'VUČIĆ JE MAJSTOR PROPAGANDE' /

Analiza njemačkog ARD-a: Ruski utjecaj na medije u Srbiji je ogroman, tabloidi su uoči invazije imali nestvarne naslove

Image
Foto: Profimedia

Srbija je još devedesetih godina prošlog stoljeća bila usmjerena na Rusiju, rekla je direktorica Balkanske inicijative za slobodne medije

14.1.2023.
16:57
Profimedia
VOYO logo

Ruski državni mediji mogu neometano širiti svoje dezinformacije iz Beograda, a tako često dopiru i u srpske medije. To vrlo odgovara srpskoj vladi, piše u opširnoj analizi njemački javni servis ARD, javlja DW.

'I to očito nije slučajno'

"Ukrajina napala Rusiju!", pisalo je na naslovnicama više srpskih tabloida nekoliko dana uoči ruskog agresorskog rata u Ukrajini. Uz to pisala je rečenica: "SAD gura svijet u kaos".

Tekst se nastavlja ispod oglasa

U izvještajima se ne spominje da se navodni napadi ukrajinskih vojnika vjerojatno nikada nisu dogodili i da ih je vjerojatno inscenirala Rusija kako bi opravdala kasniju invaziju. I to očito nije slučajno", započinje vrlo dug tekst Pascal Siggelkow iz redakcije njemačkog javnog servisa koja se bavi provjerom činjenica, ARD-Faktenfinder.

Image
GOTOVO NEUNIŠTIVI /

Ovo će razbjesniti Putina i moglo bi biti opasan potez u ratu: Ukrajina od nacije koju Rusi ne podnose dobiva moćne tenkove?

Image
GOTOVO NEUNIŠTIVI /

Ovo će razbjesniti Putina i moglo bi biti opasan potez u ratu: Ukrajina od nacije koju Rusi ne podnose dobiva moćne tenkove?

"Izvještavanje mnogih srpskih medija o ruskom agresorskom ratu je vrlo jednostrano i odgovara narativu Kremlja. U jednom trenutku se kaže da je Rusija učinila sve što je mogla da uspostavi mir u Ukrajini. Drugi put se ruski napad predstavlja kao odgovor na prijetnju NATO-a. A tu je i priča o navodnoj denacifikaciji Ukrajine. Ali zašto je to tako?", pita se Siggelkow.

Tekst se nastavlja ispod oglasa

'Narativ koji Kremlj širi je apsolutno društveno prihvatljiv u Srbiji'

Odgovor daje Thomas Brey, dugogodišnji šef njemačke novinske agencije Dpa za jugoistočnu Europu. "Utjecaj ruskih medija u Srbiji je ogroman. Narativ koji Kremlj širi je apsolutno društveno prihvatljiv u Srbiji."

Potom se u tekstu navodi da ruski državni medij Sputnjik već godinama u Beogradu ima podružnicu, a od studenog je pod imenom RT Balkan prisutan i medij koji je blokiran u EU-u.

Dalje se navodi da se sadržaji u tim ruskim državnim medijima vrte prije svega oko Srbije, Rusije i SAD-a, pokazuje studija Breya za Zakladu Friedrich Naumann blisku njemačkim liberalima.

Brey kaže da je riječ prije svega o diskreditiranju Zapada i vezivanju Srbije za Rusiju. To se, na primjer, može vidjeti i u izvještavanju o cjepivima protiv korone. Dok su zapadna cjepiva uglavnom prikazana negativno, postoje brojne uspješne priče o ruskom cjepivu Sputnjik V.

Tekst se nastavlja ispod oglasa

Vučić - Putin - Orban

Ali zapravo nema potrebe da ruski mediji u Srbiji šire ruski narativ, kaže Aleksandra Tomanić, šefica Europskog fonda za Balkan.

 "Neki srpski mediji bliski državi u svom izvještavanju idu mnogo dalje od ruskih. Važan razlog zašto je to tako je -predsjednik Srbije Aleksandar Vučić koji je Srbiju pretvorio u autokraciju, slično Vladimiru Putinu u Rusiji ili Viktoru Orbanu u Mađarskoj".

Tekst se nastavlja ispod oglasa
Image
Foto: Profimedia

Zato Vučić igra središnju ulogu i u oblikovanju medijskog pejzaža Srbije. S obzirom na to da je Vučić zadužen za politiku zemlje, tamošnji novinari „ne mogu računati ni na sigurnost ni na zaštitu države", piše nevladina organizacija Reporteri bez granica.

Dalje se kaže: „Medijsko tržište je vrlo koncentrirano i država, kao najveći donator i oglašivač, ima značajan utjecaj na izvještavanje".

"Vučić je majstor propagande", kaže Antoaneta Nikolova, direktorica Balkanske inicijative za slobodne medije.

"On je stavio medije pod svoju kontrolu. Kao bivši ministar informiranja srpskog vladara i ratnog zločinca Slobodana Miloševića, Vučić je proruski narativ pametno iskoristio za svoje interese i dodatno podgrijao raspoloženje u zemlji.

