ŠTO SE DO SADA ZNA O POKUŠAJU VOJNOG UDARA U TURSKOJ: / Kako je započeo, kako je ugušen i tko stoji iza njega

Image
16.7.2016.
9:19
VOYO logo

Stanje u Turskoj jutros je mirnije, a predsjednik Tayyip Recep Erdogan uvjerava kako je zadržao vlast nakon što je tijekom noći jedna vojna frakcija pokušala izvesti vojni udar.

Evo što se do sada zna o ovom događaju koji bi mogao značajno narušiti stabilnost Turske, budući da su neki od sudionika vojnog puča već najavili kao će nastaviti svoju pobunjeničku borbu.

Tekst se nastavlja ispod oglasa
  • Izvjesno je međutim da je puč za sada ugušen, a cilj mu je bilo rušenje predsjednika Erdogana zbog optužbi da guši sekularnu tradiciju zemlje.
  • Pobunjenici su prisilili voditeljicu na državnoj televiziji da pročita proglas o njihovom preuzimanju kontrole.
  • Na ulice Istanbula i Ankare izašli su tenkovi, a vojnici su blokirali ključne prometnice. Oklopnim vozilima opkoljene su zgrade parlamenta i predsjednički kompleks. Istanbul i Ankaru nadlijetali su helikopteri i vojni lovci F-16.
  • Društvene mreže, iako se pokušalo blokirati i Facebook i Twitter, bile su pretrpane komentarima - i pro i kontra puča. Vojska je upala u studio i prekinula emitiranje CNN-ovog programa u Turskoj.
  • No, nakon što se Erdogan u ranim jutarnjim satima vratio u Istanbul, iz ljetovališta Marmaris gdje je provodio odmora, odmah se, kako javlja Guardian, obratio građanima ustvrdivši da je pokušaj udara u stvari izdaja manjine unutar oružanih snaga.
  • Pozvao je ljude da izađu na ulice i obrane vlast, što je izazvalo novu dramu kada su prosvjednici pokušali blokirati tenkove. Istovremeno je premijer Binali Yildirim najavio da će pobunjenici koji su koristili vojni helikopter za pokušaj puča biti likvidirani.
  • Uslijedila je masovna predaja vojnika u Istanbulu. Pedesetak pripadnika vojske na mostu preko Bospora napustilo je vojna vozila i tenkove, te izašlo rukama uzdignutima iznad glave. Pojavile su se glasine da je glavni vojni zapovjednik general Hulusi Akar zatočen, no ubrzo je i pušten na slobodu.
  • Budući da su zagovornici puča željeli nastaviti borbu, tijekom noći trajali su sukobi u Ankari, gdje je posebno stradala zgrada parlamenta, koja je u nekoliko navrata bombardirana tijekom noći.
  • Ubijeno je najmanje 190 ljudi, a među njima je najviše civila. Prema posljednjim informacijama više od 1.500 vojnika-pobunjenika je uhićeno.
  • Među njima je i 13 vojnika koji su pokušali izvesti napad na predsjedničku palaču u Ankari, kao i 29 pukovnika i pet generala. Zadržani su i admiral Nejat Atilla Demirhan te general Memduh Hakbilen, zapovjednici turske vojske za Egejsku regiju.
  • Čim se vratio s odmora Erdogan je još iz zračne luke u Istanbulu poručio kako vojska mora shvatiti da nije na njoj da upravlja zemljom. "Pučisti su na ulice izveli tenkove, no moji ljudi su ih vratili tamo gdje im je mjesto", dodao je. Predsjednik tvrdi kako je ovo prilika da se vojska konačno "počisti" iznutra.
  • Erdogan je optužio propovjednika Fethullah Gülen i njegove pristaše za su organizirali ovaj puč. Gülen živi u SAD. Iako zagovara konzervativni islam, smatra kako nije u suprotnosti sa sekularnom i demokratskom državom. Sam Gülen odmah je demanitrao bilo kakvu povezanost s organiziranjem puča.
  • Oglasio se i američki predsjednik Barack Obama koji je pozvao sve strane da podrže demokratski izabranu vlast u Turskoj. I čelnici EU Donald Tusk, Jean-Claude Juncker i Federica Mogherini izdali su zajedničku izjavu u kojoj podržavaju tursku vlast. "Turska je glavni partner EU. Zato EU u potpunosti podržava demokratski izabranu vladu, institucije u zemlji i vladavinu prava".
Tekst se nastavlja ispod oglasa
Tekst se nastavlja ispod oglasa
Tekst se nastavlja ispod oglasa
Fnc 16
Gledaj odmah bez reklama
VOYO logo