HLADNI TUŠ IZ RIJADA /

SAD i Rusija održali sastanak: Lavrov istaknuo tri ključna dogovora, oglasio se i Zelenski

Image
Foto: Profimedia

Putin želi da se sve snage NATO-a uklone iz Rusiji susjednih zapadnih zemalja. Hoće li to Trump napraviti?

18.2.2025.
8:53
Profimedia
VOYO logo
VOYO logo

U Saudijskoj Arabiji u utorak su započeli razgovori između najviših dužnosnika SAD- a i Rusije. Cilj je obnoviti veze te uspostaviti pregovore o okončanju rata u Ukrajini.

Kremlj je ranije izvijestio da bi razgovori u Rijadu "vrlo brzo" mogli otvoriti put susretu američkog predsjednika Donalda Trumpa i ruskog predsjednika Vladimira Putina.

Tekst se nastavlja ispod oglasa

Rijad, koji je također uključen u razgovore s SAD-om na temu budućnosti Pojasa Gaze, igrao je ulogu u ranim kontaktima Trumpove administracije.

Tijek događaja pratite uživo na Danas.hr:

Tekst se nastavlja ispod oglasa
  • sastali se Marco Rubio i Sergej Lavrov
  • Dmitrij Peskov kaže da Ukrajina ima pravo biti članica EU-a
  • Rusko MVP: Članstvo Ukrajine u NATO-u Rusiji neprihvatljivo
  • Sastanak završen, dogovoren početak razgovora o Ukrajini

Oglasio se Zelenski

15.40 - Oglasio se i ukrajinski predsjednik Volodimir Zelenski, koji se danas pak u Ankari sastao s turskim predsjednikom Recepom Tayyipom Erdoganom.

Zelenski poručuje da se razgovori ne bi trebali odvijati iza njihovi leđa. Dodao je da za pregovaračkim stolom moraju biti sve tri strane - SAD, Europa i Ukrajina.

Lavrov održao presicu nakon sastanka s Amerikom

15.03 - Ruski šef diplomacije Sergej Lavrov drži press konferenciju nakon prvog sastanka američke i ruske diplomacije otkako je Putin pokrenuo rat protiv Ukrajine. Lavrov je rekao da su Rusija i Sjedinjene Države postigle dogovor o stvaranju uvjeta za obnovu pune bilateralne suradnje.

Na konferenciji za medije nakon pregovora u Rijadu, Lavrov je istaknuo tri ključna dogovora:

Tekst se nastavlja ispod oglasa
  • Što prije imenovati veleposlanike u obje zemlje te ukloniti "prepreke za diplomatske misije", uključujući ukidanje ograničenja na bankovne transfere za veleposlanstva
  • Pokrenuti proces rješavanja ukrajinskog sukoba, pri čemu će SAD prvo imenovati svog predstavnika, nakon čega će to učiniti i Rusija.
  • Stvoriti uvjete za potpunu obnovu i proširenje suradnje u različitim područjima.

"Bio je to vrlo koristan razgovor. Slušali smo jedni druge i čuli smo jedni druge," rekao je Lavrov, dodavši da su ruski dužnosnici tijekom sastanka u Rijadu američkoj delegaciji izložili stav da je "širenje NATO-a izravna prijetnja Rusiji".

Konkretnije se osvrnuo na situaciju oko NATO-a i rekao da su ruski dužnosnici američkom izaslanstvu objasnili da je širenje saveza izravna prijetnja Rusiji. "Rekli smo SAD-u da je raspoređivanje NATO trupa u Ukrajini, čak i pod drugim zastavama, neprihvatljivo za Rusiju", poručio je Lavrov.

Tekst se nastavlja ispod oglasa

Rubio: 'EU će morati biti za stolom jer su nametnuli sankcije'

14.20 - Američki državni tajnik Marco Rubio je nakon sastanka a ruskim izaslanicima dao izjavu za medije:

"Važno je razumijeti dvije stvari. Prvo, da je Trump jedini vođa na svijetu koji može okupiti ljude da počnu razgovarati o tome na ozbiljan način. Drugo, kako bi sukob završio, svi koji su uključeni, moraju biti uredu s tim da im kraj sukoba bude prihvatljiv."

