Savjetodavno povjerenstvo američke Uprave za hranu i lijekove (FDA) izglasalo je jednoglasno preporuku za davanje druge doze cjepiva Johnson & Johnson protiv koronavirusa najmanje dva mjeseca nakon što su ljudi primili prvu dozu.
Johnson & Johnson u petak je objavio da je Savjetodavni odbor FDA-e za cjepiva i srodne biološke proizvode (VRBPAC) jednoglasno izglasao preporuku za drugu dozu cjepiva protiv koronaviruse za starije od 18 najmanje dva mjeseca nakon prve doze cjepiva.
Odluka se temelji na rezultatima treće faze ispitivanja koji pokazuju da je dodatna doza povećala zaštitu na 94 posto protiv umjerenog do teškog oblika covida-19 u SAD-u. "Današnja preporuka temelji se na ukupnim dokazima, a klinički i podaci iz stvarnog svijeta pokazuju da, iako jedna doza nudi snažnu i dugotrajnu zaštitu od covida-19, druga doza povećava tu zaštitu, posebno protiv simptomatskog covida-19", rekao je Paul Stoffels, glavni znanstveni direktor Johnson & Johnson.
Isti odbor u četvrtak je preporučio docijepljivanje Modernom osobama starijim od 65 godina i drugim odraslim osobama visokog rizika. Preporuka povjerenstva ne znači konačnu odluku i FDA će odlučiti hoće li je prihvatiti. FDA obično slijedi savjete odbora.
Necijepljeni pacijenti pune bolničke krevete za covid u Rimu
Velika većina pacijenata oboljelih od covida na intenzivnoj njezi u jednoj rimskoj bolnici nije cijepljena pa mnogi pozivaju talijanske aktivaksere da se cijepe.
Franceso (41), pacijent u covid bolnici ICC Casalpalocco, rekao je da se protivio cjepivu, ali da bi se cijepio da može vratiti vrijeme unatrag. „Cjepivo ne ulijeva povjerenje, ali nažalost moramo se cijepiti jer je to jedino što može pomoći u ovoj fazi pandemije”, rekao je za AFP.
U bolnici je trenutačno 19 pacijenata na odjelu intenzivne skrbi zbog covida, od kojih 17 nije cijepljeno, rekao je medicinski direktor Roberto Mezzanotte. „Gotovo 90, do 95 posto naših pacijenata na intenzivnoj njezi nisu cijepljeni”, rekao je.
Analiza bolnice u rujnu pokazala je da 69 posto pacijenata oboljelih od covida-19 nisu bili cijepljeni. „Pacijenti na intenzivnoj njezi većinom nisu cijepljeni. A upravo su oni izloženi najvećem riziku, stanje im se brže pogoršava i trebaju intubaciju i respirator”, rekao je Mezzanotte.
Strah od covida
Dišući preko maske, drugi pacijent, Salvatore, također se nije cijepio iako tvrdi da podržava cjepiva. „Od osobe pune života postao sam prazna vreća bez snage u samo nekoliko sati”, rekao je 55-godišnjak.
Rekao je da nema strpljenja za nasilne prosvjednike koji su prošli tjedan prosvjedovali na ulicama Rima protiv covid propusnica. „Kada vidim te prosvjede protiv zelene propusnice, oni ne razumiju, oni ne shvaćaju”, rekao je.
Propusnica koja dokazuje da je osoba cijepljena, da ima negativan test ili da se nedavno oporavila od covida-19 od jučer je obvezna za sve zaposlene na javnim i privatnim radnim mjestima.
Najava uvođenja mjere pridonijela je povećanju stope cijepljenja u Italiji, ali i izazvala nezadovoljstvo. Više od 85 posto od starijih od 12 godina sada je primilo barem jednu dozu cjepiva.
Mezzanotte je rekao da pacijenti imaju različite razloge zašto se nisu cijepili, ali glavni je „strah da je cjepivo štetno”. „To je čudno... ne boje se covida, ali se boje cjepiva”, rekao je.
Druge talijanske bolnice imaju iste visoke postotke necijepljenih pacijenata s covidom, rekao je. „Trenutačno imamo samo jedan instrument kako bi spriječili nastavak pandemije, a to je cijepljenje”.