Tijekom zimskih praznika učenici se uglavnom opuste pa ostaju budni duže nego što bi to inače činili. Neki od njih po cijele noći igraju računalne ili mobilne igre te gledaju filmove, a koliko to može biti kobno pokazuje slučaj beogradske srednjoškolke. Ona je proteklog vikenda hospitalizirana jer četiri noći igrala igrice i gledala filmove na mobilnom telefonu pa je doživjela napadaj, piše Blic.
"Poseban dojam ostavlja jedan relativno svjež događaj. Naime, neka djeca su očigledno zamijenila dan za noć što može ostaviti dosta posljedica. Za vikend je jedna djevojčica od 17,5 godina danju spavala, a noću je s prijateljicom igrala igrice i gledala filmove na mobilnom telefonu. Poslije četiri dana to je rezultiralo konvulzivnim napadom", rekla je za RTS dr. Ivana Stefanović iz beogradske Hitne pomoći.
Tinejdžerici su se mišići počeli nekontrolirano grčiti
Što se tiče konvulzija, one su iznenadni napadaji snažnog i nekontroliranog grčenja mišića što je često popraćeno gubitkom svijesti. Konvulzije mogu biti posljedica nekog oblika epilepsije. No, dr. Stefanović iz Hitne pomoći u Beogradu objašnjava da konvulzije ne znače da je riječ o epilepsiji jer se još mora napraviti cijela dijagnostika.
"Međutim, postoji danas i termin TV epilepsija, napadi uzrokovani video igricama. U svakom slučaju roditelji moraju obratiti pažnju na to koliko vremena djeca provode za računalom, televizijom, mobilnim telefonima...", dodaje beogradska liječnica.
Stručnjak: 'Ovisnost o igricama slična je ovisnosti o kocki'
Ovisnost o videoigrama nije novost, a broj ovisnika o njima raste iz godine u godinu što znači da je i starosna granica sve niža pa kod liječenja kod psihologa završavaju čak i mala djeca. Milan Radovanović, psihološki savjetnik iz savjetovališta Entera MR, za Blic navodi jedan od najekstremnijih slučajeva ovisnika o videoigrama s kojim se susreo. Riječ je o mladiću koji dvije godine nije napustio kuću jer je igrao igrice. Radovanović kaže da se ta ovisnost suštinski ne razlikuje od patološkog kockanja. On čak smatra da se ovisnost o videoigrama može stati uz bok ovisnosti o heroinu. Gejmeri ovisnici povlače se u sebe i u svoje sobu te im se cijeli svijet svodi na monitor računala.
"Imali smo djecu koja su prestala izlaziti iz sobe, rekorder je bilo dijete koje je gejmalo 36 sati u kontinuitetu. Dijete je izgubilo potrebu da ide do toaleta pa je na toalet išlo kada je baš moralo. Dijete se nije danima tuširao, govor je nestajao te je dijete ispuštalo neki neartikulirani zvuk kada mu je majka u sobu donijela sok. Majka je dijete naljutila jer ga je prekinula dok igra pa ju je dijete gađalo bocom. Upravo to je bio okidač da roditelji dijete dovedu na terapiju", objašnjava Radovanović za Blic.