SRPSKA NOVINARKA KOJU SU UHITILI NAKON TEKSTA O NEDOSTATKU MEDICINSKE OPREME TUŽIT ĆE PREMIJERKU: /

'I sve koji su me nazivali kurvom, ustaškinjom i izdajicom'

Image
Foto: Profimedia

Lalić je navela tvrdnje svojih izvora u KCV da imaju problem s 'kroničnim nedostatkom osnovne opreme i potpuno kaotičnim uvjetima rada u vrijeme pandemije'

29.4.2020.
13:32
Profimedia
VOYO logo

Novinarka portala Nova.rs, uhićena početkom travnja pod optužbom za širenje panike tekstom o nedostaku medicinske opreme u vrijeme epidemije u Srbiji, najavila je tužbu protiv medija i dužnosnika koji su je optužili da laže, a prije svih protiv premijerke Ane Brnabić.

Novosadska novinarka Ana Lalić, koja je, zbog pisanja o stanju u Kliničkom centru Vojvodine na početku zaraze koronavirusom, poslije uhićenja noć provela u pritvoru, u ponedjeljak je i službeno dobila rješenje iz novosadskog Tužiteljstva da se kazneni postupak protiv nje obustavlja, a kaznena prijava za uznemiravanje javnosti i širenje panike povlači zbog nedostatka dokaza.

Tekst se nastavlja ispod oglasa

'Iza mojeg uhićenja stoji vlast'

"Nakon skoro mjesec dana neizvjesnosti, ovim potezom Tužiteljstva dokazano je ono što smo moja redakcija Nova.rs i ja govorili od samog početka - iza mog uhićenja ne stoji zakonodavac, već politika ove zemlje koja se i tijekom 'redovitog' stanja trudi ušutkati svaku kritičku i slobodnu misao. Zloporabeći izvanredno stanje oni su borbu sa slobodnim medijima stavili kao prioritet, paralelan s borbom protiv virusa", izjavila je za Hinu Lalić.

Ona je još tijekom postupka, započetog uhićenjem i kaznenom prijavom, sa svojim odvjetnicima poručila da će uzvratiti tužbama za niz uvreda i prijetnji kojima je bila izložena - od političkog vrha, do prorežimskih medija, a da će prva na popisu biti srbijanska premijerka.

Tekst se nastavlja ispod oglasa

Nazivali je lažljivicom i ustaškinjom

"Najavila sam tužbe protiv svih koji su me, u najblažem slučaju, nazivali lažovom, a zatim i kurvom, ustaškinjom, izdajicom, mrziteljem Srbije i svega srpskog. Hajku na mene je 2. travnja, na dan kada sam još bila u pritvoru, pokrenula upravo premijerka ove zemlje, nazivajući me lažovom na nacionalnoj televiziji RTS. Time je otvorila sezonu lova na mene, kao da sam divokoza, štetočina, a ne novinar koji radi svoj posao", rekla je Lalić, podsjetivši da su "od tog trenutka prijetnje i uvrede eskalirale svakodnevno".

"Smatram je osobno odgovornom za svaku riječ mržnje koja je od tada upućena meni i mojoj obitelji i zato će ona biti prva. Naravno, tužit ćemo i sve prorežimske tabloide, kao i sve one koji su predlagali da me treba silovati, čerečiti, objesiti o banderu, zaraziti koronom...", rekla je Lalić, navodeći da ju je Brnabić okarakterizirala kao "mrziteljicu Vučića, zemlje Srbije i svih njezinih građana”.

Naglašavajući kako novinari moraju stajati iza svojih riječi, Lalić poručuje da će i svi oni koji su izgovorili prijetnje i uvrede na njezin račun također morati odgovarati za izrečeno, pa "bili oni premijeri i predsjednici država ili izmanipulirani građani zemlje u kojoj se istinito izvještavanje kažnjava zatvorom".

Vlada donijela pa povukla odluku o centraliziranju informacija

Anu Lalić, novinarku portala Nova.rs i članicu Upravnog odbora Neovisnog društva novinara Vojvodine (NDNV), policija je uhitila 1. travnja navečer po prijavi KC Vojvodine da je njezinim tekstom uznemirena javnost u Srbiji i narušen ugled centra.

Tekst se nastavlja ispod oglasa

U tekstu, pod naslovom „KC Vojvodine pred pucanjem: Bez zaštite za medicinske sestre“, Lalić je navela tvrdnje svojih izvora u KCV da imaju problem s “kroničnim nedostatkom osnovne opreme i potpuno kaotičnim uvjetima rada u vrijeme pandemije”.

Premijerka Brnabić, a potom i niz dužnosnika, te su tvrdnje ocijenili lažnim, premda je tri tjedna kasnije i član Kriznog stožera srbijanske vlade, epidemiolog Predrag Kon potvrdio da je zdravstvenom sustavu u početku epidemije nedostajalo opreme i testova.

Tekst se nastavlja ispod oglasa

Srbijanska vlada prethodno je donijela odluku o centraliziranju informacija u vezi s epidemijom, ali je tu uredbu ubrzo povukla, kako je objasnila Brnabić, na "izričitu molbu predsjednika Aleksandra Vučića".

Mnogi su stali u njezinu obranu

U zaštitu Ane Lalić stali su, osim njezine redakcije, novinarske udruge, Međunarodna federacija novinara, pojedine oporbene stranke i nevladin sektor, a ona je dan kasnije puštena iz pritvora.

Položaj i sloboda medija, te stanje ljudskih prava i sloboda u Srbiji dio su primjedbi koje su službenom Beogradu upućene u nekoliko posljednjih izvješća Europske komisije o napretku u procesu eurointegracija.

Situaciju oko koronavirusa iz minute u minutu možete pratiti OVDJE.

Tekst se nastavlja ispod oglasa
savrseni kandidatkinje
GLEDAJ ODMAH!
VOYO logo