U zambijskom gradu Ndoli počinje prvo ročište za osam Hrvata uhićenih u Zambiji 7. prosinca prošle godine zbog sumnje u uporabu krivotvorenih dokumenata za usvajanje četvero tamošnje djece.
Uhićeni hrvatski državljani na prvom će se sudskom ročištu izjasniti o krivnji. Opovrgnu li krivnju za djela za koja ih se tereti pokrenut će se istražni postupak koji prije podizanja optužnice može potrajati mjesecima, piše Index.
Obrana uhićenih Hrvata ima pravo predložiti ukidanje istražnog zatvora, no sud bi zbog opasnosti od bijega takav zahtjev mogao odbiti.
Uhićenim Hrvatima slučaj dodatno komplicira informacija o navodnom bijegu ravnatelj kongoanskog sirotišta koji nije dostupan tamošnjoj policiji i pravosuđu.
I dok je sam slučaj neobičan, a uključenost hrvatskih institucija nejasna, u ime članova obitelji jednog uhićenog para istupila je odvjetnica Sandra Marković. Za Telegram prenosi izjave roditelja uhićene žene i njenog supruga.
“Radili su to bez medijskog eksponiranja, a nastavljaju to raditi i dalje. No sada se već boje da se u medijima stvara negativna slika o postupku međunarodnog posvajanja. Moja klijentica strahuje da bi to moglo utjecati na eventualne daljnje postupke u Zambiji, ali imati i pravne posljedice u Republici Hrvatskoj. Zato je odlučila opisati što je sve prethodilo odlasku njezine kćeri i zeta u Afriku”, počinje Marković koja potom priča kako je par odluku o posvjednju donio zajedno, kako su u Hrvatskoj odradili sve zakonski na temelju odgovarajućih dokumenata proslijeđenih od strane odvjetnika iz Konga.
Dokumente su, nastavlja odvjetnica, potvrdile nadležne institucije u Hrvatskoj na temelju čega je dijete dobilo domovnicu, izvod iz matice rođenih te hrvatsku putovnicu.
Po svoju kćer u Zambiju, ističe Marković, par pritvorenih Hrvata otputovao je bez sumnje u legalnost dokumenata iz Konga koje su verificirale hrvatske državne institucije. Zajedno s drugim parovima koji su sudjelovali u posvojenju krenuli su po svoju kćer s kojom su tjedan dana proveli u hotelu kako bi se navikla na roditelje. Zaustavljeni su na aerodromu, a majka jedne uhićene žene govori da je sve prijavila hrvatskim institucijama kada nisu izašli iz zrakoplova u Beču.
Marković ističe kako su zambijske vlasti Hrvate u pritvoru smjele zadržati najviše 14 dana, a oni se tamo nalaze već pet tjedana. Također, Marković ističe kako se ne zna je li itko dobio dokument na temelju kojeg su hrvatski državljani zadržani, jesu li bili saslušani i u kojim okolnostima kao ni to ni imaju li prevoditelja. Obiteljima je pak, potvrdila Marković za Telegram, dodijeljen odvjetnik po službenoj dužnosti u Zambiji.