ŠTO SE ZAPRAVO KRIJE IZA ISPALJIVANJA BALISTIČKE RAKETE NA JAPAN? /

'Sjeverna Koreja je ovo vraški dobro isplanirala, cilj im je nešto drugo'

Image
29.8.2017.
12:20
VOYO logo

Jučerašnji balistički raketni test prvi je od 2009. koji je provela Sjeverna Koreja na području istočne Azije, a japanski premijer Shinzo Abe je osudio taj čin kao "ozbiljnu i neviđenu prijetnju".

Posljednji put je neka sjevernokorejska raketa preletjela iznad Japana 2009. Pjongjang je tvrdio da je to bio satelit. No Washington, Seul i Tokio smatraju da je bila riječ o tajnom pokusu interkontinentalne balističke rakete (ICBM).

Tekst se nastavlja ispod oglasa
Image

SJEVERNA KOREJA ISPALILA PROJEKTIL PREMA JAPANU! Japanske vlasti građanima poručile da odu u najbliže sklonište

Image
SJEVERNA KOREJA ISPALILA PROJEKTIL PREMA JAPANU! /

Japanske vlasti građanima poručile da odu u najbliže sklonište

Image
SJEVERNA KOREJA ISPALILA PROJEKTIL PREMA JAPANU! /

Japanske vlasti građanima poručile da odu u najbliže sklonište

Balistička raketa srednjeg dometa koju je Pjongjang ispalio u ponedjeljak kasno navečer pala je u Tihi ocean, no ona doista predstavlja ozbiljnu provokaciju jer je testiranje tempirano baš u trenucima trajanja zajedničke vježbe 67.500 američkih vojnika i južnokorejskih trupa na Korejskom poluotoku, navodi Time.

Tekst se nastavlja ispod oglasa

Trump stavljen u nezgodan položaj

Kolumnist Timea Charlie Campbell za taj je list analizirao najnoviji potez Sjeverne Koreje ustvrdivši da on Donalda Trumpa stavlja u vrlo nezgodan položaj jer ispaljena raketa nije predstavljala jasnu i izravnu opasnost za američko tlo ili snage pa bi bilo kakva odmazda bila problematična te bi Trump u očima svijeta ispao agresor.

Istodobno, izostanak oštre reakcije SAD-a mogao bi oslabiti savez službenog Washingtona i Tokija posebice jer je japanski premijer Shinzo Abe najnoviji događaj ocijenio "neviđenom prijetnjom i zastrašujućim činom koji uvelike narušava regionalni mir i sigurnost".

Image

Trump i Abe su malo poslije lansiranja 40 minuta razgovarali telefonom, a dvije savezničke zemlje dogovorile su se, kako je rekao japanski premijer, da će "pojačati pritisak na Sjevernu Koreju".

"Na neki način ovaj je napad vraški dobro isplaniran", kaže profesor Stephan Haggard, stručnjak za Korejski poluotok na Sveučilištu za globalnu politiku i strategiju u San Diegu. "Ovo lansiranje rakete zabija klin između Seoula, Washingtona i Pekinga po pitanju Sjeverne Koreje", smatra.

Tekst se nastavlja ispod oglasa

A da je lansiranje rakete uznemirilo Japan i susjede dovoljno govori činjenica da su trenutačno glavna tema u tim zemljama ofenzivne i defenzivne krizne strategije, kojima se suprostavlja jedino Kina.

Tekst se nastavlja ispod oglasa

Južnokorejski predsjednik Moon Jae-in tako je jučer odmah rekao da bi vojska Južne Koreje trebala uspostaviti sustav koji bi bio u stanju pokrenuti preventivni napad na Sjevernu Koreju kao odgovor na neizravnu prijetnju te da bi trebali razviti autonomni obrambeni sustav koji bi ih štitio od projektila poput ovog ispaljenog. Moon je istaknuo i potrebu da se "brzo prebace na napadački stav" ako Sjeverna Koreja nastavi s provokacijama.

Južna Koreja poziva na 'preventivni napad'

U Južnoj Koreji trenutačno se nalazi jedna baterija naprednog američkog proturaketnog obrambenog sustava THAAD, što je već naišlo na osudu Pekinga koji je čak zaprijetio s gospodarskim bojkotom Južne Koreje.

Kina i Rusija već su ranije pozvale na tzv. "zamrzavanje" vojnih vježbi i testova s obje strane kako bi moglo doći do pregovora sa Sjevernom Korejom. Kina je tako kritizirala lansiranje rakete Sjeverne Koreje, ali i dovođenje američkog proturaketnog sustava THAAD u Južnu Koreju.

Novim potezom Sjeverne Koreje takvo je "dvostruko zamrzavanje" vojnih vježbi teško održivo s obzirom na stvarnu i egzistencijalnu prijetnju Južnoj Koreji i Japanu.

Tekst se nastavlja ispod oglasa

"Kako sada Južna Koreja, koja se suočava s egzistencijalnom prijetnjom, može pristati na smanjenje svojih obrambenih sposobnosti i spremnosti i tako potkopati svoje kapacitete za odgovor na sjevernokorejske prijetnje? To se neće dogoditi", rekao je za Time Daniel Pinkston, stručnjak za Istočnu Aziju sa sveučilišta Troy u Južnoj Koreji.

Tekst se nastavlja ispod oglasa

Test lansiranja rakete od jučer pokazao je kako tehnička kompetencija Sjeverne Koreje napreduje unatoč sankcijama. Naime, raketa srednjeg dometa Hwasong-12 jasno pokazuje da je otok Guam - smješten 2500 km jugoistočno od Tokija, koji je najpoznatiji po tome što SAD tamo ima svoju vojničku bazu, sada itekako ostvariv cilj za Sjevernu Koreju.

Lansiranje rakete nije bilo u potpunosti bez rizika

No, ovo lansiranje ni za Kima nije bilo u potpunosti bez rizika. Postojala je realna mogućnost da raketa pogodi neki ribarski ili ratni brod ili čak da se rasprši dvije minute nakon lansiranja u japanskom zračnom prostoru te da na japansko civilno stanovništvo padnu krhotine. No, 33-godišnji Kim vjerojatno nikad neće posustati u potrazi za nuklearnim oružjem koje bi moglo dosegnuti američki teritorij, pogotovo ne sada kad je tako blizu svog cilja.

No, 33-godišnji vođa Sjeverne Koreje niti u jednom trenutku nije pokazao ni najmanju namjeru da odustane od razvijanja projektila dugog dometa naoružanih nuklearnim bojevim glavama koji bi mogli dosegnuti američko tlo.

"Čak i kad bi Amerika prestala postojati, ideologija Sjeverne Koreje zasniva se na samoodržanju, sili i nuklearnom oružju. Sve dok na svijetu postoji ijedna nuklearna sila, oni misle da takvo oružje treba i njima", zaključio je Pinkston za Time.

Tekst se nastavlja ispod oglasa
djevojke sunca
Gledaj odmah bez reklama
VOYO logo