće srdačnosti.
Trump je tom prilikom u više navrata dodirivao Kima, dok je Kim bio puno suzdržaniji.
"Upravo su ti mali neočekivani dodiri Trumpa pokazali njegovu moć", analizirala je tada stručnjakinja Patti Wood za The Washington Post tada.
"Dodir ima potencijal signalizirati toplinu, ali većina ovih dodatnih dodira signalizira moć i Trumpovu želju da izgleda kao da kontrolira sastanak", dodala je.
Kim Hyung-hee, direktor Korejskog laboratorija za govor tijela, objasnio je da “u korejskoj kulturi mlada osoba ne bi bezbrižno dirala tijelo starije osobe. Kim Jong-un nije inicirao mnogo fizičkog kontakta, vjerojatno u želji da bude razborit i pristojan prema starijoj osobi.”
Korak ispred, ali uvijek pitao za mišljenje
Poštovanje prema starijima jedna je od dugotrajnih konfucijanskih vrijednosti na Korejskom poluotoku i moglo bi biti objašnjenje zašto je Kim zadržao skromniju poziciju ispred Trumpa.
Stigao je na samit nekoliko minuta prije Trumpa, noseći crnu bilježnicu, što je mogao biti "potez da pokaže svoj iskren i entuzijastičan stav za razgovore s Trumpom", rekao je Kim Hyung-hee.
Dok su se dvojica čelnika mnogo puta rukovala tijekom samita, Trump je bio taj koji je inicirao većinu rukovanja.
"U korejskoj kulturi, mlada osoba ne predlaže rukovanje starijoj osobi", rekao je Kim Hyung-hee.
Ne samo da je Trump inicirao većinu njihovih interakcija i prvi se obratio medijima, nego je imao i ulogu domaćina, pokazujući Kimu put i usmjeravajući ga.
Pokazao je prema kamerama prije nego što su se obojica okrenula za svoju prvu službenu fotografiju. Zatim je uputio Kima da izađe s crvenog tepiha i krene dalje duž trijema prema njihovoj sobi za sastanke.
“Trump je vodio Kima korak naprijed, ali ne na silovit način. Bio je korak ispred dok je hodao s Kimom i stalno se okretao prema njemu da ga pita za mišljenje", objasnila je Kim Hyung-hee.