U Srbiji se stanovi najčešće kupuju gotovinom, a neki kupci su za svoj životni prostor platili čak 1.426.888 eura u kešu, što je iznos od 8.754 eura po kvadratu.
Republistički geodetski zavod (RGZ) nedavno je objavio stanje na tržištu nekretnina u zadnjem kvartalu 2020. godine, a oni pokazuju da se rekordno skupa nekretnina nalazi u srpskoj prijestolnici, piše Poslovni dnevnik.
Nekrenina čija cijena je iznimno vrtoglava nalazi se u prestičnom kompleksu u Beogradu na vodi uz Savu.
Prodaja nekretnina u Beogradu
Još 12 stanova s najvišom cijenom, prodanih u velebnom prostoru u Novom Beogradu, izdvojio je list "Politika". U tom razdoblju je ukupno u Srbiji prodano 2.000 stanova, što je 22 posto više nego u zadnjem kvartalu 2019. godine.
U cijenama stambenih kvadrata na razini cijele države Beograd predvodi, no cijene variraju od općine do općine i o starosti objekta, navodi Poslovni dnevnik.
"Kad je reč o starogradnji, najviše je plaćen kvadrat u Ulici Kralja Petra, u općini Stari grad, 4452 eura, a najviše novca za stan u starogradnji izdvojeno je za stan u Francuskoj ulici u istoj općini, 400.000 eura", navode u RGZ-u. K tome, stari grad drži primat i u visini prodajne cijene poslovnih prostora.
Stanovi se najčešće plaćaju gotovinom
Najčešće sredstvo plaćanja prilikom kupnje stana bila je gotovina, izvijestio je RGZ. Inače, i Beograd i Novi Sad zaostaju za Kragujevcem po udjelu gotovine pri plaćanju stanova. Naime, u Beogradu je 76 posto stanova kupljeno kešom, u Novom Sadu 77 posto, dok je u Kragujevcu iskeširano 80 posto stanova.
Poslovni dnevnik prenosi da je na tržištu nekretnina u posljednjem prošlogodišnjem tromjesečju opseg novčanih sredstava premašivao 1,3 milijarde eura i da je 54 posto tog iznosa otišlo na promet stanovima.