Neizvjesna sudbina otetog Hrvata / Stručnjaci o otmici Salopeka: ako je rok produžen, pregovori bi mogli trajati mjesecima

Dok je sudbina 30-godišnjeg Tomislava Salopeka iz Vrpolja i dalje neizvjesna, stručnjaci, prema iskustvima drugih zemalja, pretpostavljaju da bi pregovori oko njegova puštanja na slobodu mogli trajati i mjesecima, ukoliko je rok koji su postavili islamisti doista produljen

9.8.2015.
18:38
VOYO logo

Četvrti dan od saznanja da teroristi Islamske države drže Tomislava Salopeka u zatočeništvu vlada zavjet šutnje.

Image
o detaljima ne može /

Predsjednica o Salopeku: 'Ovih dana borit ću se za oslobođenje našeg Tomislava'

Image
o detaljima ne može /

Predsjednica o Salopeku: 'Ovih dana borit ću se za oslobođenje našeg Tomislava'

"Hrvatska Vlada i Ministarstvo vanjskih i europskih poslova, koristeći sve mehanizme koji nam stoje na raspolaganju, kontinuirano rade na rješavanju slučaja otetog hrvatskog državljanina. Zbog osjetljivosti situacije i dalje nismo u mogućnosti objavljivati detalje te stoga ponovno apeliramo da se ne objavljuju neprovjerene informacije", objavilo je u nedjelju Ministarstvo vanjskih poslova (MVEP).

Tekst se nastavlja ispod oglasa

Salopekovi otmičari, teroristi Sinajskog vilajeta Islamske države, kako se nazivaju, ponovno su se danas oglasili prijetnjom da će napasti kontrolne točke egipatske vojske, no hrvatskog građanina nisu spominjali.

"Sad se očito pregovara, odnosno pokušava se rješavati situacija na način da završi sretno. S obzirom da je rok od 48 sati prolongiran, jer ni egipatske vlasti tada nisu bile spremne na ustupke, oni su prolongirali to vrijeme, ako bi gledali dosadašnje slučajeve to je znalo trajati mjesecima pa i do godine dana dok se ne bi stekli uvjeti dogovori za puštanje otetih", objašnjava prof. dr. Vlatko Cvrtila, profesor međunarodnih odnosa i nacionalne sigurnosti.

Tekst se nastavlja ispod oglasa

Uz ovoliko nepoznanica, teško će se bilo tko usuditi pozivati na optimizam, no iskustva drugih zemalja kažu da se većina sličnih talačkih kriza ipak završi oslobađanjem.

"Mi smo se u Hrvatskoj sada prvi put susreli s time jer se radi o našem građaninu, ali druge države poput Francuske i Italije imaju slična iskustva i došli su do toga da se za njihove zatočenike isplaćuju novci. Bilo je jako puno otmica zadnjih 10-tak godina i nacionalne države činile su sve da ih spase i većinu su spasile kroz pregovore", kaže Cvrtila. 

Tekst se nastavlja ispod oglasa

Uvjeren je da egipatske vlasti, ali i tajne službe brojnih utjecajnih zemalja, koriste sve kapacitete kako bi spasili Salopeka, ali i obranili Egipat od zastrašujućih džihadista. 

Rijetki hrvatski političari imaju pristup informacijama tajnih službi koje, upravo zbog Salopekove sigurnosti, ne smiju odavati.

Tekst se nastavlja ispod oglasa

"Ovih dana borit ću se za oslobođenje našeg Tomislava", rekla je Kolinda Grabar-Kitarović u Sinju gdje je bila na 300. Sinjskoj alki. Odgovarajući na pitanja novinara, predsjednica je rekla da ne može govoriti o pojedinostima.

"Zbog razumljivih razloga ne mogu vam govoriti o detaljima, ali vam mogu reći da se svi borimo kako bi oslobodili Tomislava", dodala je Grabar-Kitarović.

Tekst se nastavlja ispod oglasa

Premda informacije ne cure u javnost, Ministarstvo vanjskih poslova u dnevnom je kontaktu s obitelji Salopek u Vrpolju.

Fnc 16
Gledaj odmah bez reklama
VOYO logo