Rubio je izjavio da je današnji sastanak u Rijadu bio "prvi korak na dugom i teškom putu". Rekao je da "kako bi se okončao takav sukob, moraju postojati ustupci sa svih strana", ali kako bi bilo pogrešno "to unaprijed odrediti".

Dao je naznaku i kakvu bi ulogu EU mogla imati, rekavši da "postoje druge strane koje imaju sankcije, Europska unija će morati biti za stolom u jednom trenutku, jer i oni imaju sankcije koje su nametnute".

Tekst se nastavlja ispod oglasa

“Cilj je okončati ovaj sukob na način koji je pošten, trajan, održiv i prihvatljiv svim uključenim stranama. Kako to izgleda? Pa, to je ono o čemu će se voditi trenutni angažman”, rekao je Rubio.

SAD: Razgovor o Ukrajini uključuju raspravu o teritoriju

14.16 - Američki savjetnik za nacionalnu sigurnost Michael Waltz dao je izjavu za medije te kazao da postoje neka temeljna načela.

Tekst se nastavlja ispod oglasa

"Ovo treba biti trajni kraj rata, a ne privremeni, kao što smo vidjeli u prošlosti. Znamo da je praktična stvarnost takva da će se raspravljati o teritoriju, a bit će i rasprava o sigurnosnim jamstvima. To su temeljne osnove koje će poduprijeti i biti temelj svake vrste rasprave. Ali mislim da je najvažnije da je predsjednik izrazio svoju želju, svoju odlučnost da prekine ovaj rat, da prekine ubijanje koje se događa. To nije u interesu nijedne zemlje. To nije u interesu svijeta, a pogotovo ne u interesu Sjedinjenih Država i Europe", izjavio je.

Lavrov na sastanku sa saudijskim prijestolonasljednikom

13.49 - Nakon sastanka s američkim diplomatima, ruski ministar vanjskih poslova Sergej Lavrov sastaje se sa saudijskim prijestolonasljednikom Mohammedom bin Salmanom.

Rusija sa SAD-om vodi odvojene razgovore o budućoj gospodarskoj suradnji

13.49 - Ruski pregovarač Kiril Dmitrijev rekao je za Reters da su američki i ruski dužnosnici imali odvojene razgovore o budućoj gospodarskoj suradnji, uključujući globalne cijene enerije.

Tekst se nastavlja ispod oglasa

SAD: 'Imenovat ćemo timove koji će raditi na okončanju sukoba u Ukrajini'

13.49 - SAD želi zustaviti ubijanje i koristi svoju snagu u svijetu kako bi okupio zemlje, rekla je glasnogovornica američkog State Departmenta Tammy Bruce. Dodala je da je Donald Trump jedini predsjednik na svijetu koji može pridobiti Ukrajinu i Rusiju da na to pristanu.

Istaknula je da du se američki i ruski dužnosnici tijekom razgovora složili:

Tekst se nastavlja ispod oglasa
  • Uspostaviti mehanizam konzultacija za rješavanje problema koji opterećuju njihove bilateralne odnose s ciljem poduzimanja koraka potrebnih za normalizaciju rada njihovih diplomatskih misija.
  • Imenovati odgovarajuće timove na visokoj razini da počnu raditi na putu ka okončanju sukoba u Ukrajini što je prije moguće na način koji je trajan, održiv i prihvatljiv za sve strane.
  • Položiti temelje za buduću suradnju u pitanjima od zajedničkog geopolitičkog interesa i povijesnim gospodarskim i investicijskim prilikama koje će proizaći iz uspješnog okončanja sukoba u Ukrajini.
  • Ostati angažirani kako bi bili sigurni da proces napreduje na pravodoban i produktivan način.

Rusija: 'Prerano je govoriti o kompromisima'

13,34 - Ruski pregovarač Kiril Dmitrijev rekao je za Reuters da je prerano govoriti o kompromisima nakon razgovora s američkim dužnosnicima, ali da su dvije strane počele slušati jedna drugu, tretirati jedna drugu s poštovanjem i ravnopravno.

Ruski pregovarač Jurij Ušakov ranije je rekao da se razgovaralo o uvjetima za sastanak Donalda Trumpa i Vladimira Putina, ali da je malo vjerojatno da će do njega doći sljedećeg tjedna.

