Nakon što je 26 učitelja OŠ Mihe Pintarja Toleda u Velenju zbog nuspojava nakon cijepljenja cjepivom AstraZenece ostalo kod kuće, tamošnji su epidemiolozi istražili uzroke. Isto je cjepivo navodno izazvalo desetke slučajeva zgrušavanja krvi i nekoliko smrti, zbog čega je desetak europskih zemalja privremeno obustavilo cijepljenje njime.
"Koliko znamo, ozbiljnijih reakcija nije bilo. Kod nastavnika se radi o očekivanim nuspojavama. Jednako je bilo i nakon cijepljenja s Pfizerovim cjepivom, kad je nekoliko liječnika i sestara završilo s nuspojavama. I sama sam s temperaturom dan poslije cijepljenja išla na posao. Uzela sam paracetamol i sve je u redu. Ova reakcija za nas nije neočekivana. Možda ju je lakše podnijeti kad znate da će do nje doći. Nama su anesteziolozi i prije cijepljenja prepisali koktel Ibuprofena i paracetamola da nuspojava bude što manje, da prođu brže i bezbolnije", rekla je za JutarnjiBojana Beović, infektologinja i šefica slovenskog stručnog tima za COVID-19 pri slovenskom ministarstvu zdravstva.
Nisu očekivali tako jake nuspojave
Za cijeli se slučaj doznalo kada je ravnatelj škole Sebastjan Kukec otkazao nastavu u petak nakon što mu je 26 nastavnika prijavilo nuspojave. Cijepljene su dvije trećine cjelokupnog nastavnog osoblja škole. Nuspojave su bile visoka temperatura, jaka glavobolja i opća slabost.
"Ja sam se cijepio ranije i također sam imao nuspojave i dva dana sam odležao pa sam znao što mogu očekivati. Međutim, ne u ovako velikom obimu i tako jake. Cijepili smo se u srijedu, u četvrtak ih je ujutro petero već ostalo na bolovanju, a do večeri je već 26 bilo doma u krevetu", objasnio je Kukec.
Odluku donijela Vlada, a ne struka
Nakon njegove objave, na društvenim se mrežama javio val nezadovoljnih učitelja, koji smatraju da nisu trebali biti cijepljeni. No, slovenska je Vlada prošloga tjedna donijela odluku o cijepljenju svog nastavnog osoblja, koje je na kraju i počelo 8. ožujka. Ni doktorica Beović nije sigurna jesu li učitelji i nastavnici trebali ući u prioritetnu skupinu za cijepljenje.
"S jedne strane, zaposleni u školstvu su više-manje mlađi ljudi. Statistika kaže da su oko pedesete, ali to nije prioritetna skupina, koja bi trebala biti cijepljena zbog njih samih, kao starije. Da se ide brže s cijepljenjem učitelja, odlučila je Vlada, a ne struka. Cilj je bio otvorena, što sigurnija škola. U Sloveniji su škole bile jako dugo zatvorene, čak se razmišljalo da i ostanu zatvorene do kraja školske godine. Međutim, otvorili smo ih i sa strahom očekivali što će biti. Brojevi su iz te skupine, školske, nešto narasli, ali ne dramatično kao u jesen. Pokazalo se da su bolje pripremljene. Kako bi i ostale otvorene, Vlada je odlučila cijepiti osoblje", rekla je Beović.
No, u ovakvoj situaciji, preporučuje cijepljenje vikendom, što je već organizirano u nekim školama. "Nuspojave traju dan do dva i zapravo je vikend odličan za cijepiti se, proći doma nuspojave i normalno dalje raditi. Mi svakako pratimo situaciju", zaključuje liječnica.
Situaciju s koronavirusom u Hrvatskoj i svijetu iz minute u minutu možete pratiti OVDJE.