Predsjednica Kolinda Grabar-Kitarović izjavila je u nedjelju da će se nastaviti boriti za oslobađanje Tomislava Salopeka kojega dvadeset dana drže pripadnici Islamske države (IS), no o pojedinostima nije mogla govoriti.
"Ovih dana borit ću se za oslobođenje našeg Tomislava", rekla je Grabar- Kitarović u Sinju gdje je bila na 300. Sinjskoj alki.
Odgovarajući na pitanja novinara, predsjednica je rekla da ne može govoriti o pojedinostima.
"Zbog razumljivih razloga ne mogu vam govoriti o detaljima, ali vam mogu reći da se svi borimo kako bi oslobodili Tomislava", dodala je Grabar-Kitarović.
Hrvatska vlada "svim mehanizmima" pokušava osloboditi Tomislava Salopeka kojega drže pripadnici Islamske države (IS) u Egiptu, objavilo je u nedjelju ministarstvo vanjskih poslova (MVEP) i apeliralo na medije da ne objavljuju neprovjerene informacije.
"Vlada i MVEP, koristeći sve mehanizme koji nam stoje na raspolaganju, kontinuirano rade na rješavanju slučaja otetog hrvatskog državljanina", priopćio je MVEP-u.
"Zbog osjetljivosti situacije i dalje nismo u mogućnosti objavljivati detalje te stoga ponovno apeliramo da se ne objavljuju neprovjerene informacije", kažu na Zrinjevcu.
I Hrvatsko novinarsko društvo (HND) upozorilo je da se dio hrvatskih medija neprofesionalno i neodgovorno ponaša pri izvještavaju o sudbini Salopeka otetog 22. srpnja nedaleko od Kaira.
Apeliramo na medije koji koriste tragediju obitelji Salopek za povećanje broja klikova, povećanu čitanost ili slušanost, da to prestanu činiti, poručili su iz HND-a.
Sudbina Tomislava Salopeka i dalje je neizvjesna, gotovo dva dana nakon što je istekao ultimatum Pokrajine Sinaj, egipatskog ogranka IS-a.
Islamistički militanti objavili su u srijedu snimku na kojoj Salopek kleči u pustinji uz maskiranog muškarca s nožem u ruci i čita s lista papira da će ga otmičari smaknuti u roku od 48 sati ako egipatska vlada ne oslobodi uhićene muslimanke.
Na meti istražitelja i tvrtka za koju je Salopek radio
Egipat je jučer započeo s racijama u nekoliko mjesta za koja se sumnjalo da bi tamo mogli naći Tomislava Salopeka, a jutros nema novih informacija o uspješnosti akcije iako rok od 48 sati, koji su teroristi zadali u petak, istječe danas.
Najintenzivnije se tragalo u mjestima Sheikh Zuweid, Rafah i Arish. Vlasti su odobrile i uporabu Apache helikoptera koji pokušavaju locirati Salopeka.
Pod istragom je navodno i tvrtka za koju je Salopek radio, egipatska podružnica francuske kompanije CGG. S njenog su posjeda izuzete sigurnosne kamere.
Neke od ključnih informacija – približna lokacija otmice Salopeka te detalji oko vozača koji je bio sa Salopekom u automobilu u trenutku incidenta i dalje ostaju obavijeni velom tajne, piše Jutarnji.
U petak su teroristi produžili rok egipatskim vlastima da oslobodi zatočene žene u zamjenu za njegov život, a sestra jedne od njih je tada apelirala da njena sestra ne želi biti slobodna ako će nedužni čovjek biti ubijen.
Glavni imam egipatske najviše islamske institucije Al Azhar osudio je otmicu Tomislava Salopeka, prenosi Shorouknews.com.
"Islam zabranjuje uzimanje talaca, jer je to vrsta piratstva i napada na nevine ljude, čak i ako ti ljudi ne priznaju našu religiju", rekao je.
Al Azhar poziva teroriste da odmah oslobode hrvatskog taoca te ih je upozorio da će ih Bog kazniti ako to ne učine.
"Egipatska vlada želi ublažiti incident, tretirat će ga samo kao minornu prijetnju", kazao je za Middle East Eye profesor Robert Springborg, stručnjak za egipatsku vojsku i bivši profesor za nacionalnu sigurnost.
Springborg smatra da su teroristi otmicom Salopeka promijenili strategiju te da bi otmice mogle postati češće na tom području.
Hrvat je možda otet jer Francuska podržava egipatskog predsjednika, dodaje Springborg.
"Vjerojatno je ta podrška odigrala važnu ulogu u otmici, možda je baš zato odabrana francuska tvrtka", rekao je Springborg dodavši da je cilj otmice obeshrabriti strane investitore i njihovu prisutnost u Egiptu.
Analitičarka Janet Basurto također se slaže kako bi ovo mogao biti samo početak otmica na egipatskom teritoriju, što će loše utjecati na turizam i dolazak investitora.