State Department kaže da se američki državni tajnik Marco Rubio složio s ruskim dužnosnicima da uspostave "mehanizam konzultacija za rješavanje problema u odnosima SAD-a i Rusije".

Dodaje se da su se Rubio i Sergej Lavrov složili imenovati timove na visokoj razini koji će početi raditi na putu za okončanje rata u Ukrajini što je prije moguće.

Tekst se nastavlja ispod oglasa

Ušakov je rekao da su pregovori "prošli dobro" te da se raspravljalo o uvjetima za sastanak između Donalda Trumpa i Vladimira Putina, ali nije dogovoren datum.

Razgovori su trajali četiri i pol sata, a Ušakov je rekao da je dogovoreno da pregovarači sa SAD-om razgovaraju o ratu u Ukrajini.

Tekst se nastavlja ispod oglasa

Dmitrijev, čelnik ruskog suverenog fonda, rekao je da su se dužnosnici odnosili jedni prema drugima s poštovanjem, ali je dodao da je "prerano govoriti o kompromisima".

Završio sastanak u Rijadu

13.18 - Razgovori u Rijadu su 'prošli su dobro', s ranim raspravama o Ukrajini, uvjetima za susret Trumpa i Putina, rekao je glavni ruski savjetnik za vanjsku politiku Jurij Ušakov.

Istaknuo je da je ovo bio "ozbiljan razgovor o svim pitanjima", prenosi Reuters.

Također je rekao da su se dvije strane složile da pregovarači razgovaraju o Ukrajini, te su ukratko razgovarali o uvjetima potrebnim za susret Putina i Trumpa, iako je napomenuo da je malo vjerojatno da će se on održati sljedećeg tjedna.

Tekst se nastavlja ispod oglasa

Ušakov je otkrio da će odvojeni timovi ruskih i američkih pregovarača započeti kontakte o Ukrajini u dogledno vrijeme. Dodao je da će odluka o započinjanju kontakata sa SAD-om o Ukrajini na kraju pasti na ruskog predsjednika Vladimira Putina.

Na svakom sastanku Trumpa i Putina rekao je da "izaslanstva dviju zemalja moraju blisko surađivati".

Tekst se nastavlja ispod oglasa

"Spremni smo za to, ali je još uvijek teško govoriti o konkretnom datumu sastanka dvojice čelnika", rekao je Ušakov, a prenosi Associated Press.

U međuvremenu, u Europi...

13.00 - Dok traju razgovori u Rijadu, glasnogovornici Europske komisij u Bruxellesu pokušavaju ne ići dalje od čitanja sa sastanka Ursule von der Leyen s američkim izaslanikom za Ukrajinu Kelloggom.

Posljednjih 30 ili 40 minuta razgovarali su o tome što je rečeno iza zatvorenih vrata, uključujući postoje li ikakva jamstva da će Europa na kraju dobiti mjesto za pregovaračkim stolom.

Zamjeniku glavnog glasnogovornika Stefanu de Keersmaeckeru ponestaje načina da kaže varijaciju "Mislim da ne postoji ništa što bih mogao dodati očitovanjima koja su dostupna."

Tekst se nastavlja ispod oglasa

Kako stvari stoje, europksi stavovi su sljedeći: ne može biti pravednog i trajnog mira s Ukrajinom bez Ukrajine, a ne može biti pravednog i trajnog mira s Ukrajinom bez Europske unije. To je pitanje koje se tiče sigurnosti Ukrajine i Europske unije, a s partnerima ćemo postići i raditi na pravednom i trajnom miru.

Glasnogovornica EU-a za vanjsku politiku Anitta Hipper otišla je malo dalje: "Rusija je agresor. Rusija mora platiti, a to je ono što mi trebamo učiniti kako bismo osigurali da Ukrajina ostane jaka. To znači više streljiva, više oružja, više obrane. Putin razumije samo ovaj jezik moći. Dakle, to je nešto što ćemo morati učiniti, a radimo ujedinjeni. Rusija je prijetnja, ne samo Ukrajini, nego i izvan Europe. Zato moramo zaustaviti Rusiju".

