Na upit je li gradnja novog bloka termoelektrane na domaći ugljen s nižom razinom emisija ugljičnog dioksida opravdana ili ne, 47,3 posto ispitanika ocijenilo je da je ta investicija potrebna dok je 30,6 posto bilo protiv.
Ostali još nemaju stajalište o tom pitanju.
Kad bi se odlučivali o jednom ili drugom energetskom projektu kao alternativi, gradnju bi nove nuklearke poduprlo 22,2 posto ispitanika, a novi blok šoštanjske termoelektrane 60,8 posto, pokazala je anketa koju je objavilo Delo.
"Ta dva projekta ne konkuriraju jedan drugom jer će novi blok termoelektrane u Šoštanju početi raditi 2015., a drugi blok nuklearke u Krškom ni teorijski ne može biti izgrađen prije 2023.", izjavio je u razgovoru za Delo državni tajnik za energetiku Janez Kopač.
Po njegovim riječima, Slovenija ne može računati s urednom opskrbom strujom bez novog ulaganja u novi blok u Šoštanju koji će biti ekološki prihvatljiviji od starog dijela termoelektrane, te se koristiti dijelom od 130 milijuna tona slovenskih strateških zaliha ugljena.
S druge strane, dodao je Kopač, novi blok nuklearke u Krškom dugoročno je rješenje za povećanje potrošnje struje u budućnosti "ako znanost do tada ne pronađe druga, jeftinija tehnološka rješenja", piše Delo, a prenosi Business.hr