Čelnik nacionalističke stranke Gibanje Zedinjena Slovenija i vođa kontroverzne Štajerske straže, Andrej Šiško, predvodi grupu s više od 50 ljudi, od kojih su neki maskirali svoje lice fantomkama, a koja uključuje i nekoliko žena. Šiško je uvjeren da vlasti ne uspijevaju zaštititi Sloveniju od onoga što smatra migrantskom prijetnjom, zbog čega je osnovao Štajersku i Krajnsku Vardu (Štajerska i Krajnska garda) kako bi popunio taj jaz, piše Reuters.
Odjeveni u kamuflažne uniforme i naoružani zračnim puškama, pripadnici te slovenske paravojne postrojbe kreću se u formacijama kroz šumu tik do Hrvatske, patrolirajući pograničnim pojasom u kojoj je, prema tvrdnjama vođe grupe, rasprostranja ilegalna migracija.
Osiguravaju sigurnost?
"Dužnost je svih nas da osiguramo sigurnost u svojoj vlastitoj zemlji. Ako državna tijela koja su za to plaćena ne mogu ili ne žele osigurati sigurnost, mi možemo pomoći u tome", rekli su za Reuters članovi grupa koji su sudjelovali u patroli.
U operaciji koju je Šiško nazvao "Južni žep", s regrutiranim pripadnicima Straže otišao je na trodnevno kampiranje i uvježbavanje na privatnom zemljištu na Kozju kod Podčetrtka. Događaj je prijavio policiji od koje je navodno dobio dozvolu, a na Facebooku je objavio kako je operacija uspjela.
Reuters piše kako je antimigrantsko raspoloženje u Sloveniji i drugim bivšim komunističkim državama naglo poraslo od 2015. godine, kada je istočna Europa bila pod početnim teretom izbjegličke krize. Veliki dio regije od tada se opirao pokušajima vlasti EU-a u Bruxellesu da uvedu sustav kvota za nove migrante na cijelom kontinentu, što je doduše Slovenija ipak potpisala.
Prema slovenskoj policiji, broj migranata koji su ilegalno prešli iz Hrvatske u Sloveniju, gdje je postavljena žičana ograda duž dijelova granice od 2015., porastao je na 11.786 u prvih devet mjeseci ove godine sa 6911 godinu ranije.
Policija nadgleda grupu
Šiško je ove godine odslužio vrijeme u zatvoru zbog formiranja Štajerske Varde i pozivanja na svrgavanje državnih institucija. Kaže da skupina koja se uglavnom vikendom sastaje u pograničnom području ne presreće migrante, što bi, kako naglašava, bilo prouzakonito, već promovira prisutnost sigurnosnih snaga.
Policija je rekla Reutersu da nadzire ponašanje grupe te da nisu otkrili nedavne ilegalne aktivnosti.