Parker je prijetnju opisao "multidimenzionalnom" te onom koja se "brzo razvija na nama dosad nepoznat način". Šef MI-5 je naveo da je ove godine prijetnja od terorizma drastično veća, što je dovelo do napada u Londonu i Manchesteru, u kojima je poginulo 36 ljudi. Istaknuo je i da je samo prošle godine u Velikoj Britaniji spriječeno 20 napada, prenosi Evening Standard.
Parker je dodao i da je u prvih šest mjeseci ove godine policija uhitila rekordnih 379 osoba zbog povezanosti s terorizmom.
Alarmantni podaci
Naveo je i kako je nemoguće da MI5 spriječi svaki teroristički napad, no da konstantno identificiraju i presreću terorističke prijetnje.
"Godina 2017. je dokaz da sa svime što se dogodilo i onime što smo uspjeli spriječiti, da smo suočeni s intenzivnom prijetnjom islamističkih ekstremista iz Ujedinjenog Kraljevstva", priznao je Parker novinarima u Londonu.
Trenutačno MI5 radi na čak 500 slučajeva u kojima je istragom obuhvaćeno otprilike 3000 ljudi povezanih s terorizmom, a sa sličnim se prijetnjama suočavaju i druge zemlje zapadne Europe.
Obavještajne službe zabrinute
Parker je naveo i alarmantan podatak o tome da je u prošlosti identificirano oko 20.000 osoba za koje se sumnja da imaju ekstremističkih sklonosti.
"Nekada će se napadi dogoditi zato što je ovo slobodno društvo, liberalna demokracija i mi ne nadziremo sve cijelo vrijeme. Britanci ne žele živjeti u zemlji u kojoj je drukčije".
Parker je pozvao i tehnološke kompanije na bolju suradnju s vladom na suzbijanju terorizma na društvenim mrežama. Na pitanje je li kompanije poput Facebooka i Googla rade dovoljno u tom smislu, rekao je kako ne želi nekoga konkretno izdvajati, ali da sve one moraju poštovati etičku odgovornost.