Matthew Pottinger, jedan od najviših američkih dužnosnika, tvrdi da je najvjerodostojnija teorija o podrijetlu koronavirusa ona da je pobjegao iz laboratorija u Kini.
Pottinger, inače cijenjena osoba i zamjenik savjetnika za nacionalnu sigurnost predsjednika Donalda Trumpa, rekao je političarima iz cijelog svijeta preko Zoom sastanka da sada čak i kineski čelnici otvoreno priznaju da su njihove prethodne tvrdnje o virusu koji dolazi s tržnice u Wuhanu lažne, piše Daily Mail.
Wuhanski laboratorij 18 km udaljen od tržnice
Pottinger je naveo da najnovija izvješća obavještajne službe ukazuju na to da je virus "iscurio" iz strogo čuvanog i tajnog Instituta za virusologiju Wuhan, 18 kilometara od tržnice. "Sve je više dokaza da je laboratorij vjerojatno najvjerodostojniji izvor virusa", poručio je.
WASHINGTON, DC - SEPTEMBER 11: Deputy National Security Advisor Matthew Pottinger arrives for a Medal of Honor ceremony for Sergeant Major Thomas P. Payne, United States Army, for conspicuous gallantry in the East Room of the White House on September 11, 2020 in Washington, DC. On October 22, 2015, during a daring nighttime hostage rescue in Kirkuk Province, Iraq, then-Sergeant First Class Payne led a combined assault team charged with clearing one of two buildings known to house hostages. His actions were key to liberating 75 hostages during a rescue mission that resulted in 20 enemy fighters killed in action. Drew Angerer,Image: 557553288, License: Rights-managed, Restrictions: , Model Release: no
K tome, rekao je da je patogen možda pobjegao zbog nesreće i da su čak podaci iz Pekinga pokazali da priča o "mokroj tržnici" u Wuhanu ne stoji.
'Ne znamo što su radili u tom laboratoriju'
Bivši čelnik torijevaca, Iain Duncan Smith, bio je na tom sastanku te rekao da su Pottingerovi komentari predstavljali učvršćivanje stava SAD-a o teoriji da je virus "pobjegao" iz laboratorija.
"Rekli su mi da SAD trenutno ima bivšeg znanstvenika iz laboratorija u Americi. To sam čuo prije nekoliko tjedana. Naveli su me da vjerujem da su na ovaj način uspjeli učvrstiti svoj stav o nastanku izbijanja virusa. Odbijanje Pekinga da novinarima dopusti posjet laboratoriju samo povećava sumnju da je to mjesto početka pandemije.
Istina je da postoje ljudi koji su bili u tim laboratorijima koji tvrde da je to slučaj. Ne znamo što su radili u tom laboratoriju. Možda su se petljali s koronavirusima šišmiša i gledali ih, a pogriješili su. Razgovarao sam s raznim ljudima koji vjeruju da je to tako", prenosi Daily Mail izjavu Duncana Smitha.
Predsjednik Trump prošle je godine optužio WHO da je "marioneta Kine" i zaustavio financiranje. Posjet tima WHO-a Wuhanu već je zaogrnut kontroverzom nakon što je objavio projektni zadatak otkrivajući da neće istraživati institut Wuhan, dakle jedini laboratorij u Kini s najvišom međunarodnom ocjenom biološke sigurnosti, kao mogući izvor koronavirusa.
Situaciju s koronavirusom u Hrvatskoj i svijetu iz minute u minutu možete pratiti OVDJE.