Smrt , čuvenog teorijskog fizičara i jednog od najvećih umova našeg doba, tužno je odjeknula diljem svijeta, pa tako i u susjednoj Bosni i Hercegovini. Građani Sarajeva s posebnim se pijetetom prisjećaju Hawkinga jer je bio među svjetskim intelektualcima koji su digli glas protiv rata u Bosni i Hercegovini.
Sarajevo '93 usporedio s Münchenom '38
Al Jazeera Balkans podsjeća kako je Hawking usporedio napad na Sarajevo sa sastankom u Münchenu kada su zapadni diplomati popustili Adolfu Hitleru i prepustili mu Sudetsku oblast što je tog zločinca osokolilo i nakon čega je započeo Drugi svjetski rat. Hawkingovu poruku na Facebooku je objavio bosanskohercegovački redatelj Haris Pašović.
"Napad na Sarajevo je okrutnost koja ne smije biti dopuštena u svijetu koji za sebe tvrdi da je civiliziran. Vrlo sam razočaran reakcijom zapadnih vlada. Ovo je skoro isto tako loše kao i München. Šaljem svoje najbolje želje i podršku građanima Sarajeva", glasila je poruka koju je 4. lipnja 1993. godine Hawking uputio građanima Sarajeva i BiH.
Digao glas i protiv rata u Siriji
Hawking je svoj antiratni angažman iskazao i povodom rata u Siriji koji još traje. On je u tekstu iz 2014. godine zatražio okončanje tog krvavog rata.
"Događaji u Siriji su gnjusni, a svijet ih hladnokrvno promatra s distance. Gdje je naša emocionalna inteligencija, naš osjećaj za kolektivnu pravdu? Rat u Siriji možda ne znači kraj čovječanstva, ali svaka počinjena nepravda narušava zdanje koja nas povezuje. Univerzalna načela pravde vjerovatno nisu utemeljena u fizici, ali nisu ništa manje fundamentalna za naše postojanje, jer ni bez njih ljudska bića izvjesno ne mogu dugo opstati", glasial je Hawkingova poruka protiv rata u Siriji.