Izgrađen je 1961. godine i nazvan antifašističkim obrambenim zidom. Njegova prava svrha bila je onemogućiti bijeg stanovnika iz socijalističke Istočne u Zapadnu Njemačku.
Uoči 30. obljetnice pada Berlinskog zida mnoge su građevine zasjale u novom sjaju.
Bio je dug 155 kilometara, viši od 3 i pol metra. Napravljen od armiranog betona i čuvalo ga je 7000 graničara, raspoređenih na 302 kontrolna tornja.
Nevjerojatni prizori jednako nevjerojatnog, mučnog berlinskog zida i dalje bude uspomene - 28 godina, dva mjeseca i 28 dana dijelio je Istočnu i Zapadnu Njemačku. 9. studenog 1989. oko 19 sati izrečena je kultna rečenica.
"Od ovog trenutka svi mogu slobodno prolaziti kroz granične prijelaze iz istočnog u zapadni dio grada", rekao je Günter Schabowski, dužnosnik Komunističke partije Istočne Njemačke.
VEZANI ČLANAK
Ostalo je doslovno povijest: tisuće ljudi našle su se s obje strane zida i još iste noći prešle na suprotnu stranu grada. Članovi obitelji koji se nisu vidjeli trideset godina ponovno su se našli, a i potpuni stranci - emocije su teško susprezali. Oni koji su te besane noći bili ondje pamte svaki detalj.
"To je za mene bila situacija kada sam primijetio da se nešto važno promijenilo. Sada više ništa neće biti isto. Kad sam to pomislio, istog trena, suze su mi počele teći niz obraze", prisjeća se bivši novinar
Tijekom trideset godina pet tisuća sretnika uspjelo je prijeći zid, ali je isto toliko nesretnika i uhvaćeno. 191 osoba je ubijena u pokušaju prelaska Berlinskog zida. 30 godina poslije, na mjestu gdje je nekad bio zid. danas svjetlosne instalacije kao povijesni podsjetnik.
"I dan-danas, dok gledamo snimke te noći kada je pao zid, i dalje osjećamo snažne emocije. Mi koji smo živjeli u vrijeme zida, koji je bio teško političko pitanje, nismo ni slutili da će biti srušen za naših života", rekao je H, trajni izaslanik Njemačke u NATO-u.
Njemačke vlasti u povodu 30. obljetnice pada Berlinskog zida pripremaju posebnu ceremoniju ispred drugog simbola Berlina, Branderbuških vrata.