Okupljanje nove vojne alijanse s čak tridesetak zemalja predvođenih Saudijskom Arabijom, naročito odgovara SAD-u i Turskoj, ističe se u analizi Stratfora.
Nova koalicija odgovara SAD-u i Turskoj
Naime, Washington koji se našao na udaru kritika zbog slabog ili gotovo nikakvog napretka u borbi protiv Islamske države, zainteresiran je za angažman dodatnih snaga u toj regiji. Bijeloj kući odgovara da te snage ponajprije čine države iz regije kako bi SAD izbjegle veće uplitanje u sukob.
Ankari, pak, nazočnost koalicije okupljene oko Saudijske Arabije može pomoći da u očima arapskih susjeda ozakoni svoje sudjelovanje u sirijskom konfliktu, prenosi agencija Beta.
Analitičari Stratfora smatraju da je Tursku zabrinulo jačanja prisustva Rusije i Irana u regiji, pa stoga traži dodatnu podršku u operacijama međunarodne koalicije.
"No, aktivnije sudjelovanje arapskih zemalja u sirijskom građanskom ratu može potkopati svaki pokušaj stvaranja jedinstvene bojišnice u borbi protiv Islamske države u Siriji", ističu analitičari Stratfora.
Nema jedinstva u borbi protiv ISIS-a
Najveću prepreku zajedničkim naporima u borbi protiv ISIS-a analitičari Stratfora vide u tome što sukobljene strane imaju podršku različitih zemalja, a ne treba zanemariti i zabrinutost Irana zbog nazočnosti saudijske vojske u Siriji.
"Imajući u vidu da je Iran već pružio znatnu vojnu pomoć sirijskoj vladi u ovom sukobu, rizik od incidenata sa Saudijcima i njihovim saveznicima izrazito raste", stoji u analizi Stratfora.
To jedinstvo u borbi protiv ISIS-a narušava i sukob Turaka i Kurda u blizini tursko-sirijske granice. Procjenjuje se da bi pojava arapskih vojnih snaga mogla navesti Kurde iz oporbenog saveza Demokratske snage Turske na veći oprez, naročito ako se uzmu u obzir nedavni arapsko-kurdski sukobi tijekom borbi za neke strateški važne gradove na sjeveru Sirije.
Različiti ciljevi aktera u sukobu
U svemu je i te kako važna i uloga Egipta i Jordana. Službeni Kairo podržava sirijsku vladu u borbi protiv pobunjenika i teži jačanju vojnih i diplomatskih veza s Moskvom koja smatra da je oko bilo kakvih vojnih operacija u Siriji nužan prethodni dogovor s vladom u Damasku.
S druge strane, Jordan koji inače podržava Saudijsku Arabiju, Katar i SAD, drži se, na razočaranje pobunjenika u Siriji, opreznije i suzdržanije.
"Jordan se i dalje pribojava iznenadne i destabilizirajuće propasti sirijske Vlade, koja bi mogla omogućiti ekstremistima da u svom tom kaosu ostvare svoje planove", ističe se u analizi.
Stratfor upozorava kako regionalni i globalni sudionici sukoba u Siriji imaju posve različite ciljeve što ometa stvaranje jedinstvene bojišnice protiv Islamske države. Pažnja glavnih aktera sukoba usredotočena je, smatraju u Stratforu, uglavnom na njihove tradicionalne neprijatelje, a ne na Islamsku državu.