Nada Kolundžija, šefica poslaničke grupe Za europsku Srbiju, rekla je da kazne moraju biti takve da silovatelje odvrate od ponavljanja djela.
O kemijskoj kastraciji, navela je, "ipak treba dobro razmisliti" jer "treba tražiti mjeru između humanosti i zaštite građana od kriminalnih djela", piše Blic.
Šef zastupničke grupe SPS-JS Branko Ružić naglasio je da će ukoliko u Skupštini dođe do dogovora ova koalicija podržati takvu sankciju.
"Ja sam za primjenu najstrožih sankcija. Postoje zločini koji ostavljaju trajne posljedice na žrtvu, a silovanje je jedan od najstrašnijih zločina", istaknula je zamjenica šefa zastupničke grupe Naprijed Srbijo Jorgovanka Tabaković.
Zastupnica Nove Srbije Aleksandra Janković smatra da bi trebalo "razmisliti o toj mjeri" jer "nemamo mnogo programa za psihoterapiju, resocijalizaciju nasilnika i silovatelja".
Kemijska kastracija, prema riječima stručnjaka, smanjuje mogućnost ponavljanja silovanja s 40 posto na samo 5 posto.
Takva kazna, ali na dobrovoljnoj osnovi, primjenjuje se u Norveškoj, Švedskoj, Danskoj, Švicarskoj, Španjolskoj, Velikoj Britaniji, Njemačkoj, Kanadi i nekim državama SAD-a.
Od ove godine u Poljskoj je kemijska kastracija obavezna kazna za višestruke silovatelje i pedofile, ali i one koji siluju bliske rođake.
U SAD-u nerijetko višestruki silovatelji budu osuđeni na doživotnu robiju, a u pojedinim arapskim zemljama za seksualne delikte predviđena je i smrtna kazna.
I francuski predsjednik Nicolas Sarkozy založio se za kemijsku kastraciju silovatelja i pedofila.
Pored kemijske kastracije, vlasti u pojedinim razvijenim zemljama objavljuju adrese seksualnih prijestupnika, a u Norveškoj im se ugrađuju i mikročipovi i prati njihovo kretanje.
Rasprava o ovoj temi u Skupštini Srbije krenula je nakon uhićenja Saše Mege, koji je prošle nedjelje silovao dvije djevojke u Beogradu, a sumnjiči se za još dva silovanja i jedan pokušaj, donosi Blic.