Četrnaest od petnaest kutija pronađenih na imanju bivšeg predsjednika Donalda Trumpa na Floridi početkom ove godine sadržavalo je povjerljive dokumente, od kojih su mnogi "strogo povjerljivi" bili pomiješani s raznim novinama, časopisima i osobnom korespondencijom, navodi se u izjavi FBI-a objavljenoj u petak.
Izjava od 32 stranice uvelike je zacrnjena kako bi se zaštitila sigurnost svjedoka i službenika, kao i "integritet istrage koja je u tijeku".
Prema izjavi, povjerljivi dokumenti u Mar-a-Lagu vjerojatno sadržavaju neke od najstrože čuvanih tajni zajednice američke nacionalne sigurnosti, odnosno obavještajne zajednice.
Američki savezni istražitelji ranije ovog mjeseca dobili su nalog za pretragu imanja bivšeg predsjednika Donalda Trumpa - i našli hrpu materijala označenog kao visoko povjerljiv, piše Politico.
Pronađeno je preko 180 dokumenata od kojih su 25 "strogo povjerljivi", 92 "tajni" a 67 "povjerljivi". Službenici su otkrili kako su neki od visoko povjerljivih zapisa bili "razmotani, pomiješani s drugim zapisima i na druge načine nepropisno identificirani".
Otkriveno je i kako je sudac, koji je izdao nalog za pretragu Trumpove rezidencije dobio "upute" od Trumpovih odvjetnika prije nego je to učinio. Naime, Trumpov je odvjetnik u pismu koje je poslao sudu pokušao obeshrabriti Ministarstvo pravosuđa da nastavi s istragom ili potencijalnim kaznenim prijavama protiv Trumpa - zbog prisutnosti povjerljivih spisa u Mar-a-Lagu.
U pismu je odvjetnik pokušao argumentirati kako je povjerenje javnosti u Vladu već sada nisko, pa u takvim trenutcima treba poštovati pravila. "Predsjednik Donald J. Trump je vođa Republikanske stranke. Ministarstvo pravosuđa, kao dio izvršne vlasti, pod kontrolom je predsjednika suprotne strane. Od ključne je važnosti, s obzirom na tu dinamiku, učiniti sve kako bi se osiguralo da radnje Ministarstva koje bi se mogle doticati bivšeg predsjednika ili njegove bliske suradnike ne uključuju politiku”, rekao je.
Kada su tužitelji zatražili nalog za pretres Mar-a-Laga, predočili su sporno pismo sucu za prekršaje. Iako se odvjetnik pozivao na kazneni zakon, tužitelji su ukazali na moguća kršenja strožeg Zakona o špijunaži, kao i kaznenih zakona koji pokrivaju krađu vladinih dokumenata.
Odmah nakon objave krenule su brojne reakcije, a ubrzo se javio i sam Donald Trump na svojoj platformi Truth Social. "Izjava pod prisegom u velikoj je mjeri redigirana! Ne spominje se ništa ‘nuklearno‘, totalno PR podmetanje od strane FBI-a i Ministarstva pravosuđa", rekao je.
A njegov sin na Twitteru je objavio kako je "sve jasno", pokušavajući delegitimirati objavu ovog dokumenta.