Satelitske snimke pokazuju da je Sjeverna Koreja nastavila s nadograđivanjem svog jedinog poznatog nuklearnog reaktora koji je koristila i za svoj oružani program, unatoč pregovorima sa SAD-om i obećanjima o denuklearizaciji, piše Guardian.
Rad na infrastrukturi
Poboljšavanje infrastrukture kod nuklearnog postrojenja Yongbyon "nastavljaju se užurbanim ritmom", tvrdi se u analizi promatračke grupe 38 North na temelju fotografija komercijalnog satelita snimljenih 21. lipnja.
Sustav hlađenja za reaktor koji proizvodi plutonij modificiran je i najmanje dvije nove neindustrijske zgrade podignute su u toj lokaciji, moguće namijenjene dužnosnicima kada dođu u posjet. Dovršena je i nova uredska zgrada za inžinjere te je nastavljena izgradnja infrastrukture za podršku po cijelom kompleksu, navodi se u blogu koji su pisali Frank V. Pabian, Joseph S Bermudez Jr. i Jack Liu.
Nužan konkretan dogovor o denuklearizaciji
Sjevernokorejski vođa Kim Jong-un obećao je "potpunu denuklearizaciju" na sastancima s američkim predsjednikom Donaldom Trumpom i i južnokorejskim predsjednikom Moon Jae-inom, no još nije odlučeno o detaljima kako bi se to točno i kada moglo dogoditi. Kim je ranije ove godine objavio kako je arsenal potreban Sjevernoj Koreji da udari i na same Sjedinjene Države spreman, zatim je svojevoljno u svibnju zatvorio jedinu poznatu lokaciju za nuklearno testiranje.
"U Yongbyonu se nastavlja nadogradnja infrastrukture", napisala je Jenny Town, urednica 38 Northa. "To dodatno dokazuje potrebu zašto je nužan pravi dogovor, a ne samo izjava o plemenitim ciljevima."
Nije jasan status raznih dijelova nuklearnog kompleksa, a stručnjaci upozoravaju da se nadogradnje ne povezuju sa pregovorima sa Sjedinjenim Državama. "Nastavljanje rada na postrojenju Yongbyon ne bi se trebalo promatrati povezano s pregovorima sa SAD-om. Očekuje se da će nuklearni stručnjaci Sjeverne Koreje nastaviti s uobičajnim radom dok ne dobiju specifična naređenja o prastanku iz Pjongjanga."
Nastavljeni pregovori prekinuti preko deset godina
Unatoč nepostojanju jasnioće u nuklearnom dogovoru Južna je Koreja krenula dalje s diplomacijom. Razgovori su počeli još prije deset godina ali su bili prekinuti zbog rasta napetosti. Radi se o uspostavljanju linija komunikacija, kao i mogučnosti spajanja dvije države željeznicom.
I sam Kim naznačio je naprednu željezničku infrastrukturu Južne Koreje, što je rijedak slučaj priznanja slabosti u odnosu na južnog susjeda. No prije bilo kakvih zajedničkih željezničkih projekata morati će prvo doći do nuklearnog dogovora,