Stručnjaci kažu da bi toplinski valovi mogli postati redovita pojava u Europi, Sjevernoj Americi i Kini te pozivaju vlade da se bolje pripreme za toplinske valove u budućnosti.
Srpanjski toplinski valovi u Europi i Sjevernoj Americi bili bi gotovo nemogući bez klimatskih promjena, navodi nova studija. Znanstvenici su također otkrili da je srpanjski toplinski val u Kini bio 50 puta vjerojatniji zbog emisije stakleničkih plinova, javlja Sky News.
Češći toplinski valovi
Temperature su početkom srpnja u dijelovima Europe, Sjeverne Amerike i Kine dosegle 45 stupnjeva, uzrokujući široke poremećaje i predstavljajući ozbiljan zdravstveni rizik.
Ali u današnjoj toplijoj klimi, analiza znanstvenika iz World Weather Attribution (WWA) pokazala je da te temperature više nisu neuobičajene.
Njihova otkrića, koja još nisu recenzirana, pokazala su da se toplinski valovi poput onih u srpnju mogu očekivati svakih 15 godina u Sjevernoj Americi, jednom svakih 10 godina u Europi i jednom svakih pet godina u Kini.
Znanstvenici su upozorili da će, ako porast temperature dosegne dva stupnja, događaji poput sadašnjeg toplinskog vala postati češći i događati se svake dvije do pet godina.
Toplinski valovi veće temperature
Bez globalnog zatopljenja temperature u Europi i Sjevernoj Americi bile bi gotovo nemoguće, dok bi se toplinski val u Kini očekivao samo jednom u 250 godina.
Rezultati WWA izvedeni su pomoću brze analize atribucije, relativno novog pristupa. Analiza atribucije ne dopušta znanstvenicima da kažu je li određeni ekstremni vremenski događaj uzrokovan klimatskim promjenama, ali omogućuje im da kvantificiraju jesu li klimatske promjene povećale vjerojatnost da će se određeni događaj dogoditi i jesu li ga učinile ozbiljnijim, uspoređujući trenutne događaje s povijesnim podacima i klimatskim modelima.
WWA je otkrio da je ispuštanje ugljičnog dioksida u atmosferu izgaranjem fosilnih goriva također povećalo temperaturu srpanjskih toplinskih valova.
Europski toplinski val bio je topliji za 2,5 stupnjeva, sjevernoamerički toplinski val za dva stupnja, a kineski toplinski val za jedan stupanj topliji zbog klimatskih promjena.
"Rezultat ove studije atribucije nije iznenađujući", rekla je Friederike Otto, autorica izvješća i viša predavačica klimatskih znanosti na Institutu za klimatske promjene Grantham. "Svijet nije prestao sagorijevati fosilna goriva, klima se nastavlja zagrijavati, a toplinski valovi postaju sve ekstremniji. Tako je jednostavno. Apsolutno je važno da vlade donesu zakone o postupnom ukidanju fosilnih goriva na ovogodišnjoj klimatskoj konferenciji COP", dodala je.
Iako još neko vrijeme neće biti poznat puni učinak ovogodišnjih toplinskih valova, prošlog ljeta je od posljedica vrućine u Europi umrla 61.000 ljudi.
Problem s fosilnim gorivima
Stručnjaci kažu da vlade moraju učiniti više kako bi se pripremile za buduće toplinske valove.
"Potreban nam je kulturni pomak u načinu na koji razmišljamo o ekstremnim vrućinama", rekla je Julie Arrighi, autorica izvješća i direktorica Klimatskog centra Crvenog križa i Crvenog polumjeseca. "Ekstremne vrućine su smrtonosne i brzo rastu. Od ključne je važnosti razmjeriti sustave upozorenja, akcijske planove za vrućinu i ulaganja u dugoročne mjere prilagodbe. To uključuje urbano planiranje i jačanje otpornosti kritičnih sustava kao što su zdravstvo, električna energija, voda i transport."
U nedjelju je tajnik za stambena pitanja Michael Gove pozvao na ublažavanje nekih mjera neto nula u Ujedinjenom Kraljevstvu (Neto nula odnosi se na ravnotežu između količine proizvedenog stakleničkog plina i količine uklonjene iz atmosfere, a može se postići kombinacijom smanjenja emisije i uklanjanja emisije).
Ali Gareth Redmond-King, voditelj međunarodnog programa u Jedinici za obavještavanje o energiji i klimi, rekao je da nalazi WWA-a pokazuju potrebu za brzim napretkom.
"Dok nastavljamo sagorijevati fosilna goriva, dodajemo na 1,1 stupanj grijanja koje smo već uzrokovali, potičući sve gore klimatske utjecaje", rekao je.
"Neće stati dok ne smanjimo emisije na neto nulu. A to se neće dogoditi bez, između ostalog, brzog prijelaza na električna vozila i dizalice topline, koje pokreće više energije iz vjetra i sunca; političari koji pokušavaju odgoditi ove mjere prihvaćaju sve više ovih ekstrema."
Borba Hrvatske s požarima
Hrvatska je bila među nekoliko zemalja diljem Europe koje su se tijekom noći borile s požarima, piše Sky News. Gotovo 100 vatrogasaca i 16 vatrogasnih vozila upućeno je na dubrovačko područje kako bi obuzdali požar koji se širio jakim vjetrom i velikom vrućinom.
Vatrogasna postrojba Hrvatskog ratnog zrakoplovstva poslala je i dva specijalizirana zrakoplova u pomoć u gašenju požara. Procjenjuje se da su deseci tisuća turista trenutačno na dubrovačkom području.
Jedan mještanin rekao je Dubrovačkom dnevniku da se požar kod sela Zavrelje "vrlo brzo proširio" i zahvatio veliko područje.