Čelnici vlada Srbije i Republike Srpske potpisali su u petak dokument kojim najavljuju zajedničku gradnju triju hidroelektrana na Drini, a iz vladajuće stranke SDA poručili su da se radi o flagrantnom miješanju Beograda u unutarnja pitanja BiH.
Premijerka Srbije Ana Brnabić i predsjednik vlade bosanskohercegovačkog entiteta Republike Srpske (RS) Radovan Višković u Banjoj Luci su potpisali neku vrstu pisma namjere kojim su potvrdili kako zajednički planiraju izgraditi tri hidroelektrane u gornjem slivu Drine što je posao u kojemu bi Srbija imala 51 posto udjela odnosno vlasništva nad budućim elektroenergetskim postrojenjima a RS 49 posto.
"Čim građevinska sezona dopusti možemo početi izgradnju", kazao je nakon potpisivanja Višković pojašnjavajući kako bi u razdoblju od šest godina trebale biti izgrađene elektrane ukupne snage 18 MW a cijeli projekt stajao bi 200 milijuna eura pri čemu bi najveći dio tog iznosa osigurala srbijanska elektroprivreda.
Kruna suradnje
Brnabić je pak kazala kako je njezina vlada već osigurala 30 milijuna eura za projekte suradnje s RS-om, u narednoj godini planira izdvojiti još 51 milijun a najavila je kako će Srbija i RS zajednički izgraditi i zračnu luku u Trebinju.
"Čini se da će 2021. označiti krunu naše suradnje", kazala je Brnabić koja je u Banju Luku doputovala dva dana uoči lokalnih izbora u BiH što je već uobičajeni način na koji Beograd podupire vlast Milorada Dodika u svakom izbornom ciklusu.
Višković je ranije pojasnio kako je većinski vlasnički udio Srbije u planiranim hidroelektranama definiran "kako bi se izbjegle odredbe zakona o javnim nabavama" no propustio je pojasniti pod kojim uvjetima Srbija planira gradnju tih objekata na rijeci koja predstavlja međudržavnu granicu a samim tim je pod jurisdikcijom državnih tijela BiH.
Upravo zbog te činjenice reagirala je Stranka demokratske akcije (SDA) upozoravajući kako su u RS-u protuzakonito tretirali Drinu kao "unutarnje vode" tog entiteta što su opisali kao grubi napad na suverenitet i teritorijalni integritet BiH, tim prije jer je to ranije potvrđeno i kroz obvezujuće presude Ustavnog suda BiH.
"To predstavlja vrlo opasno kršenje Daytonskog mirovnog sporazuma kojim je Srbija obvezna poštovati suverenitet i unutarnje ustavno uređenje Bosne i Hercegovine", stoji u reagiranju najveće bošnjačke stranke iz koje su najavili poduzimanje svih raspoloživih mjera kako bi se zaštitio suverenitet države.