Studija je rezultat 20-mjesečnog istraživanja o ISIS-ovoj kvaziindustrijskoj proizvodnji takvih naprava, prenosi RT. Nastala je na temelju provjere porijekla više od 700 dijelova ISIS-ovih neeksplodiranih bombi ili onih pronađenih u napuštenim skladištima i improviziranim pogonima za izradu.
Ne podliježu strogom nadzoru
"Napravljeni od jeftinih i lako dostupnih komponenti, improvizirani eksplozivni uređaju postali su zaštitni znak Islamske države", navodi se u studiji.
Među komponentama koje se najčešće koriste u spravljanju eksploziva iz 'kućne radinosti', a ne podliježu uobičajenom nadzoru izvoza oružja, navode se aluminijska pasta, detonatori i detonatorski kablovi jer se uglavnom koriste u komercijalne svrhe, primjerice u rudarstvu.
U spomenutoj studiji najčešće se spominju Turska i Irak kao zemlje "razvijene poljoprivrede i rudarstva u kojima se redovito koriste kemikalije i eksplozivne komponente".
"S namjerom ili ne, neke tvrtke iz tih zemalja prodale su ih malim tvrtkama koje su povezamne s džihadistima", stoji u studiji.
Turske tvrtke - ključni opskrbljivači
Turska se navodi kao ključni opskrbljivač čijih je čak 13 tvrtki uključeno krvavi lanac opskrbe.
"Turska predstavlja najvažniju točku snabdijevanja dijelovima koje se koriste u izradi eksploziva, a uključuju kemikalije, kontejnere, kablove i žice proizvedene u tamošnjim tvrtkama a zatim predane ISIS-u u Siriji i Iraku", piše u studiji uz pojašnjenje da je turska vlada odbila surađivati s autorima iste.
Nevjerojatna lakoća nabave dijelova
Istraživanje je također pokazalo kako Islamska država može nevjerojatno brzo i s lakoćom doći do dijelova potrebnih za izradu bombi i eksplozivnih naprava.
"Dokaz je to nepostojanja ili manjkavosti monitoringa od strane vlada istih tih država nad tvrtkama koje proizvode i prodaju komponente koje se dobavljaju IS-u", ističu autori upozoravajući na manjak svijesti o tome da i komercijalni proizvodi, ne nužno vojni, mogu koristiti teroristima.
Takve su komponente pronađene na područjima gradova Kiruka, Mosula i Tikrita u Iraku te sirijskog Kobanea nakon sukoba s pripadnicima ISIS-a.
'Dobavljači' iz cijelog svijeta
Kod pronađenih elektronskih komponenti za izradu eksplozivnih naprava utvrđeno je da potječu iz Japana, Švicarske i SAD, a nazivi čak sedam indijskih tvrtki stoje na većini detonatora, detonatorskih žica i sigurnosnih prekidača pronađenih u ISIS-ovim bombama iz 'kućne radinosti'. One su legalno licencirane i izvezene u Libanon i Tursku.
U studiji također stoji da su u ospkrbljivački lanac uključene i tvrtke iz Brazila, Rumunjske, Rusije, Kine, Austrije i Češke.
Umjetno gnojivo i Nokijin mobitel
Nadalje, napominje se kako se eksploziv koji ISIS najčešće koristi izrađuje na bazi amonijevog nitrata koji se u poljoprivredi koristi kao umjetno gnojivo. Za daljinsko aktiviranje eksploziva džihadisti najčešće kotriste mobilne telefone Nokia 105, stoji u izvješću.
Zabrinjavajući zaključak glasi da Islamska država proizvodi naizgled primitivne, ali ubojite bombe od komponenti koje u većini zemalja bez problema mogu kupiti obični građani.