Tekst se nastavlja ispod oglasa

U posljednjih nekoliko minuta, de Keersmaecker je također upitan o objavi Kellogga na društvenim mrežama, u kojoj se zahvalio Costi na sastanku (opisujući ga kao "predsjednika EU-a"), ali nije spomenuo svoje razgovore s von der Leyen.

“Nažalost, iako mi u Povjerenstvu možemo dosta stvari, ne možemo čitati misli drugih ljudi”, odgovorio je duboko uzdahnuvši.

Rusko MVP: Članstvo Ukrajine u NATO-u neprihvatljivo

12.22 - Rusko ministarstvo vanjskih poslova priopćilo je da je ukrajinsko članstvo u NATO-u Rusiji neprihvatljivo.

Jednostavno odbijanje da primi Ukrajinu u NATO, nije dovoljno za Rusiju, rečeno je.

Tekst se nastavlja ispod oglasa

Rusko ministarstvo vanjskih poslova također je reklo da NATO mora odbaciti obećanje dano na NATO samitu u Bukureštu 2008., da će Ukrajina na kraju postati članica Saveza.

Na samitu u glavnom gradu Rumunjske u travnju 2008., NATO je objavio da će se i Ukrajina i Gruzija pridružiti obrambenom savezu pod vodstvom SAD-a - ali im nije dao nikakav plan kako do toga doći.

Tekst se nastavlja ispod oglasa

Moskva se pokušava približiti Trumpu kroz ekonomiju

12.08 - "Bolji odnosi među nama omogućit će nam rješavanje velikog broja globalnih zadataka i problema s kojima se svijet trenutačno suočava", rekao je Kirill Dmitrijev, čelnik ruskog suverenog fonda, ruskim državnim medijima u Rijadu uoči rasprava.

Dmitrijev nije za samim pregovaračkim stolom, ali je u glavnom gradu Saudijske Arabije kako bi se usredotočio na "ekonomski aspekt" razgovora.

"Američki biznis izgubio je više od 300 milijardi dolara napuštanjem ruskog tržišta. SAD i mnoge druge zemlje počinju shvaćati da je rusko tržište iznimno privlačno i da tamo moraju biti prisutni. Pronalaženje zajedničkih gospodarskih putova, pozitivnih rješenja pitanja, iznimno je važno", rekao je.

Moskva, čini se, pokušava privući poslovno iskustvo Donalda Trumpa - nadajući se da će hladna, teška ekonomija pobijediti.

Rusija bi razgovore mogla iskoristiti za ublažavanje sankcija

11.40 - U Rijadu se očekuje da će Rusija iskoristiti rasprave o potencijalnom ukrajinskom rješenju kao polugu za guranje ublažavanja sankcija.

Ekonomske pregovore Moskve vodi Kirill Dmitrijev, 49-godišnji čelnik Ruskog fonda za izravna ulaganja i blizak prijatelj Putinove kćeri. Bivši investicijski bankar, Dmitrijev je odigrao ključnu ulogu u približavanju Rusije međunarodnim ulagačima. Iako nije bio nazočan susretima ruskih dužnosnika Sergeja Lavrova i Jurija Ušakova s ​​američkim kolegama, Dmitrijev je u Rijadu vodio odvojene razgovore.

"Američke naftne kompanije jako su dobro poslovale u Rusiji", rekao je Dmitrijev u kratkom intervjuu u utorak ujutro prije početka pregovora. “Vjerujemo da će se u jednom trenutku vratiti – zašto bi propustili prilike koje je Rusija pružila za pristup svojim prirodnim resursima?”, upitao je.

Tko je u Putinovom pregovaračkom timu?

11.38 - Sergej Lavrov, koji ima 74 godine i na dužnosti je od 2004., moskovski je ministar vanjskih poslova s ​​najdužim stažem od sovjetskih vremena.

Diplomirao je na prestižnom Moskovskom državnom institutu za međunarodne odnose (MGIMO), tečno govori engleski i francuski, a također i sinhaleški, jer je radio kao sovjetski diplomat u Šri Lanki. Prije nego što je postao ministar vanjskih poslova, Lavrov je bio stalni predstavnik Rusije u Ujedinjenim narodima.

Jurij Ušakov, star 77 godina, savjetuje Putina od 2012. Također je diplomirao na MGIMO-u, Ušakov prisustvuje Putinovim najvažnijim međunarodnim sastancima i govori u njegovo ime o glavnim diplomatskim pitanjima. Govori engleski i danski jezik.

