Lider nekadašnjeg sindikata Solidarnost, koji je među najzaslužnijima za rušenje komunizma ne samo u Europi već i iza čitave Željezne zavjese, smjesta je demantirao tvrdnju spomenutog instituta, piše AFP.
Navodni dokumenti s 'Bolekovim' potpisom
Lukasz Kaminski, voditelj IPN-a, kazao je novinarima da u policijskim arhivima postoji ugovor o suradnji potpisan s Walesom te da mu je kodno ime bilo - Bolek.
"Dokument očito datira iz 1970-ih, a sadrži i potvrde o plaćanju potpisane s Bolek", kazao je Kaminski.
Walesa je putem društvenih mreža otpovrnuo da ne mogu postojati takvi dokumenti koje je on potpisao.
Prvi postkomunistički predsjednik Poljske i dobitnik Nobelove nagrade za mir, 72-godišnji Walesa najavio je da će zadovoljštinu zatražiti na sudu i ondje dokazati da nije bio komunistički doušnik.
Nisu prve optužbe na račun Walese
Ovo nije prva takva optužba na njegov račun. Već ih je i ranije odbacivao nazivajući ih 'apsurdnima' a posebna komisija utvrdila je 2000. godine da nije surađivao s tajnim službama.
Unatoč tomu, ne prestaju glasine da je kao lider Solidarnosti istodobno dostavljao informacije komunističkom režimu.
Na poljskim izborima pobjeda euroskeptičnih konzervativaca, u parlamentu neće biti uopće ljevice
Stručnjaci sumnjaju u autentičnost dosjea
Stručnjaci u Poljskoj već su više puta izražavali sumnje u vjerodostojnost policijskih dosjea iz komunističkog doba, tvrdeći da su vrlo vjerojatno bili kreirani kako bi se diskreditiralo ondašnje opozicijske aktiviste.
Međutim, IPN je nedavno došao u posjed nove zalihe dokumenata iz kuće udovice generala Czeslawa Kiszczaka koji je 1980-ih sudjelovao u brutalnom pokušaju slamanja Solidarnosti. General je umro prošle godine, prenosi AFP.