TREBAMO LI SE BOJATI? /

Što ako se rat u Ukrajini pretvori u najgori mogući scenarij? 'NATO savez nije spreman upustiti se u rat s Rusijom'

Image
Foto: Profimedia

General Richard Shirreff pozvao je članice NATO-a da 'skinu rukavice' i 'pojačaju' opskrbu Kijeva oružjem

16.9.2022.
6:59
Profimedia
VOYO logo

Bivši general NATO-a upozorio je da savez nije spreman upustiti se u rat s Rusijom ako se invazija na Ukrajinu pretvori u "najgori mogući" scenarij, piše Newsweek.

General, sir Richard Shirreff, koji je služio kao zamjenik vrhovnog zapovjednika savezničkih snaga u Europi između 2011. i 2014., rekao je da je uspjeh ukrajinske protuofenzive bio potvrda opravdanosti vojne potpore Kijevu, posebno iz SAD-a i Ujedinjenog Kraljevstva.

Tekst se nastavlja ispod oglasa

Britanac je rekao da bi to moglo "poslati snažnu poruku klimavim nacijama" u savezu o podršci Kijevu, "osobito Nijemcima koji su bili krajnje jadni".

U svom pozivu članicama NATO-a da "skinu rukavice" i "pojačaju" opskrbu Kijeva oružjem, Shirreff je izrazio bojazan da savez nije u poziciji djelovati ako se rat prelije izvan granica Ukrajine.

Tekst se nastavlja ispod oglasa

"Način upravljanja rizikom eskalacije je da NATO bude spreman za najgori slučaj, a to se još uvijek nije dogodilo", rekao je za Newsweek. "Pod najgorim slučajem mislim rat NATO-a s Rusijom."

Image
FINANCIJER WAGNER GRUPE /

Ovaj opaki lik je novo lice Putinove invazije: Ruski tiranin pokušao raketnim udarom poplaviti rodni grad Zelenskog

Image
FINANCIJER WAGNER GRUPE /

Ovaj opaki lik je novo lice Putinove invazije: Ruski tiranin pokušao raketnim udarom poplaviti rodni grad Zelenskog

Sukob Saveza i Moskve?

Od početka Putinove sveobuhvatne invazije na Ukrajinu 24. veljače, SAD i njegovi NATO saveznici pokušali su ići tankom linijom između pružanja vojne pomoći Kijevu i eskalacije sukoba. Ruski državni mediji i neki političari u Moskvi koji ukazuju na vojnu potporu koju NATO daje Kijevu već su okvirno opisali sukob kao sukob između Saveza i Moskve.

NATO bi se izravno uključio u sukob samo ako bi bila napadnuta jedna od njegovih država članica, što bi pokrenulo njegovo načelo kolektivne obrane, članak 5, nezgodna situacija za koju je Shirreff rekao da savez nije spreman.

"Biti spreman za najgori slučaj znači mobilizirati rezerve. To znači ponovnu izgradnju izgubljenih sposobnosti odbačenih tijekom godina obrambenih rezova. To znači osposobljavanje industrije za proizvodnju topničkih granata, protutenkovskih raketa, protuzračnih projektila", rekao je. "Ne samo da zamijenimo zalihe predane Ukrajincima, nego i da počnemo graditi vlastite zalihe jer smo ostali prazni."

Tekst se nastavlja ispod oglasa

"Označite okvir za određene zemlje NATO-a koje daju oružje", rekao je govoreći o pomoći pruženoj Kijevu. "Označite izjavu koju je šef saveza Jens Stoltenberg dao nakon samita NATO-a o predanosti Ukrajini i porazu Rusije."

Stoltenberg je u srpnju rekao da će se sedmostruko povećati broj vojnika saveza u visokoj pripravnosti u sklopu NATO snaga za odgovor (NRF). Međutim, u kolovozu je pozvao zapadne zemlje da brže osiguraju više oružja kako bi pomogle Ukrajini, osobito s dolaskom zime.

Tekst se nastavlja ispod oglasa
Tekst se nastavlja ispod oglasa
pikado
Gledaj odmah bez reklama
VOYO logo