69-godišnji umirovljenik iz Nizozemske, Emile Ratelband, koji je pokrenuo pravnu bitku kako bi zakonski promijenio svoje godine kako bi mogao ponovno raditi i upoznavati nove žene na Tinderu, izgubio je pravnu bitku, izvještava BBC.
Ratelband se osjećao diskriminiran zbog svojih godina, pa je poželio promijeniti datum rođenja tako da službeno bude 20 godina mlađi, kako se uostalom i osjeća.
"Živimo u vremenu kada možete promijeniti ime i spol. Zašto ja ne mogu odlučiti koliko imam godina?", pita se Emile.
Nema pravnog temelja za promjenu
Međutim, piše BBC, sud se nije složio s njim, naglasivši da se mnoga zakonska prava temelje na godinama te da bi promjena godina uzrokovala mnoge probleme. Prema mišljenju sudu, nema pravnog temelja za takvu promjenu.
"Gospodin Ratelband je slobodan osjećati se 20 godina mlađi od svoje stvarne dobi i ponašati se sukladno tome", rekli su suci ali su ocijenili da bi promjena njegovih službenih isprava imala "nepoželjne pravne i društvene posljedice".
Ratelband, osobni trener "specijaliziran za razvoj samosvijesti", svojim je neuobičajenim zahtjevom dospio na naslovnice po cijelom svijetu.
Osjeća se diskriminiranim
Uoči ročišta Ratelband je u medijima izjavljivao da se osjeća diskriminiranim i kod zapošljavanja i na Tinderu, popularnoj aplikaciji za upoznavanje, te ustvrdio da su mu liječnici rekli da ima tijelo četrdesetogodišnjaka.
Stoga je zatražio da mu se u putovnicu upiše izmijenjeni datum rođenja tako da, umjesto 11. ožujka 1949., stoji da je rođen 11. ožujka 1969.
"Kada bih imao 49 godina mogao bih kupiti novu kuću, voziti drugačiji auto. Dobiti više poslova", rekao je "Kada sam na Tinderu i kažem da mi je 69 nitko ne odgovara. Kada bih imao 49, s mojim licem, bio bih u sjajnom položaju".
Usporedba s položajem transrodnih osoba
Uz medijsku pozornost dobio je i poneke kritike jer je svoj položaj usporedio s položajem transrodnih osoba.
Taj neoženjeni otac obitelji iz Arnhema na jugoistoku Nizozemske, pred sudom je rekao da je njegov zahtjev jednako legitiman kao i zahtjevi osoba koje traže da se u osobnim dokumentima upišu kao "treći spol".
Sud se složio da je dob dio identiteta, ali je ocijenio da, za razliku od promjene imena ili spola ima daljnje posljedice.
"Uz dob se vežu i prava i obveze... primjerice, pravo na glasovanje, pravo na sklapanje braka, mogućnost pijenja alkohola i vožnje automobila", rekao je nizozemski sud.
Mogućnost da se postane starijim
Sud je utvrdio da bi otvaranje mogućnosti da se netko proglasi mlađim otvorilo mogućnost i za suprotno - da se postane starijim.
Također je napomenuo da su se promjene zakona glede promjene spola dogodile nakon globalne rasprave o tom pitanju dok za njegov slučaj nije bilo zagovaratelja osim njega.
Ako se osjećao diskriminiranim postoje i drugi načini da se zakonom riješe njegovi probleme, zaključio je sud.