'U malim mračnim sobama borili smo se sa strahom, poniženjem, gladi...'

Domenico Quirico (61), talijanski ratni reporter koji je u nedjelju oslobođen nakon što je pet mjeseci bio zatočen u Siriji, napisao je tekst o muci koju je prošao u rukama sirijskih pobunjenika.

10.9.2013.
12:13
VOYO logo

"Noć je bila slatka kao vino; 8. travnja sam došao u Kasir u Siriji kako bih ispričao novo poglavlje o sirijskom ratu, gdje se činilo da će 'proljeće' revolucije trajati vječno i preokrenuti svijet. No, završilo je sa 152 dana zarobljeništva, u malim mračnim sobama u kojima smo se borili sa strahom, poniženjem, gladi, pomanjkanjem milosti, dva lažna pogubljenja, tišinom – Boga, obitelji, drugih, života. Zatočen u Siriji, izdan od revolucije koja to više nije i koja je postala fanatizam i djelo bandita.

Zatočenik plače, a svi se smiju njegovoj boli, koju smatraju dokazom slabosti. Sirija je postala zemlja Zla, gdje zlo trijumfira, radi, buja kao zrna grožđa pod suncem Istoka. Pozicionira se u sve zemlje, pohlepa, mržnja, fanatizam, odsustvo svake milosti, gdje i djeca i stari uživaju biti zli. Moji su se otmičari molili Bogu dok su stajali do mene, njihovog taoca, zadovoljni, bez kajanja i savjesti: što su govorili svom Bogu?", piše Quirico na početku članka objavljenog na stranici njegovog matičnog lista La Stampa.

Tekst se nastavlja ispod oglasa

'Dužan sam to reći – najbolje su nas tretirali u grupi koja pripada al-Kaidi'

Quirico je ranije kazao da su u zatočeništvu gotovo svakodnevno bili udarani. "Imali smo zavezane oči prvih nekoliko dana, bojao sam se da će nas ubiti", kazao je Quirico dodavši da nikad nije vidio lica svojih otmičara. Pretpostavlja da su u zatočeništvu prošli kroz ruke triju otmičarskih grupa. "Dnevno su nas tukli i – dužan sam to reći – najbolje su nas tretirali u grupi koja pripada al-Kaidi", kazao je novinar.

Kazao je i da ga je revolucija izdala, te da mu je nevjerojatno da SAD razmišlja o intervenciji na Siriju. "Iznimno sam iznenađen da SAD, koji dobro zna da je sirijska revolucija postala međunarodni džihad, koji vodi al-Kaida, misli o intervenciji. O tome treba dobro razmisliti", kazao je Quirico. "Nisam zaboravio što je sirijski režim, koje su njegove metode, da bombardira vlastite građane i ubija tisuće ljudi, ali prije intervencije je potrebno dugo i dobro promisliti."

Tekst se nastavlja ispod oglasa

Tvrdnje da Asad nije koristio kemijsko oružje ne mogu se provjeriti

Još jednom je pojasnio da Pierra Piccininatvrdnje njegovog kolege u zatočeništvu , ne može bez rezerve smatrati istinitima.

"Ludo je tvrditi da znam da Asad nije koristio kemijsko oružje. Tijekom otmice smo bili bez ikakvih informacija o tome što se događa u Siriji, pa nismo znali ni za napad kemijskim oružjem. Jedan dan smo čuli razgovor preko Skypea, koji se vodio na engleskom jeziku, između trojice muškaraca čija imena ne znam. Čuli smo razgovor iz sobe u kojoj smo bili zatočeni, kroz poluotvorena vrata. Tijekom razgovora kazali su da su napad izveli pobunjenici kao provokaciju, da izazovu intervenciju Zapada. Također su rekli da je broj mrtvih preuveličan. Ne znam je li išta od toga istinito... Morate imati na umu uvjete u kojima smo se nalazili: bili smo zatočeni i čuli smo to kroz vrata. Ja obično provjeravam činjenice prije nego ih objavim kao istinite. U ovom slučaju ništa nisam mogao provjeriti", kazao je Quirico.

Detalji o tome kako su oslobođeni Quirico i Piccinin nisu poznati, ali talijanska agencija Ansa piše da je do toga došlo zbog dobrih odnosa talijanskih diplomata s pobunjenicima. Quirin je inače bio zatočen i u Libiji 2011. godine, kad je izvještavao o tamošnjoj revoluciji.

Tekst se nastavlja ispod oglasa
Tekst se nastavlja ispod oglasa
Tekst se nastavlja ispod oglasa
savrseni
Gledaj odmah bez reklama
VOYO logo