Kiril Dmitrijev, 49, je investicijski bankar koji je studirao u SAD-u na Harvardu i Stanfordu 1990-ih. Prije povratka u Moskvu radio je u Goldman Sachsu i McKinseyju. Nije bio prisutan dok su Lavrov i Ušakov sjedili s američkim dužnosnicima, ali je prisustvovao odvojenim sastancima u Rijadu. Vodio je privatnu investicijsku tvrtku Delta Equity Partners, koju je podupirao američki kapital, u Rusiji prije nego što ga je Putin imenovao na čelo Ruskog fonda za izravna ulaganja, osnovanog 2011.

Konferencija za medije nakon sastanka

11.15 - Očekuje se da će nakon sastanka ruski ministar vanjskih poslova Sergej Lavrov podržati konferenciju za medije.

Peskov: Ulazak Ukrajine u EU je njeno suvereno pravo

10.38 - Glasnogovornik Kremlja Dmitrij Peskov rekao je da je pitanje pristupanja Ukrajine Europskoj uniji njeno suvereno pravo i da Rusija ne namjerava diktirati Kijevu kako treba pristupiti tom pitanju.

Peskov je, međutim, dodao da je ruski stav drugačiji kada je u pitanju ulazak Ukrajine u vojne saveze, javlja Reuters.

Peskov je rekao da bi današnji razgovori mogli donijeti "više jasnoće" oko mogućeg susreta licem u lice između Donalda Trumpa i Vladimira Putina.

"Putin je više puta rekao da je spreman govoriti o miru", rekao je, inzistirajući na tome da Rusija želi postići svoje ciljeve, ali bi radije to učinila "mirnim putem".

Na pitanje može li se Ukrajina pridružiti Europskoj uniji, Peskov je rekao: "To je suvereno pravo svake zemlje, mi nećemo diktirati."

Peskov je rekao da bi Putin bio spreman razgovarati s ukrajinskim predsjednikom Volodimirom Zelenskim "ako bude potrebno", ali se čini da dovodi u pitanje njegov legitimitet.

“Putin je sam rekao da bi bio spreman pregovarati sa Zelenskim ako bude potrebno, ali treba raspraviti pravnu osnovu sporazuma s obzirom na realnost da se legitimitet Zelenskog može dovesti u pitanje”, rekao je novinarima misleći pritom na činjenicu da je Zelenskom istekao predsjednički mandat, ali novi predsjednički izbori nisu održani jer je zemlja u ratu.

Peskov je također rekao da je "trajno i dugoročno održivo rješenje nemoguće bez sveobuhvatnog razmatranja sigurnosnih pitanja na kontinentu".

Rusija želi maksimalno iskoristiti vrijeme s Amerikancima

9.32 - Rusija može puno dobiti od razgovora s američkim dužnosnicima u Saudijskoj Arabiji, javlja moskovski dopisnik Ivor Bennett za Sky News.

"Ovo je početak povratka Rusije u međunarodno okrilje i oni ga žele zgrabiti objema rukama", rekao je.

"Moskva želi maksimalno iskoristiti svoje vrijeme s Amerikancima i kada su samo njih dvoje za stolom, dok Europa i Ukrajina promatraju sa strane", kaže dopisnik.

'Očekivanja od jednog susreta trebaju biti skromna'

9.30 - Stephen Wertheim, povjesničar i viši suradnik u Carnegie Endowmentu, za Reuters kaže kako ne misli da će prošlotjedne službene izjave SAD-a o Ukrajini potkopati američko-ruske pregovore.

"Ako ništa drugo, mogle bi potaknuti interes Moskve da se angažira u diplomaciji - ali toliko je dugo bilo tako malo komunikacije između Washingtona i Moskve da bi očekivanja od jednog sastanka trebala biti skromna", rekao je.

Wertheim je rekao da tek treba vidjeti hoće li sastanak SAD-a i Rusije proizvesti obvezu održavanja pregovora o prekidu vatre.

Zanimalo ga je i koliko drugih diplomatskih tragova proizlazi iz sastanka: "Osim rusko-ukrajinskih pregovora o prekidu vatre uz posredovanje Sjedinjenih Država, moglo bi biti i dijaloga SAD-Rusija ili SAD-Europa-Rusija koji se bave pitanjima europske sigurnosti izvan Ukrajine."

