Cak i ako Skoti odbiju neovisnost, London je obecao prijenos vecih ovlasti na skotski parlament Holyrood, a ovo ce u tom slucaju biti sljedeci koraci:
an poslije referenduma - Glavne stranke u Westminsteru, konzervativci, laburisti i liberalni demokrati, najavili su da ce vec 19. rujna poceti planirati prijenos ovlasti na Skotsku u podrucju financija, poreza i socijalne politike.
Prijenos ovlasti
Konac listopada - London ce objaviti tzv. "command paper", sluzbeni dokument s prvim nacrtom prijedloga o kojima ce onda u Skotskoj biti povedena javna rasprava.
Konac studenoga - London ce objaviti konacne prijedloge.
25. sijecnja 2015. - Nacrt zakona o prijenosu ovlasti bit ce objavljen na Burnsovu noc, dan kada Skotska obiljezava rodendan svog nacionalnog pjesnika Roberta Burnsa.
7. svibnja 2015. - Izbori za britanski parlament. Drugo citanje novog Zakona o Skotskoj trebalo bi biti na dnevnom redu odmah poslije formiranja nove vlade.
5. svibnja 2016. - Izbori za skotski parlament.
2017. - Bude li ponovo izabran, britanski premijer David Cameron najavio je referendum o ostanku Velike Britanije u EU-u. Ako Britanci izglasaju izlaz iz Unije, to bi iznova moglo potaknuti nacionalisticku kampanju u Skotskoj, koja je vise europski orijentirana od ostatka drzave.
Sto ce se dogoditi ako Skoti glasuju "za"?
Ako Skotska izglasa neovisnost na referendumu u cetvrtak posljedice ce biti goleme, a ovo su neke od najvaznijih:
TRZISTA: Velika Britanija ce morati smiriti trzista kako bi stabilizirala funtu. U slucaju skotske neovisnosti mogu se odmah u petak ujutro ocekivati izjave britanskog ministra financija Georgea Osbornea i guvernera sredisnje banke (Bank of England) Marka Carneya.
OSTAVKE: Britanski premijer David Cameron je rekao da nece dati ostavku, ali nakon eventualnog gubitka trecine britanskog teritorija i desetine stanovnistva mogao bi na to biti prisiljen. Parlament jos nije poceo jesensko zasjedanje pa hitno glasovanje o povjerenju Cameronu nije vjerojatno. Buducnost Eda Milibanda, celnika oporbenih laburista, takoder bi mogla biti pod upitnikom jer se njegova stranka jako zalagala u kampanji protiv neovisnosti.
PREGOVORI: Prevlada li glas "za", skotska vlada zeli postati neovisna 24. ozujka 2016., sto ostavlja 18 mjeseci vremena za pregovore o razdruzivanju s Londonom. Agenda ce biti duga i ukljucivati pitanja poput valute, britanskog nuklearnog oruzja u Skotskoj, granicne kontrole, nafte, mirovinskog i zdravstvenog sustava.
GRADNJA DRZAVE: Izmedu ostaloga, Skoti ce morati izgraditi svoju vojsku i otvoriti veleposlanstva u inozemstvu. Morat ce izdavati putovnice svojim gradanima, pregovarati o medunarodnim trgovinskim sporazumima i aplicirati, ili pokusati zadrzati, clanstvo u EU-u, NATO-u i drugim institucijama.
PARLAMENTARNI IZBORI: Britanci bi trebali na parlamentarne izbore u svibnju 2015. Skotska bi tada jos bila u Ujedinjenom Kraljevstvu i imala pravo na svojih 50 zastupnika u Westminsteru. U postojecem sazivu 41 zastupnik iz skotskih izbornih jedinica iz laburisticke je stranke. Osvoje li laburisti vlast na drzavnoj razini temeljeno na potpori iz Skotske, mogli bi je izgubiti godinu poslije kad Skotska napusti drzavu. Neki sugeriraju da bi, u slucaju skotske neovisnosti, trebalo odgoditi britanske izbore, nesto sto se inace dogadalo samo u ratu.
REFERENDUM O CLANSTVU U EU-u: Ako konzervativci na tim izborima ponovno osvoje vlast, Cameron je obecao referendum o ostanku Velike Britanije u EU-u do 2017. Ako Skotska, koja je mnogo vise europski orijentirana od drugih dijelova Ujedinjenog Kraljevstva, napusti drzavu, mnogo je vjerojatnije da ce tada i UK napustiti EU