Tekst se nastavlja ispod oglasa

Očito je da su ruski državni mediji dobrodošli u Srbiju. Na primjer, kada je Sputnjik Srbija u veljači 2020. slavio petogodišnjicu postojanja, među uzvanicima su bili Vučić i Dačić".

"Naravno da postoje i srpski mediji koji su neovisni u svom izvještavanju", kaže Kirsten Schönfeld, šefica beogradskog ureda Zaklade Fridrich Ebert bliske njemačkim socijaldemokratima. 

Tekst se nastavlja ispod oglasa

"Oni izvještavaju vrlo diferencirano. Međutim, oni su očito u manjini, posebno među klasičnim, na primjer tiskanim medijima. S druge strane, izvještavanje državnih medija je manje diferencirano i blisko je vlasti. Prije svega tabloidi i visokotiražne dnevne novine šire proruske i antizapadne narative".

Većina Srba podržava Rusiju

Srpska naklonost Rusiji nije nova, kaže Nikolova iz Balkanske inicijative za slobodne medije. Srbija je još devedesetih godina prošlog stoljeća bila usmjerena na Rusiju. Pored bliskosti slavenskog jezika i pravoslavne kulture, vrlo su svježa sjećanja na NATO intervenciju na Kosovu 1999. a osim toga ni Rusija ne priznaje Kosovo.

Pod Vučićem se to, međutim, ponovo pojačalo – između ostalog zbog medijske propagande. Ruski mediji stoga nailaze na plodno tlo među stanovništvom: Prema istraživanjima beogradskog trusta mozgova Crta, u ovom ratu 58 posto Srba podržava Rusiju, samo 22 posto podržava Ukrajinu.

Image
Foto: M.M./ATAImages/Pixsell

Za rat 64 posto krivi Zapad u vidu SAD-a, NATO-a ili EU-a, a samo 15 posto krivi Rusiju. Osim toga, šef ruske države Putin smatra se najpopularnijim stranim političarem.

Tekst se nastavlja ispod oglasa

„To je začarani krug", kaže stručnjak za jugoistočnu Europu Bray. „Na Srbe od malih nogu utječe narativ da su im Rusi njihova pravoslavna braća koji su im povijesno uvijek bili najbliži.

Ovaj narativ podržavaju crkva, škole, ali i mediji. Osim toga, ruski pogled na svijet je apsolutno isti kao Vučićev, tako da se ruski utjecaj i politički potiče".

Tekst se nastavlja ispod oglasa

Srbija je jedna od rijetkih europskih zemalja koja nije uvela nikakve sankcije Rusiji i bila je prva strana zemlja koja je proizvela rusko cjepivo protiv korone Sputnjik V. Rusija, zauzvrat, podržava Srbiju u sukobu na Kosovu i opskrbljuje ju plinom po povoljnim uvjetima.

U tekstu ARD-a se dalje navode podaci Zaklade Fridrich Ebert, koja se pak poziva na novinare odnosno medije - da Srbija ima mnogo prisnije ekonomske veze s EU-om nego Rusijom.

Najvažniji cilj Rusije na Balkanu - nestabilnost

Ali ruski državni mediji također pokušavaju svoj narativ prenijeti stanovništvu u drugim balkanskim zemljama. Tomanić iz Europskog fonda za Balkan kaže da je to posebno uspješno u zemljama u kojima živi mnogo Srba, kao što je Republika Srpska u BiH. Predsjednik Milorad Dodik već duže vrijeme prijeti otcijepljenjem, a Srbija i Rusija to podržavaju.

Prije nekoliko dana nacionalističkoj i protuustavnoj paradi u Istočnom Sarajevu prisustvovala je i podgrupa nacionalističke motociklističke bande „Noćni vukovi" koja je nastala u Rusiji. Putin je dobio i najviši orden za svoju „patriotsku brigu i ljubav prema Republici Srpskoj".

Tekst se nastavlja ispod oglasa

Najvažniji cilj Rusije je da balkanske zemlje budu što nestabilnije, tako da se tamošnjim nemirima u svakom trenutku mogu stvoriti nekakve krize, kaže dugogodišnji dopisnik dpa Thomas Brey.

S ruske točke gledišta, pristupanje Crne Gore NATO-u i integracija nekih balkanskih zemalja kao što je Hrvatska u euroatlantske strukture bili su ozbiljni porazi za ovaj glavni cilj.

Tekst se nastavlja ispod oglasa

Međutim, sve dok veliki deo medija širi ruski narativ, nezamislivo je da će se i srpsko stanovništvo približiti EU-u, kaže Brey. „Političari EU-a redovno negativno predstavljaju u javnosti. Sve dok se ništa ne učini protiv ove medijske moći, situacija je beznadna." Brey zato poziva na jasnije riječi EU-a u smjeru Srbije.

To tako vidi i Tomanić. Ona, međutim, naglašava da ne treba sve Srbe etiketirati kao proruske i antizapadne. „Ima jako, jako mnogo hrabrih ljudi koji se desetljećima bore protiv ove nacionalističke politike, koji poduzimaju akcije, koji sebe dovode u opasnost. Kada govorimo o aktualnoj srpskoj vlasti ili politici ne treba govoriti o ‚Srbima, citira na kraju članka.

savrseni
Gledaj odmah bez reklama
VOYO logo