Ruski veleposlanik u BiH usprotivio se u ponedjeljak promjenama Daytonskog mirovnog sporazuma na štetu triju konstitutivnih naroda, a američki i diplomat EU-a optužili su Rusiju da potiče podjele u toj zemlji opetujući oštre kritike zbog agresije na Ukrajinu.
Nakon objave da će se zastupnicima obratiti ruski veleposlanik Igor Kalabuhov, zapadni diplomati odbili su sudjelovati na posebnoj sjednici Narodne skupštine Republike Srpske u Banjoj Luci, na kojoj se očekuje zauzimanje stajališta oko rata u Ukrajini, sankcijama i odnosa prema Rusiji.
Kalabuhov je snažno podupro očuvanje Daytonsko-pariškog mirovnog sporazuma o BiH s dva entiteta i tri konstitutivna naroda, tvrdeći da se inzistiranjem na reformama na putu prema EU i NATO pogoduje jednoj od strana.
Rusija promatra BiH kao prijateljsku zemlju
"Sebična želja Zapada da implementira želju o euroatlantskim integracijama vodi eroziji Daytonskog sporazuma što se nejednako odražava na strane u BiH. Smatramo da će svako vanjsko uplitanje posebno nametanje odluka suprotno lokalnim vrijednostima imati destabilizajuće posljedice", rekao je Kalabuhov.
Ocijenio je neprihvatljivom praksu bošnjačkog nametanja političkih predstavnika Hrvatima u Federaciji BiH.
Dodao je kako Rusija promatra BiH kao prijateljsku zemlju što je ilustrirao nedavnim potpisivanjem sporazuma o opskrbi plinom te zemlje. Za rat u Ukrajini je rekao kako Zapad iskrivljuje ciljeve onoga što Moskva naziva specijalnom operacijom u Ukrajini, opetujući ruska stajališta o denacifikaciji te zemlje.
Veleposlanici EU-a i Sjedinjenih Američkih Država u Sarajevu Johann Sattler i Michael Murphy su u zajedničkom priopćenju uoči obraćanja Kalabuhova istaknuli kako Rusija pokušava destabilizirati Bosnu i Hecegovinu.
"Miješanje je ono što Rusija radi u BiH: potiče podjele u ovoj zemlji i prijeti ozbiljnim posljedicama ukoliko BiH odabere iskoristiti svoja suverena prava", naveli su.
Pozvali su zastupnike u RS-u da se ograde od stajališta ruskog veleposlanika navodeći kako se radi o dezinformacijama s ciljem opravdavanja brutalne ruske invazije na Ukrajinu. Sattler i Murphy su odbacili tvrdnje kak zapad nastoji poništiti identitete triju naroda u BiH. "Kao jamci Daytonskog mirovnog sporazuma, partneri BiH iz EU i SAD rade na tome da svim građanima BiH osiguraju da u potpunosti iskoriste svoja kulturološka i nacionalna prava. Učinkovita zaštita ovih prava je u središtu euroatlantskih integracija", poručili su.
Dodik inicirao sjednicu
Izvanredna sjednica Narodne skupštine RS-a sazvana je na zahtjev srpskog člana kolektivnog predsjedništva BiH Milorada Dodika koji se otvoreno usprotivio uvođenju sankcija Rusiji.
"Ne možemo napustiti to prijateljstvo i partnerstvo. Ruska Federacija jedan je od jamaca i ona koja štiti Daytonski mirovni sporazum. Ja sam protiv sankcija Ruskoj Federaciji", istaknuo je.
Optužio je zapadne diplomate da svakodnevno rade pritiske kako bi se srpske strana priključila sankcijama Rusiji i politiku Velike Britanije na Balkanu i BiH nazvao 'pokvarenom i imperijalističkom'.