Ana Mezga je jedna od 25 tisuća "izbrisanih" ljudi u Sloveniji. Riječ je o ljudima s područja bivših jugoslavenskih republika koji su živjeli u Sloveniji i koji su 1992. u toj zemlji izgubili sva prava te su izbrisani iz registra osoba sa stalnim prebivalištem.
Uhićena, pa morala platiti slobodu
Ana Mezga je ondje živjela od 1979., a 1992. je uhićena na ulici i sprovedena u centar za izgon stranaca. Za slobodu, Ana je, kaže, platila osiguranje, a potom joj se život pretvorio u pakao. Ostala je bez svega, a djecu je poslala da žive u Hrvatsku. Danas, 20 godina nakon administrativnog etničkog čišćenja neslovenaca Ana je među šest osoba kojima Slovenija, prema presudi Europskog suda za ljudska prava mora isplatiti po 20 tisuća eura odštete.
Obeštetiti sve u godinu dana
Sud je pritom Sloveniji dao rok od godinu dana da obešteti sve izbrisane. Prema tome bi Slovenija tisućama "izbrisanih" trebala isplatiti ukupno 500 milijuna eura. Vezano uz to trebao bi biti donesen i zakon te uz isplatu odštete donesene i mjere za zapošljavanje izbrisanih te objavljena isprika. No, je li Slovenija spremna prihvatiti presudu za diskriminaciju zbog etničke pripadnosti te povući potrebne poteze da ispravi naneseno zlo?
Vlada Boruta Pahora donijela je zakon o izbrisanima prema kojem su trebali dobiti dozvolu stalnog boravka u toj zemlji. Novi list piše kako je tadašnja opozicija na čelu s današnjim premijerom Janezom Janšom na sve načine pokušala srušiti taj zakon. No, čini se da će sada Janša kao slovenski premijer ipak morati udovoljiti izbrisanima više nego što su to učinili njegovi prethodnici.