Skoro svaka deseta osoba koja je pozitivno testirana na koronavirus, u slučaju lakšeg tijeka bolesti odlazi na svoje radno mjesto, piše DW. Devet posto oboljelih i dalje odlazi na posao, 17% radi od kuće, a 17% ih nekoliko dana provede u svom domu dok ne prođu najteži simptomi, objavila je medijska grupacija Funke. Pritom se citira rezultate reprezentativne studije "Rad 2022" koju je provelo zdravstveno osiguranje Pronova BKK. U sklopu istraživanje je tijekom rujna ispitano 1200 zaposlenica i zaposlenika.
Osam posto o (ne)odlasku na radno mjesto odluku donose ovisno o tome kakva je situacija na poslu; 33% u slučaju lakšeg tijeka bolesti ostaju kod kuće sve dok ne ozdrave, a 16% ih je izjavilo da do sada još nisu bili inficirani koronavirusom.
Upozorenje struke
"Tko se ne oporavi na miru riskira da virusno oboljenje zahvati i srce ili druge organe, odnosno da se zbog lijekova pogoršaju neki potisnuti simptomi", kaže za listove Funke Mediengruppe Gerd Herold, liječnik koji savjetuje Pronova BKK.
"Osim toga, može se zaraziti i druge radnike." Odlazak na posao, odnosno u ured, i to usprkos pozitivnom testu na koronu je neprihvatljiva opasnost", dodaje Herold.
Iskustva po pitanju zaštite od infekcija tijekom pandemije koronavirusa nisu ništa promijenila vezano uz naviku da na posao idu i bolesne osobe, dodaje Herold: "Neki se brinu da će ispasti lijenčine, ili se brinu da će to biti previše za kolegice i kolege koji ih mijenjaju."
Problemi s leđima, alergije…
Većina ispitanih posloprimaca, sudeći po rezultatima studije, odlazi na posao i u slučaju bolesti. Samo 28% radnica i radnika u slučaju bolesti dosljedno ostaje kod kuće – i ne rade.
Na posao najčešće odlaze ljudi koji imaju problema s bolovima u leđima, njih 49% i dalje ide na radno mjesto; 38% ispitanih radi usprkos nekoj alergiji. Na posao dolazi i trećina zaposlenika koji imaju psihosomatske ili psihičke probleme.