Naime, kako piše navedeni list, Srbiji prijeti demografska katastrofa: po popisu iz 1950. godine bilo je 5,9 milijuna Srba, a toliko će ih biti i 2050. godine, procjenjuju demografi. To znači da je čitavo stoljeće, u konačnom zbroju, prošlo bez rađanja.
Popis iz 2002. godine kaže da je Srbija imala 7,5 milijuna stanovnika, a 2008. 150.000 manje. Štoviše, negativni prirodni prirast imaju svi okruzi u Srbiji osim Raškog i Pčinjskog, gdje je većinsko stnovništvo muslimansko, odnosno albansko.
Najcrnje prognoze tiču se sela: po jednom proračunu u Srbiji će u narednih 15 godina čak 700 sela ostati bez stanovnika. Također, stanovništvo će postajati sve starije, pa će prosječna starost polovicom ovog vijeka dostići 52 godine.
Biljana Spasić, autorica knjige 'Zašto Srbi nestaju', upozorava da je nejasno zašto se olako prihvaća izostanak državne strategije koja bi spriječila demografsku katastrofu. Kaže i kako su pogrešna tumačenja da mladi ne zasnivaju obitelji jer nemaju novca.
"Svi kao razlog navode ekonomsku situaciju. Ne mislim da je to pravi razlog, jer se u vrijeme siromaštva rađalo znatno više djece. Danas bogati domovi imaju jedno ili nemaju nijedno dijete... Sebični smo, egoistični i nismo spremni na žrtvu. Egoistični smo toliko da ima sve više parova koji se, tobože, vole, ali ne žele imati potomstvo", kaže Biljana Spasić.