"Drugo je pitanje koliko će potencijalni budući samit Trump-Putin biti središnji", rekao je Wertheim.

"U svom prvom mandatu Trump se previše oslanjao na sastanke na vrhu između lidera sa sjevernokorejskim Kim Jong Unom. Ovaj put se nadam da će diplomatski kanali na radnoj razini biti uspostavljeni paralelno s bilo kojim sastancima na vrhu na razini lidera koji bi mogli biti zakazani."

Američki i ruski dužnosnici započinju razgovore u Rijadu

9.20 - U Saudijskoj Arabiji započeli su razgovori američkih i ruskih dužnosnika.

Američki državni tajnik Marco Rubio stigao je uz savjetnika za nacionalnu sigurnost Mikea Waltza i izaslanika za Bliski istok Stevea Witkoffa.

Nasuprot njima sjede ruski ministar vanjskih poslova Sergej Lavrov i vanjskopolitički savjetnik ruskog predsjednika Vladimira Putina, Jurij Ušakov.

Image
Foto: Profimedia

Razgovori između SAD-a i Rusije 'vrlo neugodni za Ukrajinu'

9.00 - Razgovori koji se vode između američkih i ruskih dužnosnika u Saudijskoj Arabiji, nisu ugodni za Ukrajinu. Ukrajinski predsjednik Volodimir Zelenski očekivao je razgovore na visokoj razini između Ukrajine i Europljana, kako bi se uspostavilo jedinstveno stajalište.

Međutim, SAD i Rusija pregovore započinju samostalno, što neki interpretiraju i kao način na koji Trump javno obznanjuje snagu SAD-a kao najmoćnije zemlje na svijetu.

Ukrajinci će ove razgovore morati promatrati sa strane, ali već sutra Trumpov izaslanik odlazi u Kijev, što je indikator da Ukrajina još nije zaobiđena.

Ušakov: Razgovori u Rijadu biti će bilateralni, nikako trilateralni

05.30 - Jurij Ušakov, savjetnik ruskog predsjednika Vladimira Putina za vanjsku politiku, rekao je po dolasku u saudijsku prijestolnicu Rijad da će razgovori o Ukrajini biti isključivo bilateralni, izvijestila je ruska državna novinska agencija RIA.

"Došli smo pregovarati samo s američkim kolegama. Glavno je započeti stvarnu normalizaciju odnosa između nas i Washingtona", rekao je Ušakov, a prenosi RIA. "Ovo su bilateralni razgovori, čisto bilateralni. Ne može biti nikakvih trilateralnih razgovora u Rijadu."

Visoki ruski i američki dužnosnici trebali bi se sastati u utorak u Saudijskoj Arabiji radi razgovora čiji je cilj, prema tvrdnjama Moskve, obnova bilateralnih odnosa, postavljanje temelja za pregovore o Ukrajini i sastanak Vladimira Putina i Donalda Trumpa.

Image
Foto: Profimedia

Obje su strane, međutim, umanjile značaj očekivanih rezultata u Ukrajini, nakon tri godine gotovo potpunog zamrzavanja njihovih veza zbog rata. Ukrajinci i Europljani strahuju da će ih Washington napustiti, koji bi im iza "leđa" mogao tražiti dogovor s Rusijom, tvrde agencije.

Kremlj će vjerojatno biti spreman raspravljati o sigurnosti na europskom kontinentu u cjelini, nakon što je prethodno pozvao na povlačenje NATO snaga iz istočne Europe i invaziju na Ukrajinu vidio kao odgovor na egzistencijalnu prijetnju koju vidi od NATO-a.

Sastanak, s kojeg su isključeni Ukrajinci i Europljani, dolazi usred diplomatskih previranja izazvanih prošlotjednim razgovorom Trumpa i Putina, koji je razbio jedinstvo Zapada protiv Moskve.

Europljani su se u ponedjeljak sastali u Parizu kako bi razgovarali o svojoj strategiji, dok je ukrajinski predsjednik Volodimir Zelenskij stigao u Tursku kako bi se sastao sa svojim kolegom Recepom Tayyipom Erdoganom u utorak i u Saudijskoj Arabiji u srijedu. Posebni izaslanik SAD-a za Ukrajinu Keith Kellogg otputovat će u utorak u Poljsku, a potom u Kijev u četvrtak.

