OBJAVLJENI DETALJI POVIJESNE DEKLARACIJE: /

Kim Jong-un pristao na denuklearizaciju Korejskog poluotoka

Image
Foto: AFP

Sjevernokorejski diktator i američki predsjednik sastali su se u Singapuru

12.6.2018.
7:05
AFP
VOYO logo

Sjevernokorejski čelnik Kim Jong-un i američki predsjednik Donald Trump rukovali su se i oprezno nasmiješili kada su se u utorak susreli na povijesnom sastanku na vrhu u Singapuru, na kojemu će pokušati pronaći način za rješavanje nuklearne pat pozicije na Korejskom poluotoku.

"Drago mi je što vas vidim, gospodine predsjedniče", rekao je Kim široko se nasmiješivši kada mu je američki predsjednik pokazao uzdignut palac. Trump je rekao kako je siguran da će njihov odnos biti "sjajan".

Tekst se nastavlja ispod oglasa

Američki predsjednik Donald Trump i sjevernokorejski čelnik Kim Jong-un potpisali su "sveobuhvatan" dokument nakon povijesnog sastanka u Singapuru.

Tekst se nastavlja ispod oglasa

Potpisana Deklaracija sadrži četiri ključne točke: SAD i Sjeverna Koreja posvećene su uspostavljanju novih odnosa između dvije zemlje u skladu sa željama naroda obje države za mirom i prosperitetom; zajedno će raditi na izgradnji dugotrajnog i stabilnog režima mira na Korejskom poluotoku; U skladu s deklaracijom iz Panmunjoma potpisanoj 24. travnja Sjeverna Koreja se obvezuje da će raditi prema potpunoj denuklearizaciji Korejskog poluotoka; dvije države se obvezuju na povratak ratnih zarobljenika i onih koji su nestali u borbama.

Trump će o ovom dokumentu govoriti kasnije

Trump će o dokumentu govoriti kasnije popodne na tiskovnoj konferenciji, a zasad je samo kazao da će sjevernokorejskog čelnika Kima Jong-una pozvati u Bijelu kuću i te da će vrlo brzo početi proces denuklearizacije Korejskog poluotoka.

"On je jako pametan čovjek koji jako voli svoju zemlju", kazao je Trump o Kimu kojeg kani pozvati u Bijelu kuću. Rekao je i kako očekuje da će proces denuklearizacije "početi vrlo, vrlo brzo".

Tekst se nastavlja ispod oglasa

Trump mu je pokazivao 'zvijer'

"Svijet će vidjeti veliku promjenu", dodao je Kim. "Odlučili smo ostaviti prošlost iza sebe". Prethodno su njih dvojica razgovarala u četiri oka, a zatim i s izaslanstvima bili na radnom ručku.

Nakon toga su prošetali vrtom, Trump je Kimu pokazivao i svoj službeni automobil zvan "zvijer", a na upit novinara kako su prošli razgovori američki je predsjednik rekao: "Velik napredak - stvarno vrlo pozitivno. Mislim da je bilo bolje nego je bilo tko očekivao. Vrhunski, vrlo dobro".

Tekst se nastavlja ispod oglasa

Kim je stajao uz Trumpa šuteći dok je američki predsjednik odgovarao na pitanja novinara, ali ranije je opisao susret kao "dobar uvod ka miru".

Šetnja vrtom

Kim je šutke stajao pored Trumpa dok je ovaj govorio novinarima. Dvojica državnika prošetala su vrtovima singapurskog hotela nakon ručka. "Veliki napredak, stvarno je bilo vrlo pozitivno. Bolje nego što je itko očekivao", rekao je Trump.

Povijesni sastanak na vrhu Kima Jong-una i Donalda Trumpa počeo je srdačnim rukovanjem ispred sjevernokorejskih i američkih zastava. Potom su kroz kolonadu otišli u knjižnicu gdje su razgovarali u četiri oka, uz prevoditelje.

Tekst se nastavlja ispod oglasa

Trump će pozvati Kima u Bijelu kuću

Američki predsjednik Donald Trump kazao je u utorak u Singapuru da će sjevernokorejskog čelnika Kima Jong-una pozvati u Bijelu kuću te da će vrlo brzo početi proces denuklearizacije Korejskog poluotoka.

Tekst se nastavlja ispod oglasa

Prethodno su njih dvojica potpisala spomenutu deklaraciju "Svijet će vidjeti veliku promjenu", rekao je Kim. "Odlučili smo ostaviti prošlost iza sebe".

Trump je prije potpisivanja rekao da je povijesni samit s Kimom prošao bolje nego što je itko očekivao. Dvojica državnika prošetala su vrtovima singapurskog hotela nakon ručka.

'Mnogi su mislili da je ovo SF'

Razgovor Trumpa i Kima trajao je četredesetak minuta, a zatim su im se pridružili članovi izaslanstva. "Mislim da nas cijeli svijet gleda. Mnogo je ljudi mislilo da je ovo znanstvena fantastika", kazao je Kim američkom predsjedniku. "Mislim da je ovo dobar uvod za mir".

Uz Trumpa su bili državni tajnik Mike Pompeo, savjetnik za nacionalnu sigurnost John Bolton i šef osoblja Bijele kuće John Kelly, a uz Kima njegova desna ruka Kim Yong Chol, šef diplomacije Ri Yong Hoo i potpredsjednik vladajuće stranke Ri Su Yong.

