Schengenski režim omogućava slobodno kretanje europskih građana među 22 zemlje članice Europske unije i četiri ne-članice koje su mu pristupile, a podrazumijeva prelazak unutarnjih državnih granica bez kontrola i pokazivanja putovnica. No, režim slobodnog kretanja moguće je, već i prema trenutno važećim pravilima, privremeno suspendirati na 30 dana zbog, primjerice, sigurnosnih razloga.
Međutim, prije dvije godine izbio je spor između Francuske i Italije zbog priljeva migranata iz sjeverne Afrike, pri čemu se Italiju prozivalo da namjerno usmjerava ilegalne migrante sa svog teritorija prema drugim članicama Schengena. Francuska je pritom bila najpopularnije odredište ljudi koji su bježali iz revolucijama pogođenih zemalja preko Italije prema ostatku Europe, piše Novi list.
Kontrola na najviše dvije godine
U takvim okolnostima pojavila se potreba boljeg definiranja uvjeta pod kojima zemlje schengenskog prostora smiju privremeno ponovo uvesti kontrolu na tzv. unutarnjim granicama.
Dogovor je postignut u srijedu navečer, a među ostalim, podrazumijeva da se granične kontrole mogu privremeno uvesti na razdoblje od najviše dvije godine, ovisno o vrsti opasnosti. U slučaju terorističkog napada, kako piše BBC, bit će moguće odmah uvesti nadzor nad unutarnjim granicama na razdoblje od deset dana do dva mjeseca.
Nenajavljene inspekcije
Dogovoreno je i da se ubuduće omoguće nenajavljene inspekcije na unutarnjim granicama kako bi se onemogućili pokušaji uvođenja nezakonitih graničnih kontrola.
Eurozastupnici bi se trebali o novom paketu mjera izjasniti na plenarnoj sjednici u lipnju ili srpnju.