Švicarska policija nedavno je raskrinkala medicinski kriminal koji se ondje odvijao, a popis prevaranata je dugačak. Među lažnim liječnicama nalaze se i kozmetičarke sa završenih samo osam razreda osnovne škole, javlja Kurir. Jedna liječnica iz Beograda, koja je inzistirala na anonimnosti, otkrila je da jedna kozmetičarka s osnovnom školom već godinama u Švicarskoj radi kao liječnica. Kada neki pacijent bude nezadovoljan ona uzvraća prijetnjama poput: "Pazi da s tobom ne popričaju neki opasni ljudi". Prošlog mjeseca su tri lažne liječnice iz Srbije uhićene u blizini Zuricha zbog sumnje da su vikendima zarađivale i po 6.000 eura od estetskih tretmana. Bez dozvole za rad i licencije, lažne liječnice ženama su botoks ubrizgavale u privatnom stanu. Među uhićenima je i žena koja ima svoj salon u Beogradu, a u Švicarskoj ilegalno radi tretmane za koje nije stručna.
"Ta žena vara ljude da je liječnica! Završila je samo osnovnu školu i neke silne tečajeve za kozmetičare. U Švicarskoj je lako zavarala ljude, jer je lijepa, njegovana i govori više jezika, a djevojke padaju na to. Takve prevarantice često umesto hijalurona ubrizgavaju opasne umjetne supstance kao što su biopolimer, metakril i silikonsko ulje. Biopolimer je u Srbiji zabranjen, dok u svijetu samo na nekoliko mjesta rade s njim. Tim umjetnim supstancama može se napraviti šteta pacijentima, tako da se to teško ispravlja čak i kod pravog estetskog kirurga", govori anonimna liječnica Kuriru te dodaje da lažne doktorice nisu svjesne kakve sve probleme mogu izazvati.
Pacijentice žele uštedjeti pa onda padaju na ilegalne tretmane
"Umjetne supstance srastu za tkivo usne, a ne mogu se izvaditi tijekom prepravke kod stručnog plastičnog kirurga! U usnama postoje arterije koje tako oštete, a kozmetičarke čak i ne znaju za to. Jedna pacijentica je bila kod lažne liječnice iz Beograda i nije bila zadovoljna. Mislila je da joj je ona ubrizgala hijaluron na prirodnoj bazi, a ona joj je stavila biopolimer. Usne su joj bile tvrde iduće dve godine, a prirodni se materijal s vremenom slegne. Ništa nije valjalo pa se požalila. Tražila je od Beograđanke da to ispravi o njenom trošku, a samoprozvana liječnica joj je zaprijetila i rekla da će 's njom popričati opasni ljudi'", govori sugovornica.
Problem se krije u tome što pacijentice žele uštedjeti pa lako padnu na prevarante. Liječnica kaže da bi djevojke platile 600 eura povećanje usana kod pravog liječnica, s tim da to moraju svake godine obnavljati. Prevarantice, poput spomenute liječnice nude sve za samo 60 eura. Međutim, prepravke njihovih propusta kod estetskih kirurga koštaju 700 eura, što je svakako više od tretmana kod kod tog istog doktora.
U Srbiji ima puno salona u kojima se nude estetski zahvati koje bi trebali raditi liječnici
"Estetske tretmane ne bi trebali raditi kozmetičari nego liječnici. Država mora naći način za sprječavanje kozmetičkih salona jer ti saloni ne spadaju u nadležnost Ministarstva zdravstva. Treba uvesti neku inspekciju koja bi obilazila salone i provjeravala što rade i koriste li umjetne supstance", predlaže liječnica.
No, kako ima nestručnih ljudi koji se bave estetskim zahvatima, tako postoje i pravi liječnici koji tretmane obavljaju ilegalno. Liječnica prepričava da jedna njena kolegica iz Beograda, inače plastični kirurg, odlazi u Sarajevo i tamo bez dozvole radi ekstetske tretmane. Sugovornica Kurira smatra da dotična liječnica tako ruši liječnički ugled.