SAD SE FORMALNO POVUKAO IZ NUKLEARNOG SPORAZUMA S RUSIJOM: /

NATO ima plan za spriječavanje Rusije da lansira raketu

Image
Foto: Profimedia, Splash

Europa strahuje da bi raskid sporazuma mogao dovesti do nove utrke u naoružanju između dviju velesila

2.8.2019.
12:46
Profimedia, Splash
VOYO logo

Sjedinjene Države formalno su se u petak povukle iz Sporazuma o eliminaciji nuklearnih projektila kratkog i srednjeg dometa (INF) sklopljenog s Rusijom 1987., optuživši Moskvu da ga krši i da ga ne namjerava poštivati.

Sporazum zabranjuje objema stranama postavljanje kopnenih nuklearnih projektila kratkog i srednjeg dometa u Europi.

Tekst se nastavlja ispod oglasa

Washington je prije šest mjeseci najavio da će se povući iz tog sporazuma ako ga Rusija ne bude poštivala.

"Sjedinjene Države neće ostati strana u sporazumu koji Rusija namjerno krši", rekao je američki državni tajnik Mike Pompeo.

Tekst se nastavlja ispod oglasa

"Rusko nepridržavanje sporazuma ugrožava najvažnije američke interese jer je ruski razvoj i postavljanje na terenu raketnog sustava protivno sporazumu izravna prijetnja Sjedinjenim Državama i našim saveznicima i partnerima", dodao je.

Visoki dužnosnici američke administracije, koji su željeli ostati neimenovani, kazali su da je Rusija rasporedila "više bataljuna" krstarećih projektila širom Rusije protivno sporazumu, uključujući na zapadu zemlje, "koji mogu pogoditi ključne europske ciljeve".

Rusija tvrdi da ti projektili nisu obuhvaćeni sporazumom

Rusija odbacuje te optužbe, tvrdeći da ti projektili po svojem dometu nisu obuhvaćeni tim sporazumom, te optužuje SAD da izmišlja izgovore da bi istupio iz sporazuma kako bi mogao razvijati nove projektile. Rusija je također odbacila američki zahtjev da uništi novi projektil.

Riječ je o projektilu Novator 9M729 koji NATO klasificira pod oznakom SSC-8.

Tekst se nastavlja ispod oglasa

INF sporazum sklopili su američki predsjednik Ronald Reagan i sovjetski vođa Mihail Gorbačov 1987. Sporazum zabranjuje kopnene nuklearne projektile dometa od 500 do 5500 kilometara.

Američki predsjednik Donald Trump rekao je da bi želio sklopiti s Rusijom i Kinom sporazum o kontroli naoružanja "nove generacije" koji bi obuhvatio sve vrste nuklearnog oružja.

Tekst se nastavlja ispod oglasa

Kina je poručila da je pregovori o tome ne zanimaju.

Rusija je zaprijetila da će, u slučaju da se SAD povuče iz INF sporazuma, i ona učiniti isto.

Europa u strahu

Europa strahuje da bi raskid sporazuma mogao dovesti do nove utrke u naoružanju između dviju velesila.

NATO je dogovorio načine odvraćanja Rusije od lansiranja nove, kontinentalne, rakete srednjeg dometa, priopćio je NATO u petak, te kazao da će odgovoriti na "odmjeren i odgovoran način".

Tekst se nastavlja ispod oglasa

SAD se formalno povukao iz sporazuma o nuklearnim projektilima s Rusijom u petak nakon što je zaključio da je Moskva prekršila sporazum te da ga se više ne kani pridržavati.

"Rusija jedina snosi odgovornost za propast sporazuma", rekle su članice NATO-a ciljajući na sporazum o nuklearnim snagama srednjeg dometa (INF).

Tekst se nastavlja ispod oglasa

"NATO će odgovoriti na odmjeren i odgovoran način na značajne rizike koje predstavlja ruski projektil 9M729... Dogovorili smo se o ravnomjernom, združenom i obrambenom paketu mjera", rekli su.

pikado
Gledaj odmah bez reklama
VOYO logo