jedno im je zajedničko... /

Strateško partnerstvo ili borba za prevlast? Kakva je zapravo pozadina odnosa Rusije i Kine

Image
Foto: Sergei Bobylev, Sputnik, Kremlin Pool Photo via AP

Njihov odnos traje dugi niz godina - Xi Jinping i Vladimir Putin susreli su se čak 39 puta, a za svoje partnerstvo kažu da "nema ograničenja"

16.9.2022.
19:30
Sergei Bobylev, Sputnik, Kremlin Pool Photo via AP
VOYO logo

Kina i Rusija djeluju ujedinjeno kada je u pitanju sukob sa Zapadom. No, jesu li njihovi ciljevi zaista isti, i žele li doista istu stvar?

Razlike među zemljama dospjele su u centar pažnje na sastanku kineskog predsjednika XI Jinpinga i ruskog kolege Vladimira Putina u Uzbekistanu. Bilo je to prvo putovanje kineskog čelnika izvan Kine od početka pandemije i prvi njihov sastanak otkako je počeo rat.

Tekst se nastavlja ispod oglasa

Njihova veza traje već dugi niz godina. Osobno su se sreli čak 39 puta - suprotno tome, Xi i američki predsjednik Joe Biden razgovarali su samo telefonom i na virtualnim sastancima otkako je Biden preuzeo dužnost, piše Vice. Zadnji put kad se dvojac sreo na Zimskim olimpijskim igrama u Pekingu, čelnici su nastavili strateško partnerstvo "koje nema ograničenja."

Image
prijekor kine? /

Rusija gubi potporu Kine? 'Sastanak sa Xijem pokazao u kakvim se zastrašujućim problemima Putin nalazi'

Image
prijekor kine? /

Rusija gubi potporu Kine? 'Sastanak sa Xijem pokazao u kakvim se zastrašujućim problemima Putin nalazi'

Ipak, čini se kako njihova bilateralna suradnja postaje sve - samo ne neograničena. Zapravo, sve je jasnije da je mnogo područja oko kojih se ne slažu - uključujući novi međunarodni poredak koji pokušavaju uspostaviti.

Tekst se nastavlja ispod oglasa

"Kina je u zabludi kako je ruski rat i glavni cilj srušiti dominaciju Zapada u Europi", svjedoči Niva Yau, znanstvenica Akademije OESS-a, istraživačkog centra za vanjsku politiku u Kirgistanu. "Ali - čini se kako počinju shvaćati da ta priča nije istinita. Većina zemalja u regiji doživljava rat kao ruski način povratka regionalne hegemonije", dodala je.

Putin je, naime, priznao da Xi ima "mnogo pitanja, te da je zabrinut" glede situacije u Ukrajini, ali mu je zahvalio na "uravnoteženom stavu" o sukobu. Xi je tim putem naglasio da bi oni, kao dvije velike sile, trebali "unijeti stabilnost" u kaotični svijet.

Kinu je, naime, rat u veljači zatekao. Nisu na to bili spremni i tako su dovedeni u neugodan položaj - više su puta inzistirali na svojoj neutralnosti i poštovanju teritorijalnog integriteta svih zemalja. Ipak, nisu mogli prekinuti veze s Moskvom zbog njihovog strateškog savezništva.

Dužnosnik Bijele kuće, Ned Price, kaže kako je "iznenađujuće" da je Putin otvoreno priznao da je Xi zabrinut. "Predsjednik Putin, sada je vrlo jasno, traži sve moguće slamke spasa koje se mogu naći", komentirao je.

Tekst se nastavlja ispod oglasa

Inače, prije samo tjedan dana je Li Zhanshu, šef kineskog parlamenta, ponudio najeksplicitniju potporu ruskom napadu na Ukrajinu, okrivljujući SAD i njegove NATO saveznike za dovođenje Rusije u nemoguću situaciju. "U potpunosti razumijemo nužnost svih mjera koje je Rusija poduzela s ciljem zaštite svojih interesa", rekao je Li tijekom nedavnog putovanja u Moskvu. Kina se također suzdržavala od nazivanja ruske invazije invazijom, umjesto toga koristili su izraz Kremlja - "specijalna vojna operacija".

Međutim, oprezan zbog međunarodnih sankcija, Peking nije učinio mnogo toga kako bi podupro svoju riječ. "Kina nije strana u krizi, niti želi da sankcije utječu na Kinu", više puta su naglasili kineski najviši dužnosnici. Kineske tehnološke tvrtke tiho su ograničile izvoz u svog sjevernog susjeda, dok su se kineske državne banke pridržavale zapadnih sankcija.

Tekst se nastavlja ispod oglasa

Bez obzira na to - Kina je neizravno profitirala od rata. Primjerice, dok se Zapad kloni uvoza iz Rusije, Peking je jeftino kupovao ruski plin i naftu.

“Ako itko pobjeđuje u ovom ratu, to bi bila Kina jer ona odvraća Zapad od sukoba s Rusijom, pa nema druge alternative osim približavanja Kini”, rekao je Temur Umarov, suradnik Carnegiejeve zaklade za međunarodni mir.

Također, "Kina ne želi prekinuti svoje veze sa svijetom jer puno dobiva od trenutnog svjetskog poretka", rekao je Umraov.

Unatoč sve lošijim vezama sa Zapadom i sve većem naglasku na samodostatnost, Kina se i dalje oslanja na vanjsku trgovinu i ulaganja kako bi pokrenula svoj gospodarski rast - što je ključno u održavanju društvene stabilnosti, a važno Xiju kako bi zadržao svoju političku kontrolu.

Tekst se nastavlja ispod oglasa

Osim glede invazije na Ukrajinu, Rusija i Kina sukobljavaju se i u pogledu središnje Azije - gdje se natječu za utjecaj. Mnogi su analitičari sugerirali kako bi Kazahstan mogao biti sljedeći, a te prijetnje Kazahstanu uzbunile su Kinu. Analitičari sugeriraju da je upravo to razlog zbog kojeg se Xi po prvi put u dvije godine odvažio izaći iz svog "COVID mjehura".

Ipak, usprkos svim problemima i nesuglasicama koje opterećuju njihov odnos, Kina si ne može priuštiti napuštanje svog strateškog partnera. Bar ne još...

Tekst se nastavlja ispod oglasa

"Odnosi Kine i Rusije u ovom trenutku izgledaju optimistično, ne zato što su blisko povezani ili dijele zajedničku ideologiju, već zato što dijele istu percepciju prijetnje - Zapad, odnosno SAD njihova je glavna prijetnja", rekla je Yun Sun, direktorica jednog kineskog "think tanka".

fnc rewind
Gledaj odmah bez reklama
VOYO logo