Tekst se nastavlja ispod oglasa

Trump: 'Osjećam se izvrsno'

"Doista se izvrsno osjećam", rekao je Trump. "Ovo će biti sjajan susret i golem uspjeh. Mislim da će biti pravi uspjeh i da će naš odnos biti sjajan, u to ne sumnjam".

Kim je uzvratio: "Nije bilo lako doći ovamo. U prošlosti su mnoge zapreke bile na našem putu, ali smo ih sve svladali i sada smo danas ovdje".

Tekst se nastavlja ispod oglasa
Image
Foto: AFP

Rukovanje sjevernokorejskog čelnika i američkog predsjednika

40-minutni razgovor

Obojica su bila ozbiljna dok su izlazila iz automobila u hotel Capella na otoku Sentosi u Singapuru.

No uskoro su se nasmiješili i držali se za ruke, nakon čega je Trump poveo Kima u knjižnicu gdje su 40-ak minuta razgovarali u pratnji prevoditelja.

Dvojica čelnika su zatim započela sastanak s izaslanstvima, a nakon toga će otići na radni ručak kojim će se završiti povijesni samit o budućnosti sjevernokorejskog nuklearnog arsenala.

Trump najavio sporazum

Američki predsjednik izjavio je u utorak nakon sastanka sa sjevernokorejskim čelnikom da je postignut "velik napredak" te da obje strane trenutačno očekuju potpisivanje sporazuma, o kojemu nije rekao ništa određenije.

Tekst se nastavlja ispod oglasa

Na upit novinara kako su prošli razgovori, Trump je rekao: "Velik napredak - stvarno vrlo pozitivno. Mislim da je bilo bolje nego je bilo tko očekivao. Vrhunski, vrlo dobro. Idemo sada na potpisivanje", rekao je američki predsjednik ne navodeći nikakve detalje.

Kim je stajao uz Trumpa šuteći dok je američki predsjednik odgovarao na pitanja novinara, no sjevernokorejski čelnik ranije je opisao susret kao "dobar uvod ka miru".

Tekst se nastavlja ispod oglasa

Prošetali oko hotela

Trump i Kim Jong-un zajedno su prošetali oko hotela Capella u kojemu su održani povijesni razgovori o načinu kako riješiti problem nuklearnog naoružanja na Korejskom poluotoku.

Sjevernokorejski čelnik Kim Jong-un i američki predsjednik Donald Trump rukovali su se i oprezno nasmiješili kada su se u utorak prvi put susreli na povijesnom sastanku na vrhu u Singapuru.

"Drago mi je što vas vidim, gospodine predsjedniče", rekao je Kim široko se nasmiješivši kada mu je američki predsjednik pokazao uzdignut palac. Trump je rekao kako je siguran da će njihov odnos biti "sjajan".

Tekst se nastavlja ispod oglasa
Image
Foto: AFP

Trump i Kim u šetnji

'Doista se osjećam izvrsno'

"Doista se izvrsno osjećam", rekao je Trump. "Ovo će biti sjajan susret i mislim golem uspjeh. Mislim da će biti pravi uspjeh i da će naš odnos biti sjajan, u to ne sumnjam".

Kim je uzvratio: "Nije bilo lako doći ovamo. U prošlosti su mnoge zapreke bile na našem putu, ali smo ih sve svladali i sada smo danas ovdje".

Tekst se nastavlja ispod oglasa

Obojica su bila ozbiljna dok su izlazila iz automobila u hotel Capella na otoku Sentosi u Singapuru. No uskoro su se nasmiješili i držali se za ruke, nakon čega je Trump poveo Kima u knjižnicu gdje su 40-ak minuta razgovarali u pratnji prevoditelja.

Sjevernokorejski nuklearni arsenal

Dvojica čelnika su zatim održali sastanak s izaslanstvima te potom otišli na radni ručak kojim se završio povijesni summit na kojemu je glavno pitanje bilo budućnost sjevernokorejskog nuklearnog arsenala. Na ručku su poslužena azijska i zapadnjačka jela, što je jedna od rijetkih informacija koja je brzo procurila u medije.

Trump, koji je prije nekoliko dana izjavio da će već u prvoj minuti znati "na čemu je" s Kimom, kazao je na početku današnjeg povijesnog susreta kako je uspostavio "dobar odnos" sa sjevernokorejskim čelnikom, dok je Kim istaknuo kako je sastanak "dobar uvod za mir".

Tekst se nastavlja ispod oglasa

Obojica pokušavala pokazati moć, ali su bili i nervozni

Za sada, međutim, ništa određenije vezano uz konačni ishod sastanka i sadržaj mogućeg sporazuma nisu izašli u javnost.

Uspiju li dvojica čelnika doista ostvariti diplomatski napredak to bi moglo, smatra se, donijeti trajnije promjene u sigurnosnom okruženju na sjeveroistoku Azije, kao što je to primjerice donio posjet američkog predsjednika Richarda Nixona Kini 1972.

Tekst se nastavlja ispod oglasa

Stručnjaci za govor tijela ocijenili su da su se obojica čelnika trudila pokazati moć prilikom susreta, no također da su pokazivali i određene znakove nervoze.

nedelja
Gledaj odmah bez reklama
VOYO logo