S američke strane, državni tajnik Marco Rubio boravio je u ponedjeljak u Saudijskoj Arabiji gdje ga je primio prijestolonasljednik Mohammed bin Salman.

Prema riječima glasnogovornika ruskog predsjednika Dmitrija Peskova, sastanak u Rijadu "također će biti posvećen pripremi mogućih pregovora o rješenju ukrajinskog sukoba i organiziranju susreta dvojice predsjednika" Putina i Trumpa.

Bliski istok također bi mogao biti na stolu za razgovore, prema šefu ruske diplomacije, u trenutku kada se Rusi i Amerikanci natječu u regiji, a Moskva je vidjela da njeni saveznici Bashar al-Assad u Siriji i Iranu trpe neuspjehe posljednjih mjeseci.

Volodimir Zelenski ponovio je u ponedjeljak da Ukrajina "neće priznati" nijedan sporazum postignut bez njega i izrazio žaljenje što nije bio unaprijed obaviješten o razgovorima u Rijadu.

RANIJE DANAS:

Američki predsjednik Donald Trump će povući američke trupe s NATO-ove crte bojišnice s Rusijom na Baltiku, tvrdi se u izvješće, prenosi The Sun. Naime, Trump se nastojati povući američke snage iz dijelova Europe te ih usmjeriti prema Kini.

To dolazi u trenutku kada Trumpov glavni šef vanjske politike počinje razgovore u Saudijskoj Arabiji s Rusijom o budućnosti Ukrajine. Trump razmatra povlačenje američkih trupa s Baltika, a možda i dalje sa zapada, izvještava Financial Times.

Nije jasno bi li to povlačenje bilo dio šireg mirovnog sporazuma s ruskim predsjednikom Vladimirom Putinom ili nešto što Trump želi učiniti neovisno o tome. Putin želi da se sve snage NATO-a uklone iz Rusiji susjednih zapadnih zemalja.

Europski dužnosnici vjeruju da bi Trump mogao podleći Putinovom zahtjevu i ukloniti američke trupe stacionirane u zemljama koje graniče s Rusijom. Tri bivše sovjetske nacije - Latvija, Estonija i Litva - našle bi se tako u ranjiv položaj jer je granica mnogo veća od Rusije.

Image
DAN 'D' /

Rusi i Amerikanci uskoro sjedaju za stol: Broji se sitno do početka sastanka u Rijadu

Image
DAN 'D' /

Rusi i Amerikanci uskoro sjedaju za stol: Broji se sitno do početka sastanka u Rijadu

Scenarij iz Narve

Nije jasno koliko je točno američkih vojnika stacionirano u tom području, ali navodno ih je oko 600 smješteno u Estoniji i oko 1000 u Litvi. Bez američkih trupa, male baltičke nacije mogle bi biti lak izbor za Putina.

Spominje se mogućnost "scenarija iz Narve", u kojemu Putin napada Estoniju i zauzima pogranični grad Narvu. Bivši finski general i zastupnik u Europskom parlamentu Pekka Toveri vjeruje da bi Trump i Zapad trebali biti oprezni pri davanju povjerenja Putinu, upozoravajući da bi on to mogao iskoristiti i pokušati prekršiti članak 5 NATO-a.

Toveri je za The Sun rekao da bi Putin samo trebao pričekati nekoliko godina i biti spreman žrtvovati još 100.000 Rusa prije novog napada jer će, po Putinovu mišljenju, "beskičmenjački Zapad odustati".

Trumpova moguća odluka o povlačenju s Baltika dolazi samo godinu dana nakon što su milijuni potrošeni na nadogradnju stalne vojne baze u Litvi. To mjesto trebalo je primiti 5000 vojnika i biti potpuno operativno do 2027., međutim Trumpovo povlačenje moglo bi uzrokovati nered.

POGLEDAJTE VIDEO: Trump kaže da će u prefovore uključiti Ukrajinu, ali za stol u utorak sjedaju samo Rusi i Amerikanci?

one 171
DANAS
VOYO logo
Još iz rubrike