Novine sjevernokorejske vlade pisale su da su državne snage spremne jednim udarom potopiti američki nuklearni nosač zrakoplova, referirajući se na USS Carl Vinson.
Napadi u Siriji i Afganistanu su signali upozorenja Pjongjangu?
Od slanja novih interkontinentalnih balističkih raketa na vojnoj paradi u Pjongjangu do prijetnji 'udarom uništenja' američkim neprijateljima, samo su dijelovi odgovora vlade Kima Jong-una na međunarodne prijetnje.
Donald Trump je pokušao ozbiljnim prijetnjama Sjevernoj Koreji ako Kina ne pomogne.
Njegova naredba uništenja položaja ISIS-a u Afganistanu korištenjem 'majkom svih bombi' koja nikad prije nije korištena, kao i napad na vladinu bazu u Siriji viđeni su kao signali upozorenja Pjongjangu.
No ti su napadi pokrenuli pitanja o tome je li Trump spreman riskirati i poduzeti isti korak u Sjevernoj Koreji, pod rizikom prijetnje nuklearnog rata.
David S Maxwell, umirovljeni pukovnik specijalnih snaga američke vojske koji je služio u Koreji i Japanu, rekao je da je za američke snage razvijena jedna još snažnija bomba, naziva 'Massive Ordnance Penetrator' (MOP), misleći pritom na podzemne objekte Sjeverne Koreje.
'Mnogo je meta na svijetu zakopano duboko pod zemljom, a MOP je razvijena baš u tu svrhu. No mislim da morate pitati može li se dogoditi da vojna akcija protiv Sjeverne Koreje ne rezultira njihovim katastrofalnim odgovorom?', rekao je.
Maxwell je sada suradnik u Centru za studije Sveučilišta Georgetown. Upozorio je da, ako Pjongjang osjeti prijetnju egzistenciji svojeg režima, mogao bi pokrenuti nuklearni napad.
'Oni ne bi pobijedili u ratu s Južnom Korejom i SAD-om, no vjeruju da im je to jedina opcija', kaže Maxwell.
Vjerojatnost vojne intervencije SAD-a 'vrlo je niska'
Direktor korejskog bivšeg zapovjedništva za posebne operacije upozorava da bi čak i izolirani zračni napad mogao biti okidač za 'katastrofalni odgovor', a to bi dovelo i do evakuacije velikih dijelova Južne Koreje i pripreme američkih snaga za rat.
John Nilsson-Wright, viši znanstveni suradnik u programu za Aziju smatra da je vjerojatnost vojne intervencije od strane SAD-a vrlo niska.
'Rizik izazivanja konvencionalnog sukoba ili još gore, onog s velikim brojem žrtava u Južnoj Koreji je velik. Washington ne može riskirati udaljavanje Tokija i Seoula, a čini se da je sam Trump više zainteresiran za korištenje dvosmislenih retoričkih provokacija nego za stvarno djelovanje', rekao je Nilsson-Wright za Independent.
Trump je u petak nešto snizio svoju retoriku, nazvavši Kinu 'ekonomskim spasom Sjeverne Koreje', nakon što je o tom pitanju razgovarao s kineskim predsjednikom Xijem Jinpingon.
'Ništa nije lako, no ako oni žele riješiti problem Sjeverne Koreje, to će i učiniti', rekao je Trump.
Njegov tvit dolazi nakon što su izvori iz obrane brifirali novinare o tome da SAD ne planira vojni napad te da Mike Pence inzistira na mirnom rješenju dok je ono još uvijek moguće.
'Istinski vjerujemo da, dok naši saveznici u regiji i u Kini mogu podnijeti taj pritisak, postoji šansa za postizanje povjesnog rješenja o Sjevernoj Koreji bez nuklearnog oružja, na miran način', rekao je potpredsjednik Pence u subotu.
'Ohrabruju nas koraci koje je Kina dosad poduzela', dodao je.
Financijske akcije najbolji su pritisak na Kima
Maxwell je rekao da je najveća prijetnja sam Kim Jong-un koji je već ranije najavio da 'ne postoji obavještajna služba na svijetu koja bi mu mogla govoriti što da radi'.
Južna Koreja je pod pojačanim oprezom zbog potencijalnih novih testiranja oružja kako se približava 85. godišnjica korejske vojske, s velikom koncentracijom vojske s obje strane granice.
Joseph Yun, američki specijalni predstavnik za politike Sjeverne Koreje u Tokiju će se sastati s japanskim i južnokorejskim predstavnicima.
Sjeverna je Koreja prethodno ispaljivala balističke rakete i provodila nuklearne eksperimente prilikom obilježavanja ključnih datuma, a idućeg tjedna će biti još jedan takav dan.
Na satelitskim snimkama koje je analizirala promatračka skupina 38 North smještena u Washingtonu, vidljive su aktivnosti na mjestu za nuklearne testove Pungye-ri, no nije sasvim jasno odvija li se tamo 'taktička stanka' prije još jednog testa ili normalne operacije.
Nilsson-Wright kaže da je već bilo poziva da SAD uništi sjevernokorejsko oružje za masovno uništenje, no teško je odrediti gdje se nalaze zalihe tog oružja jer je ono vjerojatno raspršeno diljem zemlje na tajnim lokacijama. Dodaje da je jedini način da SAD riješi ovu krizu onaj koordiniranog pritiska zajedno sa saveznicima, uz volju za pregovaranjem.
Moguće bi mjere mogle uključivati ekonomske sankcije od strane Kine, nudeći političke ustupke u zamjenu za prestanak testiranja i mirovne pregovore.
Maxwell se slaže da bi financijska akcija bila najučinkovitiji pristup.
'Kim se ponaša poput terorista, a jedna od stvari koju teroristi žele je da se za njega čuje', rekao je Maxwell.