Srbi uvode najnižu stopu poreza na dohodak u Europi

Srbija će uskoro krenuti u poreznu reformu kojom želi smanjivanjem poreza na dobit i na dohodak rasteretiti poslodavce, kako bi se stvorila bolja investicijska klima i privukli ulagači.

3.5.2010.
13:10
VOYO logo

Srbijanski ministar ekonomije i regionalnog razvoja Mlađan Dinkić najavio je da bi već u trećem, najkasnije u četvrtom tromjesečju stopa poreza na plaće mogla biti snižena sa sadašnjih 12 na samo 10 posto. Time bi Srbija imala najnižu stopu oporezivanja plaća u Europi.

Logika je jednostavna: sniziti troškove poslovanja i tako oslobođeni novac usmjeriti u investicije, piše Poslovni dnevnik.

Tekst se nastavlja ispod oglasa

Međutim, kako državni proračun uvijek mora biti u kakvoj-takvoj ravnoteži, manjak prihoda morao bi se namiriti povećanjem drugih fiskalnih primanja. Ekonomisti su odmah primijetili da bi najavljeno 'kresanje' dijela poreza neminovno vodilo dizanju drugih fiskalnih prihoda, na prvome mjestu poreza na dodanu vrijednost (PDV), a možda i trošarina. arti-201004300456006 Da bi se bolje shvatila ova reforma, treba pogledati strukturu državnog proračuna Srbije za 2010. godinu. U masi poreznih prihoda 12,5 posto čini porez na dohodak, dok je najvažnija stavka PDV koji donosi više od polovice ukupnih primanja (53,3 posto). Što će se promijeniti ako stopa poreza na dohodak bude smanjena na samo 10 posto?

Za primjer se može uzeti da će se to dogoditi u zadnjem tromjesečju 2010. godine. Pretpostavljena razina tromjesečnih prihoda državnog proračuna je 152,5 milijardi dinara (oko 1,5 milijardi eura). Porez na plaće u tome bi sudjelovao sa 19 milijardi, dok bi PDV donio 81,3 milijarde dinara. Kad bi došlo do 20-postotne korekcije poreza na plaće, u posljednjem tromjesečju od tamo bi moglo doći samo 15,8 milijardi, odnosno 3,17 milijardi dinara manje od projekcije zasnovane na porezu od 12 posto.

Tekst se nastavlja ispod oglasa

Taj novac se mora negdje namaknuti. Ako ne stiže iz jednog pravca, moraju se tražiti načini da dođe iz drugog izvora. Najjednostavnije je povećati PDV jer je zbog njegove sveobuhvatnosti to najsigurniji kanal.

Kad bi se projicirala pravila za cijelu 2011. godinu, onda bi niža stopa poreza na plaće rezultirala manjkom prihoda od 13 milijardi dinara. Ako jedan posto pretpostavljenog PDV-a (325,25 milijardi) znači 3,25 milijardi, onda bi to značilo da bi se stopa temeljnog poreza morala podignuti ne za dva posto, već možda i za puna četiri postotka te bi PDV otišao ne na 20, već možda i na 22 posto. To je ono čega se boje ekonomisti, kao i veći dio srbijanske vlade, zaključuje Poslovni.

Tekst se nastavlja ispod oglasa
Tekst se nastavlja ispod oglasa
Tekst se nastavlja ispod oglasa
FNC 20 PROPUŠTENE
Gledaj odmah bez reklama
VOYO logo