U inspektoratu za zaštitu životne sredine svjesni su da će teško kontrolirati sve prijestupe, ali kažu da će moći reagirati na najdrastičnija kršenja uredbe.
"Ako netko ubije medvjeda, naravno da ćemo dobiti informaciju, ali ako se ubije jedna bubamara, to i nije tako veliki problem. Odštetni cjenovnik je donijet zbog onih koji namjerno uništavaju populacije pojedinih vrsta, bubamara ili riđeg šumskog mrava koji je pod zaštitom", objasnila je Jasmina Jović, inspektorica za zaštitu životne sredine.
Najmanje kazne određene su za ubojstvo insekata: za 'tamanjenje' leptira kupusara plaćat će se oko 100 eura kazne, za bubamaru oko 150 eura, dok će se za ubojstvo vuka ili risa naplaćivati kazna i do 3.000 eura. Za odstrel mrkog medvjeda plaćat će se najviša kazna, od 10.000 eura.
Ipak, kako prenosi agencija Srna, naplaćivanje kazni otežat će činjenica što se na spisku strogo zaštićenih vrsta nalazi blizu 500 životinja. Malo je stručnjaka koji se tim vrstama i bave, a u Srbiji radi samo deset inspektora na zaštiti prirode.
Vezani članak:
arti-201009280218006